Styl skandynawski. Wnętrza prosto ze Skandynawii
Jasne, przestronne wnętrza o niewymuszonej estetyce, w których liczy się przede wszystkim wygoda. Za sprawą naturalnych materiałów odczuwamy w nich bliskość natury, świeżość, pozytywną energię. Wymarzone dla młodych duchem miłośników ciekawego wzornictwa.
Jak to możliwe, że kilka niewielkich krajów na północy Europy stworzyło styl skandynawski, który przyjął się na całym świecie. Skandynawskie aranżacje wnętrz kochają miliony ludzi i nic nie wskazuje na to, że styl skandynawski kiedykolwiek wyjdzie z mody?
Styl skandynawski: dlaczego go kochamy
Joanna Łozińska, reprezentująca w Polsce popularną duńską markę BoConcept, odpowiedzi na to pytanie doszukuje się w historii, klimacie, kulturze i gospodarce państw skandynawskich: - Nowinki docierały tam z opóźnieniem i były filtrowane przez lokalne uwarunkowania – wyjaśnia. – Tradycja rzemiosła przekazywanego z pokolenia na pokolenie przetrwała dłużej niż w innych krajach. Industrializacja przyszła później. Szacunek dla drugiego człowieka, naturalnego otoczenia sprzyjały rozwojowi odrębnych rozwiązań stylistycznych.
Wnętrza w stylu skandynawskim
Na całą Skandynawię największy wpływ wywarli Duńczycy – zauważa Grzegorz Maląg z Willow House. – Oni z designu zrobili przemysł! Konsekwentnie inwestowali w indywidualności, talenty, ich marki wspierały się nawzajem, dopełniając własne oferty. Dlaczego tak dobrze czujemy się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim? – Bo charakteryzuje je prostota i funkcjonalność. Żadnych zbędnych ozdobników – mówi Łozińska. – Oszczędni, ciężko pracujący Skandynawowie od wieków nie tolerują marnotrawstwa i własne zasoby wykorzystują rozsądnie. Taką samą wagę przywiązują do jakości. Przedmioty mają służyć jak najlepiej i jak najdłużej. Mają pomagać wieść bezproblemowe życie, a nie komplikować je koniecznością ciągłego pucowania. Nie bez znaczenia jest też to, że pomieszczenia nie są zagracone. Niezbędne sprzęty plus kilka wyrazistych dodatków sprzyjają utrzymaniu porządku. Okna w skandynawskich domach rzadko są zasłaniane, nie tylko z potrzeby światła. W tradycji protestanckiej odsłonięte okno oznacza, że nie mamy nic do ukrycia. Stąd zawsze zadbane pokoje. Świetlistości, świeżości dodają im naturalne barwy (biel, beże, brązy) skontrastowane w detalach z wesołymi, jaskrawymi kolorami np. tkanin z Finlandii. Fenomen popularności stylu skandynawskiego zawiera się również w jego uniwersalności – sprawdza się on zarówno w wielkomiejskich mieszkaniach, jak i w domach na uboczu dużych aglomeracji.