Styl skandynawski w świątecznym wydaniu
Biała podłoga, kontrastowa czarna ściana i dużo zieleni. To sposób na styl skandynawski przeniesiony do mieszkania w Gdyni. Udekorowane na Boże Narodzenie, wygląda pięknie i naturalnie. Za oknem widać gdyński port i prom do Karlskrony. Podobnym właścicielka przywiozła kiedyś sobie dużo skandynawskiego designu. Zwyczaje też zaczerpnęła z Północy – dom zdobi darami lasu, a świece pali nie tylko od święta.
Styl skandynawski jest w Polsce bardzo popularny. Jakie są jego najważniejsze cechy?
- Miłość do natury – sięganie po naturalne materiały i inspiracje przyrodą północnej Europy
- Racjonalizm i umiar – surowy charakter wnętrza przełamują proste, samodzielni wykonane lub rzemieślnicze dekoracje
- Łączenie starego z nowym – jeśli rzeczy nie jest dużo, te przywołujące wspomnienia są szczególnie cenne
- Wszechobecna biel – nie ma lepszego sposobu na rozjaśnienie domu, gdy wcześnie zapada zmrok
Autor: Mariusz Bykowski
Biel zabudowy (IKEA) i ceglanego wątku na ścianie wydobywa barwy potraw. Pani domu, która uwielbia gotować, chętnie również fotografuje tu dania. Krzesła są z różnych kompletów, ale za pomocą czarnej farby właściciele mieszkania nadali im wspólny rys. Świetliste domki też razem przywozili z podróży. GDZIE KUPIĆ: świeczniki – Bloomingville, Tiger, Hobbycraft
Urządzanie tego mieszkania zaczęło się od podłogi. Właścicielka od początku wiedziała, że w całym mieszkaniu musi być biała i rzeczywiście jest (wybrała ją z oferty firmy Quick-Step). Ten sam kolor mają ściany oraz drzwi, tak by baza wnętrza dała minimalistyczny efekt. Wystrój mieszkania jest jednak ogromnie wyrazisty. Jak to się stało? – Kocham biel i światło, ale lubię też kontrasty. Stąd się wzięła czerń, mocna barwa, która daje aranżacji charakter – objaśnia. Trzeci ważny wątek tworzy zieleń, kolor wzięty wprost od przyrody. Ten tercet pojawia się niezwykle konsekwentnie w całym mieszkaniu (podobnie jak bliskie gospodyni materiały – drewno, metal i naturalne tkaniny, len, bawełna, wełna).
A choć całość ma współczesny, świeży charakter, nie brakuje tu przedmiotów z historią. Takich jak kredens w salonie – pamiątka po sąsiedzie, budząca skojarzenia także z kuchniami babć. Kasia – właścicielka mieszkania – długo go odnawiała (musiała zdjąć aż 7 warstw farby!), ale cierpliwość się opłaciła. Remont, który otworzył w dziejach mebla nowy rozdział, wpisał się ponadto świetnie w istotę stylu skandynawskiego. Idee prostoty czy umiaru dotyczą przecież nie tylko formy, lecz także stosunku do otoczenia i zasobów środowiska. A domownicy przyrodę kochają naprawdę.
Ten modny kolor daje aranżacji wyrazisty, szlachetny rys. Trzeba go jednak używać rozważnie.
Na ścianach powściągliwie. Kasia pomalowała na czarno tylko dwie ściany – tę za wezgłowiem łóżka (nie widzi jej, gdy rano otwiera oczy) i sąsiednią, z wielkim oknem. Pozostałe, tak jak podłoga i sufit, są białe. Dzięki temu czerń wzbogaca wystrój, ale nie przytłacza.
W meblach i dodatkach odważnie. Kredens, fotel, zasłony, garść poduszek – ciemne akcenty w salonie dają pewność, że kompozycja oparta na naturalnych kolorach nie stanie się mdła. W kuchni z kolei czerń pomogła stworzyć zgrany zespół z krzeseł o różnych formach.
Autor: materiały prasowe Westwing.pl
Lekkie meble w stylu skandynawskim bardzo lubia delikatne kolory neutralne i pastele. Często uzupełniamy je detalami w kolorach nasyconych.
Autor: Kasia Rutkowiak
Dobór wyposażenia i dekoracji do salonu nie jest przypadkowy. Każdy plakat, świecznik, wazonik czy mebel został dokładnie przemyślany i dopasowany do wnętrza. Stół zrobiony według pomysłu Kasi pozwala wygodnie usiąść całej rodzinie do wspólnych posiłków czy gry w remika. W salonie stoi też ukochany mebel gospodyni – biała drewniana witryna Oliver Furniture, w której trzyma dużą część zbieranej od lat duńskiej porcelany. GDZIE KUPIĆ: stół – nordicdecoration.com; krzesła – normann-copenhagen.com, stokke.com; plakat, stoliki – designzoo.pl; obrazy – gallerilaura.dk; wazony – lyngby.com; świeczniki – amazingdecor.pl