Styl industrialny. Aranżacja wnętrz domu ze starą cegłą na ścianach!
Wnętrza domu w stylu industrialnym powstały w dawnych zabudowaniach gospodarskich. Do aranżacji wnętrz wykorzystano autentyczną cegłę na ścianach. Taki sposób odzyskiwania dawnych budynków, podkreślania ich wyjątkowości stał się obecnie bardzo modny. Zobaczcie jak można zaaranżować dawne zabudowania w modnym stylu industrialnym!
Autor: Mariusz Bykowski
Część dzienna domu w stylu industrialnym to stara cegła na ścianie, egzotyczny parkiet przemysłowy i stalowa konstrukcja antresoli i schodów. Dzięki podwójnej wysokości przez okna dachowe dociera tu mnóstwo światła dziennego.
Spis treści
- Styl industrialny: ponadstandardowa wysokość domu
- Styl industrialny: stara cegła i stalowe elementy konstrukcyjne
- Wnętrza domu: kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny to przestrzeń, wysokość, surowe, naturalne materiały i nic zbędnego, co zaburzałoby cenną przestrzeń. Surowa cegła na ścianach jest tym bardziej atrakcyjna, im jest bardziej oryginalna i doskonała w swojej niedoskonałości. Wnętrza domu zdobią stalowe elementy konstrukcyjne, które przywodzą na myśl wnętrza starych fabryk. Nowoczesności i świetlistości wnętrzom domu dodaje zabudowa kartonowo-gipsowa łącząca w sobie obudowę kominka i sufit nad kuchnią.
Styl industrialny: ponadstandardowa wysokość domu
Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym części dziennej domu, została podporządkowana jego wyjątkowej wysokości. Otwarta przestrzeń wnętrza domu nad salonem, obejmująca dwie kondygnacje, sprawia, że salon z kuchnią mają oddech, wydają się większe niż są w rzeczywistości. Dzięki decyzji o pozostawieniu otwartej przestrzeni można było zamontować okna dachowe, zapewniające niezbędne doświetlenie wyjątkowej przestrzeni. Istniejące regularne okna nie są zbyt imponujące jak na taką przestrzeń wnętrza domu. W opisywanej aranżacji wnętrz domu, jak przystało na styl industrialny, nie znajdziemy nic przypadkowego i niepotrzebnego. Tylko niezbędne meble: stół, sofa i fotele w części wypoczynkowej oraz nowocześnie wyposażona kuchnia.
Styl industrialny: stara cegła i stalowe elementy konstrukcyjne
Co nam się kojarzy w pierwszej kolejności ze stylem industrialnym we wnętrzach domu? Cegła na ścianie i stalowe elementy konstrukcyjne. Tutaj widzimy i jedno i drugie. A co najważniejsze cegła na ścianie jest oryginalna. Piękna czerwona, stara cegła, nierówna na brzegach, z drobnymi ubytkami. Wszędzie gdzie było to możliwe pozostała nie osłonięta tynkiem. Przy schodach widoczne jest nawet łukowate, dawne nadproże. Stalowa konstrukcja schodów i antresoli nadaje właściwy styl industrialny dawnym zabudowaniom. Niczym nie okryta konstrukcja sprawia bardzo surowe wrażenie, ale o to właśnie chodzi. Całość aranżacji w stylu industrialnym uzupełnia posadzka – parkiet przemysłowy z drewna egzotycznego w ciepłym, czerwono - brązowym odcieniu. Jednak ze względu na dużą ilość ciemnych elementów charakterystycznych dla stylu industrialnego przydały się białe elementy, czyli obudowa kominka połączona z sufitem w kuchni.
Wnętrza domu: kuchnia w stylu industrialnym
Antracytowy kolor frontów szafek kuchennych idealnie podkreśla stalową konstrukcję sufitu nad kuchnią. Niczym nie zabudowane belki konstrukcyjne ukazują płytę OSB, z której zrobiona jest antresola. Nowoczesna zabudowa kuchenna składająca się tylko z szafek dolnych i wysokiej zabudowy mieszczącej lodówkę, piekarnik oraz cargo z podręczną spiżarnią, przywodzi na myśl nowojorskie lofty. Ciekawym pomysłem we wnętrzu jest rozwiązanie sufitu nad kuchnią. Jest to prosta bryła z płyty kartonowo-gipsowej, w której umieszczono nowoczesne, wbudowane oświetlenie halogenowe. Jednocześnie sufit w kolorze białym bardzo rozjaśnia optycznie najciemniejszy fragment wnętrza. Aranżacja wygodnej i dużej kuchni w starych zabudowaniach podkreśla styl industrialny wybrany do aranżacji wnętrz domu.