Ścianki, meble, dodatki z drutu i siatki – wspaniale zdobią i są supermodne! Radzimy, jak je wprowadzać do wnętrza
Ścianki, meble, dodatki z drutu są lekkie, przestrzenne, dają świetne efekty, rzucając fantazyjne cienie. Wspaniale zdobią wnętrza! Nic więc dziwnego, że od kilku lat są tak modne! „Druciaki” nie muszą być wyłącznie w stylach industrialnym i loftowym – są także w duchu romantycznym, prowansalskim, skandynawskim, rustykalnym. Podpowiadamy, jak z doskonałym skutkiem wplatać je w aranżację!
Autor: M. Grabowiecki, styl.: K. Klepacka
Ścianki działowe z siatki? Czemu nie! Nadadzą wnętrzu industrialnego charakteru. Zalety tzw. drutu wielokarbowanego? Przesłania, ale jednocześnie przepuszcza światło, nie ogranicza przestrzeni. Nadaje pomieszczeniu loftowy charakter. Siatkę (Siatkogrod.pl) kupisz w arkuszach, np. 1x2 m, 1,5x2,5 m, 2x4 m. Metalowe profile (zespawane, skręcone, połączone zawiasami) sprawią, że będzie stabilna. Na kolejnym zdjęciu zbliżenie osłony.
Spis treści
- Ścianki, meble i dodatki z drutu – jak trafiły do naszych domów?
- Do jakich wnętrz pasują „druciaki”?
- Jakie elementy wyposażenia z drutu oraz kratownic sprawdzą się we wnętrzu?
- Druciane ozdoby i drobne meble hand made – zrób to sam
Ścianki, meble i dodatki z drutu – jak trafiły do naszych domów?
Moda na „druciaki” przyszła do nas ze Skandynawii i Francji. Z kolei coraz większa popularność wnętrz w stylach industrialnym, loftowym, prowansalskim, rustykalnym ugruntowała ich pozycję. Druciane meble, jak np. fotele i krzesła czy stoliki, projektowano już w połowie XX wieku i wiele z nich zalicza się do ikon wzornictwa, np. Diamond Chair, proj. Harry Bertoia, 1952 r.; Wire Mesh Chair, proj. Charles i Ray Eames, 1951 r.; Abacus 700, proj. David Mellor, 1973 r.; Rocking Stoll, proj. Isamu Noguchi, 1954 r.
Do takich ikon wzornictwa dołączyła w 2010 r. lampa Vertigo zaprojektowana przez Constance Guisset dla marki Petite Friture. Ultralekka, graficzna lampa wisząca (produkowana w sześciu kolorach i dwóch rozmiarach) właśnie wygląda jak zrobiona z drutu, choć w rzeczywistości jej szkielet jest z włókna szklanego, na który naciągnięte są jedwabiste, poliuretanowe wstążki.
Do mody meble z drutu przyczyniło się także zainteresowanie modernistyczną estetyką PRL-u, nazywaną w Polsce stylem vintage. W efekcie, w ostatnich latach coraz częściej zaczęły się pojawiać w naszych domach meble, dodatki oraz elementy wykończenia wnętrz (ścianki działowe, balustrady itp.) druciane albo wyglądające jakby były zrobione z drutu.
Do jakich wnętrz pasują „druciaki”?
Ścianki, meble oraz dodatki czy elementy wykończenia wnętrz z drutu lub wyglądające jak z niego zrobione pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach.
- „Druciaki” proste, o geometrycznych i graficznych kształtach, czyli o nowoczesnym charakterze będą idealne do wnętrz industrialnych, loftowych, skandynawskich, minimalistycznych. Odpowiednia kolorystyka to przede wszystkim odcienie czerni, szarości, brązu. Będą pasowały także te w kolorze mosiądzu czy miedzi. Wyraziste barwy, jak czerwień, turkus, żółcień mogą się pojawić w roli akcentu.
- „Druciaki” o bardziej wyszukanych formach, z koronkowymi zaokrągleniami odnajdą się we wnętrzach romantycznych, prowansalskich, nawiązujących do estetyki retro. Mogą być w czerni, bieli, ale także w odcieniach pastelowych, wyraźne ślady użytkowania mile widziane.
- „Druciaki” błyszczące jak słoto czy srebro mogą podkreślić wnętrza eleganckie, art déco czy glamour, ale wszystko będzie zależeć od ich formy.
- „Druciaki” zwykłe, matowe niczym spatynowane żeliwo, aluminium czy ocynk sprawdzą się w aranżacjach rustykalnych.
Jakie elementy wyposażenia z drutu oraz kratownic sprawdzą się we wnętrzu?
