Styl myśliwski: jak go wprowadzić do wnętrza, jak urządzić letni domek?
Styl myśliwski we wnętrzu to dziś domena nie tylko zapalonych łowczych. Elementy stylu myśliwskiego do wnętrza mieszkania czy zwłaszcza letniego domku mogą z powodzeniem wprowadzić także ci, którzy nie mierzą z fuzji do dzikiej zwierzyny. Jak to zrobić?
Autor: Piotr Mastalerz
Proste wnętrze odwołujące się do tradycji stylu dworkowego to znakomity punkt wyjścia w kreacji pokoju myśliwskiego.
Spis treści
- Styl myśliwski we wnętrzu – wersja klasyczna
- >> Jak urządzić dom w stylu dworkowym? >>
- Styl myśliwski – wersja alternatywna
- >> Styl dworkowy – jakie podłogi, ściany, sufity? >>
- Styl myśliwski – wersja nowoczesna
Styl myśliwski we wnętrzu nie bez powodu kojarzy się z ekspozycją trofeów – poroży, skór, czaszek, kłów czy piór zwierząt zastrzelonych podczas krwawej rozrywki zwanej polowaniem. To jego najbardziej tradycyjny i podstawowy rys elementu stylu myśliwskiego. Współcześnie jednak styl myśliwski w wystroju wnętrz występuje w zróżnicowanych wariantach.
Styl myśliwski we wnętrzu – wersja klasyczna
W najbardziej klasycznej wersji stylu myśliwskiego kluczowym elementem kompozycji wnętrza są trofea. Poroża najlepiej wyglądają rozwieszone w symetrycznym układzie – w ten sposób unika się wrażenia chaosu. Rysunek rogów z reguły najwyraziściej rysuje się na tle jasnych ścian, z którymi kontrastować powinny ciemniejsze elementy drewniane we wnętrzu – podłoga z szerokich desek, belkowany strop, ewentualnie boazerie kasetonowe i oczywiście meble; tu inspirować się warto założeniami stylu dworkowego.
>> Jak urządzić dom w stylu dworkowym? >>
Aranżując pokój myśliwski, warto stawiać na naturalne materiały (drewno, skóra – np. w obiciach mebli, metal – np. w kutym żyrandolu) i kolory ziemi (beże, ciemne zielenie, brązy), a całej kompozycji wystroju wnętrza przydać szyku starociami – np. kilkoma meblami w dekoracyjnych formach eklektyzmu.
Atrakcyjnym uzupełnieniem wnętrza w stylu myśliwskim będzie ekspozycja tradycyjnych atrybutów myśliwego. W Polsce nie można wieszać na ścianie działającej broni, ale np. przewierconą starą strzelbę albo efektowną, starannie wykonaną atrapę – już tak. Na ścianie pokoju myśliwskiego miejsce znaleźć mogą także trąbka lub róg, ładownice, a nawet odpowiednio wyeksponowane elementy dawnego stroju myśliwskiego. Na miejscu będzie tu także manekin prezentujący taki ubiór.
Styl myśliwski – wersja alternatywna
Kto nie chce widzieć we wnętrzach mieszkania swoim domu czaszek i poroży, efekt wnętrza w stylu myśliwskim osiągnąć może w inny sposób. Jak poprzednio bazą będzie skromniejsze wydanie stylu dworkowego, z dużą ilością elementów drewnianych (im więcej, tym lepiej) i jasnymi ścianami.
>> Styl dworkowy – jakie podłogi, ściany, sufity? >>
Na ich tle ustawić możemy meble o dekoracji snycerskiej nawiązującej do myśliwskiego rzemiosła. Na aukcji internetowej lub na targu staroci upolować można nawet całe komplety przywożonych z Niemiec lub z Holandii dębowych mebli neorenesansowych z płaskorzeźbionymi scenami z polowania. Odarte z lakieru i zaolejowane, wydawać się będą starsze niż w rzeczywistości, a także lepiej się wpiszą w polski kontekst kulturowy.
Zamiast trofeów myśliwskich na ścianach takiego wnętrza rozwieśmy elementy uzbrojenia – np. dwie pary skrzyżowanych strzelb (przewierconych lub atrap). W centralnym miejscu wyeksponujmy obraz o stosownej tematyce, np. pejzaż ze zwierzyną łowną (jelenie, sarny, dziki, bażanty), albo grupę grafik przedstawiających te zwierzęta. Wystroju wnętrza dopełnią drobiazgi takie jakie kryształowe kafarki, szklanki i kieliszki z grawerowanymi motywami myśliwskimi.
Styl myśliwski – wersja nowoczesna
Styl myśliwski w nowoczesnym wydaniu we wnętrzu do tematów i motywów łowieckich odwołuje się z przymrużeniem oka. Nie znajdziemy tu prawdziwych poroży ani skór. Na tle jasnych ścian i jasnego drewna podłogi być może dopatrzymy się rogów – będzie to jednak albo łudząca oko imitacja, albo jawnie kiczowaty odlew wykonany z kolorowego plastiku, albo też elegancka rzeźba kameralna wykonana z metalu (jak głowa antylopy i figurka renifera w naszej galerii).
Elementy myśliwskie pojawić się też mogą na tapecie lub tkaninie drukowanej np. w przestylizowany motyw trofeów łowieckich, albo też na fototapecie ukazującej dumnego jelenia na tle lasu. Trwająca od paru lat moda na motywy myśliwskie sprawia, że znajdziemy je także w mnóstwie gadżetów – jak choćby w postaci odlewanych z tworzywa ramek na zdjęcia naśladujących te, które w XIX w. wykonywano z fragmentów poroża.