Kolor beżowy we wnętrzach. Z czym łączyć beż we wnętrzach?

2023-10-17 11:50

Nowoczesne wnętrza tego znajdującego się na warszawskiej Pradze mieszkania kontrastują z widokiem rozpościerającym się z jego okien. Apartament dla trzyosobowej rodziny został urządzony w subtelnych i naturalnych beżach, które miały wyciszać i sprzyjać relaksowi. Zobacz tę aranżację i dowiedz się, z czym łączyć beż we wnętrzach!

Spis treści

  1. Projekt po znajomości
  2. Czy beżowe wnętrza są przytulne?
  3. Beżowe mieszkanie z nutą angielskiej estetyki
  4. Z czym łączyć beż we wnętrzach?
  5. Mieszkanie w beżach. Inspiracja i przykładowa aranżacja

Projekt po znajomości

Przestronne mieszkanie o powierzchni 115 m kw. znajduje się na ul. Stalowej w Warszawie. Jego właściciele zdecydowali, że chcą skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą im je urządzić. 

Pierwsza współpraca jednak nie wypaliła, a wtedy właścicielka mieszkania przypomniała sobie, że pracowni architektonicznej wcale nie musi szukać daleko, bo przecież jej koleżanka z liceum Antonina Sadurska wspólnie z Katarzyną Burak prowadzi pracownię FUGA. Początkowo istniały obawy, że współpraca dwóch znajomych może niekorzystnie odbić się na ich relacji. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. 

Czy beżowe wnętrza są przytulne?

Architektki pracowni doceniły metraż mieszkania. Postanowiły podkreślić przestronność wnętrz, ale jednocześnie dodać im ciepła.

– Otaczająca nas przestrzeń ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowo udowodniono, że przebywanie w pięknych i funkcjonalnych wnętrzach wywołuje pozytywne emocje, m.in. spokój i zadowolenie, jednocześnie redukując negatywne uczucia takie jak złości rozdrażnienie. Kolory, faktury, kształty i światło – to wszystko ma na nas ogromny wpływ. Ludzkie oko w ciągu milisekundy wysyła informację do mózgu, który ocenia, czy otacza nas harmonia, czy bałagan, i decyduje, czy możemy się zrelaksować, czy też powinniśmy trwać w czujnym napięciu – mówi Katarzyna Burak.

Wygodny dom na warszawskiej Pradze. Urządzono go w naturalnej kolorystyce
Autor: Projekt: Antonia Sadurska, Katarzyna Burak, Ewa Burak, FUGA Architektura Wnętrz, stylizacja i zdjęcia: Aleksandra Dermont

Beżowe mieszkanie z nutą angielskiej estetyki

Bliski sercu właścicielki mieszkania na Pradze jest styl angielski. Wynika to z tego, że trochę czasu spędziła w Londynie, gdzie studiowała. W brytyjskich mieszkaniach doceniła delikatną nonszalancję i chciała widzieć ją również w swoich wnętrzach, połączoną jednak z klasycznymi elementami.

Architektki do tej całej kombinacji dodały równie ważny element – funkcjonalność. Dom miał być wygodny, komfortowy, po prostu "do życia" 

Tym sposobem wydzielono w mieszkaniu trzy strefy: dla dorosłych, dla dziecka oraz dzienną. Strefa dla dorosłych składa się z sypialni, łazienki, gabinetu oraz garderoby. To prywatne miejsce młodych rodziców, gdzie mogą sobie odpocząć. 

Do pokoju połączonego z łazienką ich córki prowadzi osobny korytarz. Z kolei strefę dzienną tworzy salon otwarty na kuchnię, który podczas ciepłych miesięcy zyskuje dodatkową przestrzeń w postaci ogromnego i zielonego tarasu.

Z czym łączyć beż we wnętrzach?

Właściciele mieszkania wraz z architektami postawili na jasną przestrzeń, w której próżno szukać barwnych kontrastów i wzorów. Kolorystyka apartamentu opiera się na odcieniach złamanej bieli i zgaszonego różu zestawionych z naturalnym drewnem i nutami nienachalnego złota, która pojawiło się tam w postaci klamek, uchwytów i armatury.

– Wielu osobom może wydawać się, że mieszkanie skąpane w beżach to bezpieczny wybór. Dementujemy te plotki. Beż to jeden z najtrudniejszych kolorów. Ma w swojej palecie setki ciepłych i chłodnych odcieni, a wybór potrafi przysporzyć sporo dylematów, nawet profesjonalistom – mówi Antonina Sadurska.

Odcieni beżu jest nieskończenie wiele, dlatego już wybór koloru bazowego ścian okazał się sporym wyzwaniem. Całe mieszkanie trzeba było przemalowywać, bo pierwsza farba, która właścicielom początkowo się podobała, nie spełniła ich oczekiwań, kiedy zobaczyli ją już na ścianach.

Wygodny dom na warszawskiej Pradze. Urządzono go w naturalnej kolorystyce
Autor: Projekt: Antonia Sadurska, Katarzyna Burak, Ewa Burak, FUGA Architektura Wnętrz, stylizacja i zdjęcia: Aleksandra Dermont

– Kolory natury są jednym z największych wyzwań w pracy architekta wnętrz. Aby efekt był olśniewający i naturalny musimy naprawdę długo szukać i przebierać, a ponadto wielokrotnie sprawdzać, jak wybrane tony prezentują się w konkretnej przestrzeni, zestawione z materiałami, meblami oraz dodatkami – podsumowuje Antonina.

Celem inwestorów, jak i architektów było stworzenie efektu spokoju, stabilności, bezpieczeństwa i przytulności. Aby osiągnąć ten cel,  postawiono na meble o obłych kształtach oraz miękkich i płynnych liniach. Wystarczy spojrzeć na stolik kawowy z Salak Studio czy lustro o kształcie kobiecej sylwetki. 

Wprawne oko dostrzeże także klasykę klasyki: gięte krzesła thonetowskie, a na podłodze dębową podłogę ułożoną we francuską jodełkę. Pojawia się w całym mieszkaniu poza łazienkami.

Spora część mebli została wykonana na zamówienie, m.in. szafa do pokoju córki, garderoba, meble do łazienki i kuchni. Większość wyposażenia to dzieło polskich firm.

– Kochamy i doceniamy wysokiej jakości produkty polskich producentów oraz dzieła krajowych projektantów. Jeśli tylko możemy, w maksymalnym stopniu wprowadzamy polskie wzornictwo do projektowanych przez nas wnętrz – deklaruje autorka projektu.

Mieszkanie w beżach. Inspiracja i przykładowa aranżacja

  • Projekt wnętrza: Antonia Sadurska, Katarzyna Burak, Ewa Burak, FUGA Architektura Wnętrz
  • Stylizacja: Aleksandra Dermont
  • Zdjęcia: Aleksandra Dermont

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bajeczne mieszkanie na krakowskim Kazimierzu. Przytulniej się nie da!

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL
Nasi Partnerzy polecają