Przytulny dom rodzinny w Olsztynie. Ulubionym pomieszczeniem pani domu jest łazienka
Przestrzeń rodzinna to taka, która sprzyja byciu razem, jest wygodna i bezpieczna dla każdego domownika. Tak właśnie został urządzony olsztyński dom Marty i Pawła, którzy zmienili miejsce zamieszkania z myślą o swoich dzieciach Asi i Tomku.

Najczęstszym powodem zmiany miejsca zamieszkania jest powiększająca się rodzina. Tak było także w przypadku Marty i Pawła – wraz z pojawieniem się dzieci zamarzyli o większej przestrzeni. Poszukiwania domu zakończyły się w olsztyńskiej dzielnicy Gutkowo, która przypadła im do gustu od pierwszego wejrzenia. Byli pewni, że upatrzony dom, jego układ i styl pozwoli im spełnić marzenie o dużej, nowoczesnej przestrzeni, która sprzyja byciu razem.
– Zależało nam na wnętrzu jasnym, przestronnym, minimalistycznym, ale nie chłodnym. – wspomina Marta. Tę wizję pomogła właścicielom zrealizować architektka Weronika Steffen-Lotarska z pracowni V-projekt. Koncepcję musiała tworzyć od podstaw, ponieważ dom został zakupiony w stanie surowym. Rozpoczęła od otwarcia części dziennej i połączenia kuchni, jadalni oraz salonu.
Potem dobierane były materiały. Jeden szczególnie wyróżnia się we wnętrzu – to cegła, która najpierw zagościła na fragmencie kuchennej ściany w wersji mini, ale w pełni została wyeksponowana w łazience. – To był pomysł projektantki, który wydał nam się bardzo nieszablonowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego rozwiązania w łazience, dlatego tak bardzo nam się spodobało – opowiada właścicielka. Po chwili dodaje, że to pomieszczenie najbardziej lubi i najchętniej by z niego nie wychodziła.
Strefy
Koncepcja przestrzeni dziennej opiera się na zaznaczeniu poszczególnych stref za pomocą użytych materiałów. W części kuchennej jest cegła na ścianie z oknem, meble z MDF-u na wysoki połysk oraz zabudowa z płyty drewnopodobnej. Kącik jadalniany – oddzielony od kuchni regałem – wyznacza ściana z efektem betonu. W salonie panuje minimalizm i biel w wersji off-white.

We wnętrzu dominują szarości, biel i odcienie naturalnego drewna. Wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają.
Autorski projekt
Zabudowa kuchenna oraz wbudowany regał na książki zostały zaprojektowane przez architektkę Weronikę Steffen-Lotarską, a wykonane przez firmę Alfamebel. Meble zrobiono z płyt MDF i drewnopodobnej.

Prosto
Sypialnia miała być skromna. Marcie i Pawłowi zależało na dużym łóżku i przytulnej kolorystyce. By wnętrzu nadać charakter, architektka zaproponowała użycie fototapety na szafie. Podpowiedziała konkretną, której kolorystyka spodobała się małżeństwu.

Sypialnia Marty i Pawła po wstawieniu wszystkich mebli okazała się zbyt stonowana. Naklejona na szafę fototapeta całkowicie zmieniła pomieszczenie i to niewielkim kosztem.
1. Na co naklejać. Fototapetę możesz nakleić na każdego rodzaju gładką powierzchnię – płytę wiórową, laminat, szkło, szybę. Ważną kwestią jest otoczenie mebla. Jeżeli w pomieszczeniu panuje wilgoć, ucierpi na tym trwałość nadruku.
2. Rodzaje podłoża. Na rynku dostępne są fototapety foliowe, lateksowe, winylowe. Różnią się ceną, zastosowaniem, trwałością i podłożem. Aktualnie wchodzą na rynek fototapety drukowane ekologicznymi farbami, idealne do sypialni lub pokoju dziecka. Najtańszą opcją są fototapety foliowe, które przypominają dużą naklejkę i najczęściej są polecane do naklejania na meblach.
3. Przydatne wskazówki. Przed przyklejeniem fototapety należy dopasować ją do miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Jeśli wzór składa się z więcej niż jednego elementu, należy go dopasować, kleić na zakładkę 2 cm i postępować tak przy klejeniu kolejnych elementów. Większość firm oferujących wydruki fototapet dołącza instrukcje montażowe, które pomogą nakleić nawet najbardziej skomplikowany wzór.
Stare i nowe
Łazienka Marty i Pawła to przykład wnętrza, w którym stare lubi się z nowym. Cegła i stylizowane, wykonane na zamówienie okiennice to ozdobniki retro. Armatura i zabudowy są nowoczesne i funkcjonalne. Za frontami kryją się pralka, detergenty i wszystko, co warto pochować, by nie psuć efektu.

Oświetlenie
Taśma LED w załamaniu sufitu, punktowe oświetlenie LED-owe i kinkiety nad lustrami to niewiele, ale wystarczy w łazience z dużymi oknami..

Bezpieczna podłoga
Łazienka spełnia potrzeby każdego domownika. Jest na tyle duża, że pozwala na wygodne kąpiele dzieci i przygotowywanie ich do snu. Brodzik zamontowany w podłodze pozbawiony jest progu, a mozaika ma właściwości antypoślizgowe.


Efekt ściany z cegłą sprawdzi się we wnętrzach stylizowanych na loft, inspirowanych stylem skandynawskim, ale także w nowoczesnych aranżacjach. Nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania cegieł we wnętrzu, dlatego nie obawiajmy się jej także w łazience. Często decydujemy się na prostsze rozwiązania, np. glazurę, ponieważ cegłę trzeba odpowiednio zaimpregnować, użyć profesjonalnych środków do zabezpieczenia. Impregnaty są bezbarwne (mogą być matowe lub w połysku), nie zmieniają koloru cegły. Sprawiają, że powierzchnia nie przyjmuje kurzu i jest łatwa w utrzymaniu oraz zabezpieczona przed wilgocią. Dzięki ogromnej ofercie kolorów można stworzyć niepowtarzalne wnętrze.