Salon artystyczny: apartament bez kantów z koneserskim zacięciem DESIGN i SZTUKA
Inspiracja na salon - apartament "bez kantów" z koneserskim zacięciem, aranżacja scala wszystko co najlepsze z francuskiego wyczucia stylu i włoskiego designu. Miękkie formy mebli, sztuka na ścianie i dopracowane detale w lawendowej kolorystyce ścian i dodatków... Zainspirujcie się lawendowym marzeniem nowoczesnego apartamentu w centrum miasta.
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
- Nowoczesny apartament: aranżacja skąpana w designie
- Apartament: jak sztuka łagodzi obyczaje
- Lawendowy sen czyli dobry fioletowy kolor ścian
Prezentujemy ciekawy apartament - lawendowe marzenie w miejskiej dżungli to kompromis między surowymi standardami w projektowaniu nowoczesnych wnętrz a tęsknotą do miękkich i łagodnych form, tak bliskich włoskiemu designowi. Miłość do pięknych przedmiotów i sztuki oraz świadomość przestrzeni niezbędnej do ich właściwej ekspozycji sprawiła, że właściciele "mieszkania bez kantów" wypracowali złoty środek subiektywnej, skrojonej na miarę swoich marzeń i oczekiwań miejskiej przestrzeni do życia. Aranżacja salonu - apartamentu jest artystyczna i elegancka, elegancji dodaje ciekawa kształt i kolor ścian.
Nowoczesny apartament: aranżacja skąpana w designie
Przedmioty dobrze zaprojektowane bronią się same. Stąd też przemyślane, precyzyjnie dobrane sprzęty w aranżacji apartamentu, dodatki i akcesoria w nowoczesnym wnętrzu stanowią nie tylko funkcjonalnych towarzyszy codziennych rytuałów, ale i obiekty estetycznie karmiące zmysły. Idea mieszkania "bez kantów" zakładała nowoczesne wnętrze apartamentu o łagodnych liniach - tak w architekturze ścian, jak i elementach wyposażenia. Nie bez znaczenia w prezentowanej aranżacji apartamentu są więc zaoblone ranty zlewozmywaka czy kuchni, zaokrąglony barek i drobne AGD w miękkiej linii typowej dla włoskiego designu. Oświetlenie konsekwentnie chromowane nawiązuje do wykończenia krzeseł barowych i podstaw wybranych mebli (np. niezwykłego biurka ze szklanym blatem). Ich lokacja również nie jest przypadkowa. Każdy punkt świetlny czemuś służy - oświetleniu wydłużonego blatu kuchennego (z funkcją barku i stołu śniadaniowego), podświetlenia obrazu czy strefy ponad stołem w strefie jadalni. Miękkie formy mebli wypoczynkowych, stolika kawowego, a nawet krzeseł i stołu z mlecznym, szklanym blatem w jadalni łagodzą kolorystyczny chłód dominującej bieli i złamanego szarością fioletu lawendy. Podobnie jak akcenty roślinne. Mimo chłodnej palety barw, wnętrze apartamentu odbierane jest jako przytulne, stanowiąc też doskonałe tło dla ekspozycji wielkoformatowego malarstwa na wybranych ścianach.
Apartament: jak sztuka łagodzi obyczaje
Sztuka w mieszkaniu to zawsze silny ładunek emocji i wrażeń estetycznych. Jeśli "czujemy" obraz, który oddziaływuje na nas w pozytywny sposób, warto wyeksponować go w miejscu naszego wnętrza, w którym najbardziej lubimy przebywać. Sztuka, która inspiruje warto, by znalazła się w pokoju do pracy - gabinecie, biblioteczce. Obrazy bardziej ekspresyjne można zaryzykować w przestrzeni dziennej. Oniryczne i sentymentalne - w sypialni. Kryterium nie stanowi tutaj styl czy gatunek eksponowanej sztuki, ale ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niesie. Awangardowy obraz w kuchni nowoczesnego mieszkania "bez kantów" ciekawie rozedrgał poukładaną przestrzeń domowych kulinariów. I choć w miejscu, w którym gotuje się dużo i intensywnie ekspozycja sztuki może być co najmniej dyskusyjna, przy średniej częstotliwości eksploatacji kuchni (z okapem wbudowanym w blat) może stać się ciekawym doświadczeniem, inspirującym do kulinarnych (i nie tylko) eksperymentów.
Lawendowy sen czyli dobry fioletowy kolor ścian
Odpowiedni odcień koloru fioletowego na ścianie, jak się okazuje, może zręcznie intrygować, wywołując artystyczną atmosferę w aranżacji monochromatycznego na pozór wnętrza w stylu nowoczesnym. Dominacja bieli w elementach wykończenia podłogi, sufitów i mebli wyglądałaby płasko i mało plastycznie w aranżacji apartamentu bez koloru uzupełniającego. Subtelnie przemycony odcień lawendy - delikatnej w kolorze ścian, intensywnej w materiałowych roletach rzymskich w oknach - dodał całości aranżacji niezbędnej głębi. Ów głębia koloru fioletowego jest też niezbędna dla ciekawej ekspozycji obrazów, efektownych lamp czy konkretnego mebla. Efekt głębi w sypialni zapewnia rozedrgana, szara tapeta za łóżkiem, którą ciekawie równoważy podwieszany fotel w kształcie bańki mydlanej, umieszczony w narożu wnętrza. Faktura "pluszowej" wykładziny i atłasowa narzuta i poduszki potęgują efekt głębi, pozwalając spektakularnemu oświetleniu górnemu zagrać pierwsze skrzypce. Oto siła przemyślanego detalu i harmonijnego współistnienia dodatków w aranżacji.
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Tomasz Nowicki
Kuchnię zdominowała prowansalska wyspa z loftowymi stołkami które oświetla industrialna lampa.
Autor: archiwum
Fot. S. Frąckowiak
Autor: Marcin Czechowicz
Biała podłoga, z uwagi na swój neutralny charakter, sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni czy sypialni. Idealnie wkomponuje się w aranżację wnętrz nie tylko skandynawskich, ale także nowoczesnych, utrzymanych w stylu glamour, czy przestrzeniach sielskich i rustykalnych.