Mogą to być najróżniejsze obiekty – począwszy od drobnych przedmiotów przez meble i oświetlenie po solidne konstrukcje. Zależnie od przeznaczenia obiekty te są zrobione z różnych materiałów i mają różną trwałość i wytrzymałość. Spotkamy więc zarówno te zrobione z rzeczywiście z metalu, jak i tworzywa sztucznego czy też włókna szklanego malowanego tak, że wygląda jak metal. Mogą to być rzeczy z cienkich pręcików lub siatki, jak i solidne meble czy wymagające architektoniczne konstrukcje.
- Kosze, koszyki – stojące albo wiszące na ścianie, drabince czy relingach. Duże i małe z najróżniejszym przeznaczeniem, np. na akcesoria kuchenne i łazienkowe, szale i czapki w przedpokoju, zabawki w pokoju dziecka, drewno przy kominku itp.
- Salaterki, patery zwykłe i piętrowe etażerki – głównie na owoce i warzywa, ale nie tylko. Możemy w nich trzymać, co tylko się nam podobna.
- Kwietniki – stojące, ścienne, wiszące
- Wieszaki – stojące, ścienne, a także miniaturowe, np. na biżuterię.
- Lampy – wiszące, kinkiety, stołowe. Z racji ażurowej osłony warto je wyposażyć w dekoracyjne żarówki, tzw. edisonówki.
- Meble – krzesła, fotele, taborety, stoliki, regały, szafki, komody, półki wiszące, tablice ścienne do przyczepiania drobnych przedmiotów, parawany itp.
- Ozdoby – świeczniki, lichtarze, podpórki do książek, rzeźby, ścienne panele dekoracyjne, przestrzenne detale typu druciane medaliony myśliwski, wykończone siatką drucianą fronty meblowe itp.
- Konstrukcje – np. zrobione z kratownicy schody, balustrady, stałe ścianki działowe i naświetla oraz podstawy antresol itp.
Druciane ozdoby i drobne meble hand made – zrób to sam
Marzysz o wprowadzeniu do wnętrza coś drucianego? Nie musisz polegać wyłącznie na produktach gotowych. Łatwo zrobisz samodzielnie różne rzeczy!
- Do zrobienia np. stojaka na świecznik lub dekoracyjnych liter potrzebujesz drutu o grubości 2 mm (do kupienia w każdym sklepie budowlanym).
- Dekoracyjny napis zrobisz z cienkiego drutu. Narysuj wzór na kartonie w skali 1:1, bez odrywania ręki. Nitką odmierz długość drutu. Jego wyginanie rozpocznij od zrobienia szczypcami pętelki (doda napisowi elegancji). Następnie przyłóż drut do kartonu i na płasko, krok po kroku, odwzoruj tekst.
- Delikatną ażurową miseczkę, koszyczek, osłonkę na doniczkę czy wiszącą gwiazdkę albo wianek wyczarujesz z cieńszych giętkich drutów florystycznych.
- Ciekawą propozycją są też druty powlekane PCV. Zielone, niebieskie, białe. Nadaj im spiralny kształt, owijając wokół lejka,a otrzymasz klosz lampy.
- Naciągając jak strunę drut (przy ścianie nad biurkiem lub blatem w kuchni), zyskasz zaczepkę do notatek czy przepisów kulinarnych.
- Jeśli masz domowy warsztat (a w nim piłkę do metalu i lutownicę), z grubszych prętów zrobisz kosz, abażur, półkę.
- Drzwiczki szafki, o ile mają ramę, możesz ozdobić siatką drobiarską. Wypełnij nią otwór po usuniętych częściach frontu albo po wyjętej szybie. Siatkę przymocuj od strony szafki zszywaczem.
- Z metalowej karbowanej siatki zrobisz nie tylko ściankę działową, lecz także tablicę. Przypniesz do niej pocztówki, zdjęcia. Do kraty możesz przyczepić też litery z drutu, np. inicjały domowników. Zacznij od szablonu wyciętego z kartonu (litery powinny być dość grube, by było je widać na kracie). Połóż szablon na desce i wbijając gwoździe lub wkręcając śruby, zaznacz jego kontur. Przy pomocy kombinerek wygnij drut, idąc wzdłuż kolejnych gwoździ. Usuń stelaż (śruby łatwo wykręcisz wkrętarką na wstecznym biegu).
Autor: M. Grabowiecki, styl.: K. Klepacka
Ścianki działowe z siatki? Czemu nie! Nadadzą wnętrzu industrialnego charakteru. Zalety tzw. drutu wielokarbowanego? Przesłania, ale jednocześnie przepuszcza światło, nie ogranicza przestrzeni. Nadaje pomieszczeniu loftowy charakter. Siatkę (Siatkogrod.pl) kupisz w arkuszach, np. 1x2 m, 1,5x2,5 m, 2x4 m. Metalowe profile (zespawane, skręcone, połączone zawiasami) sprawią, że będzie stabilna. Na kolejnym zdjęciu zbliżenie osłony.