Styl modernistyczny we wnętrzach. Czym się charakteryzuje? 8 cech

2023-09-05 9:29

Gdynia nieodłącznie związana jest z modernizmem. Całe jej wczesnomodernistycze centrum z lat 20 i 30. XX w. zgłoszono jako polskiego kandydata na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj zaglądamy do apartamentu w Gdyni w Orłowie, który nie odżegnuje się od swojego miejskiego dziedzictwa i nawiązuje do epoki sprzed wieku. Oto styl modernistyczny w pełnej krasie!

Spis treści

  1. Modernistyczne mieszkanie w Gdyni
  2. Czym się charakteryzuje styl modernistyczny w architekturze wnętrz?
  3. Styl modernistyczny we wnętrzach: otwarta strefa dzienna
  4. Modernistyczna sypialnia
  5. Modernistyczna łazienka w odcieniach różu
  6. Styl modernistyczny we wnętrzach — cechy
  7. Przeczytaj również:

Modernistyczne mieszkanie w Gdyni

To mieszkanie to taka Gdynia w pigułce. Poza ukłonem w stronę modernizmu widzimy tu nawiązania do polskiego wybrzeża: zarówno plaż, jak i morza.

– Koncepcja apartamentów Green Hill opiera się na stylistycznym nawiązaniu do epoki modernizmu, która jest ściśle związana z Gdynią. Poza tym chciałyśmy, aby całość była bardzo jasna i przyjemna, kojarzyła się z morzem i wypoczynkiem na plaży. Kochamy polskie morze, niemal biały piasek, lekko spłowiałą strukturę drewna, miękkie kształty kamieni i szeroki horyzont. Pragnęłyśmy więc, aby nasz projekt oddawał te subtelne odczucia – opowiadają architektki z Biura Kreacja.

Ponieważ projekt apartamentu powstawał w czasie pandemii, architektki postanowiły wesprzeć polskie biznesy i oparły go na polskich produktach 

– Wbrew wcześniejszym obawom, poszukiwanie polskich produktów spójnych z naszym pomysłem nie było trudne czy ograniczające. Mamy w Polsce naprawdę ciekawe wzorniczo meble, lampy, ceramikę łazienkową, płytki czy też stolarkę drzwiową. Produkty te nie odbiegają jakością od zachodnich producentów i tworzą spójną całość, dopełnioną plakatami polskich ilustratorów – opowiadają architektki z Biuro Kreacje.

Czym się charakteryzuje styl modernistyczny w architekturze wnętrz?

Zgodnie z duchem modernizmu wnętrze apartamentu zostało zdominowane przez neutralne kolory oraz drewno, ale i mebli czy dodatków o intrygujących geometrycznych wzorach. 

Styl modernistyczny we wnętrzach: otwarta strefa dzienna

Apartament składa się ze strefy dziennej, w której znajduje się niewielki aneks kuchenny, strefa wypoczynku oraz część jadalnia.

Cała strefa dzienna kojarzy się z piaskiem. Architektki świadomie wykorzystały jego kolor, który pojawia się tam w różnych odcieniach. Ściany pomalowano na delikatny beż, który świetnie współgra z kanapą obitą piaskową tkaniną oraz wszechobecnym drewnem.

Modernistyczne mieszkanie w Gdyni
Autor: Projekt wnętrz: BIURO KREACJA Dorota Terlecka, Marianna Matuszewska, Justyna Pałdyna, Foto: Alka Murat

Obok wypoczynku stanęły dwa stoliczki: okrągły stolik pomocniczy i ława o zaokrąglonym blacie. 

W części jadalnej ustawiono stół oraz gięte krzesła również zrobione z jasnego drewna. Nad nimi zawisła ciekawa, geometryczna lampa. 

Ponieważ apartament będzie wynajmowany, zdecydowano się na niewielki aneks kuchenny, a nie większą kuchnię. Fronty zabudowy praktycznie wtapiają się kolorem w ściany. Obok nich stanęła niewielka wyspa kuchenna, na której zamontowano płytę indukcyjną.

