Smród wilgoci był tak wielki, że skuwali tynk! Mieszkanie na poddaszu przeszło niesamowitą metamorfozę

2024-09-16 9:52

Kamienica na Nowym Świecie w Warszawie z pozoru wydaje się jedną z wielu podobnych budowli, ale skrywa ciekawą historię. Dawniej jej poddasze było miejscem zamieszkania dla artystów, a później funkcjonowało jako pralnia. Właścicielka poddała przestrzeń kompleksowej metamorfozie, której efekty są imponujące. Zobacz, jak spektakularnie urządzić mieszkanie na poddaszu i zainspiruj się wyjątkową metamorfozą tej przestrzeni!

Mieszkanie na poddaszu w Warszawie. Było domem wielu artystów

Kamienica z wieżyczką znajduje się nieopodal ul. Kubusia Puchatka. Architekci z Modoso Interiors dobrze ją znali, a tak im się przynajmniej wydawało. Ich pracownia znajdowała całkiem blisko, więc codziennie ją widywali.

Gdy zlecono im adaptację poddasza, odkryli jej historię, która tym bardziej sprawiła, że ich wszystkie działania musiały być przemyślane i ostrożne, aby tkanka historyczna tego miejsca pozostała nienaruszona. 

Byłą właścicielką mieszkania na poddaszu okazała się Anna Dębska, rzeźbiarka. To tam miała swoją pracownię. Jej rzeźby znajdują się w całej Polsce, Warszawie, Krakowie, Szczawnicy, a nawet w Mediolanie!

W przeszłości w tym miejscu mieszkali też inni artyści Wojciech Wenzel, malarz i grafik, oraz Mieczysław Welter, rzeźbiarz.

Zobacz także: Tak wygląda najdroższa meblościanka w Polsce. Dziś jest warta majątek

Aby usunąć silny zapach wilgoci, zdzierano tynk

Teraz to znajdujące się na poddaszu mieszkanie dba wnuczka Dębskiej, ilustratorka Aleksandra Waliszewska, która zleciła architektom adaptację pomieszczeń nieużytkowych poddasza. Dawniej przez prawie wiek mieściły się tam po prostu składzik, pralnia oraz suszarnia. 

O tym, jak długo nikt tam nie mieszkał, a tylko prał i suszył pranie, świadczył silny zapach proszku, mydła oraz wilgoci. Aby się go pozbyć, trzeba było pozbyć się tynku i odsłonić cegły, które tej przestrzeni nadały nieco industrialnego charakteru. Ich dopełnieniem stały się grafitowy kamień, którym pokryto podłogi, oraz naturalne drewno. 

Polecamy również: Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią skutecznie walczyć?

Mieszkanie na poddaszu z antresolą w Warszawie
Autor: Projekt wnętrz: Przemek Maziarz, zdjęcia: Ola Dermont, stylizacja: Grzegorz / @gregory.room

Aranżacja mieszkania na poddaszu. Podzielono je na strefy

W apartamencie na poddaszu wydzielono trzy strefy. Zaraz po wejściu do mieszkania wita nas kuchnia — to strefa nr 1. Tam stanęła wyspa o ciekawej, ażurowej konstrukcji. W dwóch pozostałych urządzono sypialnie. 

Jedna z nich znajduje się na antresoli, tam też znalazła się otwarta łazienka. Na piętro prowadzą kręcone, czarne schody. Kiedyś zasłaniała je ściana, jednak były na tyle oryginalnym elementem tego wnętrza, że architekci wspólnie z inwestorką postanowili wyburzyć jedną ze ścian i zastąpić ją przeszkleniem. Dzięki temu doskonale widoczne jest też wnętrze wieży. 

W eklektycznym mieszkaniu na jednej ze ścian o wysokości ponad 6 m ciągnęły się rury centralnego ogrzewania. Aby je ukryć, zamontowano portal kominkowy. 

Całe mieszkanie wyposażono w system meblowy Modulla. Ich lekka konstrukcja, kolory i ciekawy design, a konkretnie stalowe rurki, z jakich je zrobiono, dobrze łączą się ze stonowanymi barwami mieszkania, cegłą, kamienną podłogą czy żeliwnymi grzejnikami. Aby dodać im nieco przytulności i ciepła, uzupełniono je ciężkimi i mięsistymi tkaninami, ale też dodatkami i roślinami. 

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? Zdjęcia i inspiracje

  • Zdjęcia: Ola Dermont / @ayukostudio
  • Stylizacja: Grzegorz / @gregory.room
  • Projekt wnętrz: Przemek Maziarz / @modoso_interiors

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 27 m2 kawalerka w stylu modern classic. Jak wydzielić sypialnię w kawalerce?

Poddasze użytkowe z tarasem - adaptacja strychu na cele mieszkaniowe

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny