Styl pałacowy w aranżacji: wnętrza retro
Zabawmy się w pałac. Co zrobić, żeby styl pałacowy zagościł w aranżacji wnętrz? Jedyny w swoim rodzaju, trochę historyczny, trochę bajkowy? Urządzając wnętrza retro radzimy: nie naśladuj, nie imituj! Stwórz własną wariację na temat stylu pałacowego.
Autor: Sara Niedźwiecka
Przestronny, stylowy salon z dużymi oknami podzielonymi szprosami.
Spis treści
Kiedy zwiedzamy komnaty pałaców w Łańcucie czy Wersalu, nie przymierzamy ich w wyobraźni do swoich mieszkań. Pałac to pałac – wiadomo, inna przestrzeń, historyczne wyposażenie. Zachowujemy spokój. Ale kiedy widzimy w magazynach wnętrzarskich, jak wiele pałacowych dekoracji i sprzętów trafia pod strzechy, nie pozostajemy obojętne. Styl pałacowy w aranżacji wnętrz też się nam podoba! Stylowe wnętrza w klimacie retro to blask złota i bogato oprawionych zwierciadeł, kryształowe żyrandole, kapryśnie wygięte nóżki mebli – bajka!
Styl pałacowy w aranżacji wnętrz
Najciekawszy efekt w aranżacji wnętrza w stylu pałacowym uzyskasz, kreując coś własnego. Chyba że masz fantastyczne antyki po przodkach, które pozwolą ci odtworzyć klimat dawnych wnętrz. Jeśli nie, spróbuj poradzić sobie inaczej urządzając wnętrze w stylu pałacowym. Wybierz kilka rzeczy do aranżacji salonu, które wydają ci się esencją stylu pałacowego. Mogą to być kryształowy żyrandol i lustra w pozłacanych ramach, zabytkowa szafa czy stara porcelana. Zestaw je z dobrymi formami nowoczesnych sprzętów tak, by rzeczy, które budują styl pałacowy, były specjalnie wyeksponowane. Rzeźbioną szafę czy wiszący na ścianie dywan oświetl spotem, niekompletny serwis umieść w specjalnych uchwytach na ścianie. Unikając dosłowności, stworzysz stylowe wnętrze, które będzie prawdziwą kreacją, a nie imitacją. Jeśli jednak wolisz bardziej dosłowne rozwiązanie w stylu pałacowym, będzie cię to trochę kosztowało. Nawet repliki skromnych stylowych mebli nie są tanie, a co dopiero takie, które mają być na bogato, czyli podrzeźbiane, złocone czy zdobione intarsją. Urządzając wnętrze w stylu pałacowym pamiętaj o bibelotach: piękne drobiazgi sprawią, że twoje mieszkanie wyda się wyjątkowe. We wnętrzach retro sprawdzi się francuski zegar kominkowy (lub jego dobra imitacja), porcelanowe figurki, kandelabry. Warto też wiedzieć, że dawniej przy aranżacji wnętrza pałacowego chętnie stosowano symetrię. Przykładowo: na osi ściany stawiano komodę, a po obu jej bokach – dwa krzesła. Nad każdym wieszano identyczną dekorację, np. w postaci usytuowanych w pionie sztychów, obrazków lub talerzy. To stwarza doskonałe wrażenie. Wypróbujcie u siebie, styl pałacowy jest doskonałym pretekstem ku temu!
Autor: Radosław Wojnar
Stylowe wnętrza domu: część wypoczynkowa w salonie zachęca do wspólnego spędzania czasu. Dwie sofy, fotel (Primavera Furniture) oraz stoliki (prostokątny Une Chaise Au Soleil, okrągły Bois Charme) zapewniają wygodę domownikom. Francuski wystrój odnaleźć można w finezyjnych formach, delikatnych kolorach, subtelnych detalach. Pałacowy charakter wnętrz podkreślają m.in. dywan jak wiekowy fresk (Nap), kinkiety i żyrandol (Coquecigrues)oraz biżuteryjny świecznik.
Styl pałacowy: meble retro
w salonie w stylu pałacowym sprawdzi się fotel z podnóżkiem, stolik, a także symetrycznie ustawione na oknie lampy – taki rozwiązania nawiązują do pałacowej tradycji. Na rynku jest zatrzęsienie stylowych foteli, zarówno współczesnych, jak i prawdziwych antyków. Możesz wybierać między Ludwikami: XV, XVI i Ludwikiem Filipem. Jeśli obijesz je tkaninami w nowoczesne wzory, będą naprawdę oryginalne. O dekoracyjności stylowego wnętrza stanowią dyskretne podrzeźbienia mebli, czy sute zasłony spływające na podłogę. W stylowym wnętrzu sprawdzi się też szezlong o klasycznej linii. To forma mebli, która od zawsze kojarzy się z pałacem.
Styl pałacowy: dekoracje ścian
W aranżacji wnętrza w stylu pałacowym wykorzystaj gzymsy i listwy sztukateryjne. Ten stylowy detal z pewnością wprowadzi pałacowy nastrój. Gzymsami oddziel ściany od sufitu, a listwami podziel płaszczyzny ścian. Powstałe w ten sposób kwatery możesz wypełnić tapetą lub kolorem.
Autor: Anna Rychlewicz
Kolorystyka typowa dla stylu glamour: czysta biel dopełniona głębokią czernią, a całość okraszona ciepłą barwą złota, nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Fot. materiały prasowe Pałac na Wodzie
Autor: Maciej Stępiński
Starannie odnowione stare drzwi i płyciny nad nimi. Trafiły do nich odnowione stare płótna. Miękkie światło przesącza się do środka za sprawą jutowych zasłon. Na pierwszym planie widać miękkie welurowe sofy. Na odnowionym klasycznym kominku współczesna głowa Buddy przywieziona przez właściciela z Indonezji i srebrne świeczniki.
Autor: Mariusz Bykowski
W całym domu występują konsekwentnie czerń, srebro, biel. A na dodatek fiolet, który właścicielka bardzo lubi.