Ciekawym rozwiązaniem jest obniżenie sufit nad częścią kuchenną i stworzenie zaokrąglonej “elki”, w której zamontowano oświetlenie. Jej kształt stylistycznie spaja wszystkie geometryczne, obłe formy, jakie znalazły się w tym pomieszczeniu. 

Modernistyczna sypialnia

Sypialnia zgodnie z duchem modernizmu jest raczej minimalistyczna. Jej przestrzeń organizuje duże łóżko o drewnianym zagłówku, które stanęło na tle ściany wyłożonej tapetą o abstrakcyjnym motywie przywodzącym na myśl piaszczyste wydmy albo nawet morskie fale. 

Obok niego nad prostym taboretem pełniącym funkcję stolika nocnego zawisła zlewająca się z kolorem tapety lampka w kształcie ostrosłupa. 

Modernistyczna łazienka w odcieniach różu

Łazienkę zdefiniowały dwa kolory: róż oraz czerń. Ten pierwszy kolor jest bazą, drugi łagodzącym jego wydźwięk dodatkiem. 

Modernistyczne mieszkanie w Gdyni
Autor: Projekt wnętrz: BIURO KREACJA Dorota Terlecka, Marianna Matuszewska, Justyna Pałdyna, Foto: Alka Murat

Wszystkie ściany zostały wyłożone gresem w barwie brudnego różu. Został on rozjaśniony przez podłogę oraz szafkę o białym blacie, na której stanęły dwie umywalki. 

Jak już wspomniano, trudno nie zauważyć przy tym różu kontrastującej z nim czerni: czarne są ramy lustra, zawieszony naprzeciwko niego grzejnik, baterie i ramy prysznica.

Styl modernistyczny we wnętrzach — cechy

Styl modernistyczny rozwinął się w XX w. Oto jego 8 cech:

1. Minimalizm

Styl modernistyczny kładzie duży nacisk na prostotę. Wnętrza są zazwyczaj pozbawione zbędnych dodatków i dekoracji. 

2. Funkcjonalność

Modernizm stawia na funkcjonalność. Meble i elementy wyposażenia są projektowane z myślą o efektywnym wykorzystaniu przestrzeni, a także o wygodzie i użyteczności.

3. Geometria i abstrakcja

Wzory i dekoracje w stylu modernistycznym często opierają się na geometrii i abstrakcji. Zdobią one tkaniny, dywany czy tapety. 

4. Nowoczesne materiały

W stylu modernistycznym stawia się na nowoczesne materiały, takie jak szkło, beton, stal nierdzewna czy plastik.

5. Jasna kolorystyka

Wnętrza w stylu modernistycznym często posiadają jasną bazę, która daje wrażenie przestronności i czystości. Często wykorzystuje się biel, szarości i beże. 

6. Otwarte przestrzenie

Mieszkania w stylu modernistycznym mają otwarte plany. Kuchnie, jadalnie i salony łączą się w jedną przestrzeń, co daje wrażenie przestrzenności.

7. Minimalistyczne meble

Meble w stylu modernistycznym są zazwyczaj proste, o czystych liniach i minimalnej ilości ozdobników. 

8. Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w stylu modernistycznym. Lampa może być zarówno funkcjonalnym elementem, jak i dekoracją. Projektanci często sięgają po nowoczesne, abstrakcyjne kształty lamp.

9. Sztuka i dekoracje

Sztuka w stylu modernistycznym jest minimalistyczna lub abstrakcyjna. Istotne jest, by dekoracje nie przytłaczały przestrzeni, ale stanowiły harmonijny element całości.

  • Inwestycja: Green Hill, Gdynia
  • Projekt wnętrz: BIURO KREACJA Dorota Terlecka, Marianna Matuszewska, Justyna Pałdyna
  • Foto: Alka Murat

 

Przeczytaj również:

Mieszkanie w bieli - jak urządzić? Aby nie było "płaskie", zadbaj o faktury

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Nasi Partnerzy polecają