Sposób na małe wnętrze: jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?
Małe wnętrza to często spory kłopot. Licząc się z każdym metrem kwadratowym, musimy zaaranżować wygodną i funkcjonalną przestrzeń do życia w wersji mini, która będzie zachwycać pomysłem i estetyką. Jak optycznie powiększyć małe wnętrze? Jakie triki zastosować, by optycznie rozciągnąć mały metraż? Mamy dla Was kilka sprawdzonych rozwiązań do małych mieszkań.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Szary kolor jest nie tylko niezwykle elegancki, ale także bardzo pomocny, szczególnie w małych wnętrzach. Bezpieczna szarość nie przytłoczy wnętrza, a jednocześnie nada przestrzeni charakter.
Marzy nam się duży i wygodny pokój dzienny, przestronna kuchnia z jadalnią i elegancka sypialnia. Do tego wszystkiego najlepiej, gdybyśmy dysponowali dodatkowymi metrami, a te zaaranżowali na gabinet czy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Czasem jednak musimy zadowolić się tym co mamy. Małe mieszkanie, które musi być nie tylko wygodne i estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Jak optycznie powiększyć małe wnętrza? Tutaj często musimy posunąć się do trików, które pozwolą nam na powiększenie małego mieszkania i pozorne rozciągnięcie metrażu.
Jak optycznie powiększyć małe wnętrze: sprawdzone sposoby
Jasne barwy, kolory ziemi, odpowiednie oświetlenie czy otwarcie jednego pomieszczenia na inne – sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni jest całkiem sporo. Najczęściej wykorzystywanym trikiem w małych wnętrzach jest zastosowanie przyjaznej bazy kolorystycznej czy zaprojektowanie salonu połączonego z kuchnią. Czasem w „walce" z małym pomieszczeniem pomoże nam odpowiedni wybór mebli. Co jeszcze sprawdzi się w małym wnętrzu?
- Białe wnętrze: biały kolor w białych wnętrzach jest bardzo pożądany. Powiększając wizualnie przestrzeń, jednocześnie daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Czysta biel idealnie zaprezentuje się w zestawie z praktycznie każdym kolorem. Jednemu nada wyrazistości, inny kolor przy niej nieco złagodnieje. Decydując się na biel w pokoju dziennym pamiętajmy jednak, że najlepiej zestawić ją z jednym albo dwoma kolorami – wielość koloru zaszkodzi małemu pomieszczeniu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami czystej bieli i uważamy ją za nudną – możemy postawić na subtelne kremy, mocno rozbielone zielenie albo błękity.
- Mobilne i składane meble: w małym wnętrzu warto postawić na sprzęty, które w razie potrzeby umożliwią nam zyskanie wolnej przestrzeni. W tym celu wykorzystajmy składane i mobilne stoły, stoliki i fotele. Powinno się je z łatwością przesunąć, dlatego idealnym rozwiązaniem będą meble na kółkach.
- Modne szarości: poza niezaprzeczalną wartością estetyczną, kolor szary jest niezwykle przydatny we wnętrzu, ponieważ nada mu niesłychanej elegancji, a jednocześnie nie przytłoczy wnętrza.
- Lekkie meble: W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzą się przejrzyste i lekkie meble. Wbrew pozorom, mamy tutaj szerokie pole do popisu – meble z plastiku, ze szkła, meble ażurowe czy na cienkiej stalowej konstrukcji – wszystkie te wprowadzą do wnętrza dodatkowej lekkości i będą piękną jego ozdobą. Zasada jest jedna: im mniejsze wnętrze, tym więcej przejrzystych mebli wybieramy.
- Lustro we wnętrzu: tafla lustra sprawdzi się w każdym wnętrzu, nie jest zarezerwowana tylko do łazienki. Usytuowanie lustra w małym pomieszczeniu pomoże nam optycznie powiększyć przestrzeń. Obijające się w tafli wnętrze, nada pokoju dodatkowej przestronności i przejrzystości.