Stylowe mieszkanie Agnieszki. Rewitalizacja z duszą, naturalne materiały i unikalne historie mebli
Agnieszka znalazła nowe mieszkanie w zrewitalizowanej przedwojennej kamienicy w Warszawie. Wraz z przyjaciółką-architektką, stworzyła wnętrze pełne ciepła i oryginalnych detali. Jej nowe lokum to połączenie drewna, bieli i zieleni, które idealnie oddaje jej zamiłowanie do natury i prostoty, a każda część mieszkania kryje unikalne historie związane z jej życiem i pasjami.
Autor: Projekt: Nadia Mitłosz Interiors, zdjęcia: Marcin Czechowicz, stylizacja: Marynia Moś
Trzy składniki, kolor drewna, szarości i rośliny, stworzyły przytulne wnętrze. Kompozycja z grafik nawiązuje do zainteresowań właścicielki – podróży, gór, przyrody.
Spis treści
Agnieszka znalazła piękne mieszkanie na warszawskim Powiślu, ale żeby je kupić, musiałaby sprzedać swoje. Niestety chętnych nie było, a upatrzone M kupił ktoś inny – przestało jej więc zależeć na sprzedaży. Nie usunęła jednak swojego ogłoszenia. Pewnego dnia pojawili się klienci, którzy już po pierwszym spotkaniu byli „na tak” i liczyli na szybką przeprowadzkę. –
Po naradzie z rodziną i nieprzespanej nocy pełnej myśli „co dalej?” zdecydowałam się sprzedać mieszkanie i znaleźć dla siebie coś nowego – opowiada Agnieszka. Poszukiwania dosłownie po kilku dniach zakończyły się sukcesem. Trafiła na 42-metrowe mieszkanie na pierwszym piętrze zrewitalizowanej przedwojennej kamienicy, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i Lasu Kabackiego.
Lokal był w stanie deweloperskim. Projektem zajęła się przyjaciółka Agnieszki, architektka Nadia Mitłosz. Układ (pokój z aneksem kuchennym, sypialnia i łazienka) pozostał bez zmian. Przerobiono jedynie instalację wodno-kanalizacyjną, aby spełnić marzenie właścicielki o wyspie kuchennej. Wystrój miał być prosty: drewno, biel plus zieleń (w postaci żywych roślin).
Agnieszka to pełna energii singielka pracująca w firmie rewitalizującej kamienice. Nie lubi się nudzić, trudno jej usiedzieć w miejscu, wolny czas spędza aktywnie. Miłośniczka podróży i gór, w których mieszkała ponad trzy lata – chętnie do nich wraca, gdy tylko trafia się okazja.
10:31 AM Listen to "Kuchnia - zamknięta czy aneks? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.Drewno, biel i rośliny
Kolor drewna, szarości o różnym natężeniu i rośliny – te trzy składniki, umiejętnie ze sobą zestawione, stworzyły przytulne, zachęcające do relaksu wnętrze. Kompozycja z grafik w salonie subtelnie nawiązuje do zainteresowań właścicielki – podróży, gór, przyrody.
Wygodne miejsce do wypoczynku zapewnia nowoczesna szara trzyosobowa sofa i fotele w stylu vintage. Stolik kawowy z drewnianym blatem w kształcie liścia, też nawiązuje do wzornictwa połowy lat XX wieku.
Dywan w czarno-białe pasy idealnie wpasował się w charakter wnętrza, ożywiając stonowaną aranżację. Dzięki niemu niewielki salon zyskał na wyrazistości.
W mieszkaniu Agnieszki z wieloma rzeczami łączą się ciekawe historie. Lustro w ramie z desek z recyklingu oraz bolesławiecka zastawa „przeprowadziły się” z właścicielką z gór kilka lat temu.
Biała kuchnia
Jeśli chodzi o projekt kuchni, Agnieszka miała tylko dwa wymagania: musiała być biała i z wyspą. Nadia skompletowała zabudowę z gotowych szafek, dzięki czemu było i szybciej, i taniej. Aby zwiększyć powierzchnię blatu roboczego, projektantka zaproponowała umieszczeniu zlewu w wyspie. Dzięki pomysłowemu wydłużeniu blatu wyspa pełni też funkcję stołu.
Obraz wiszący w aneksie kuchennym, namalowała architektka Nadia Mitłosz. Gospodyni dostała go w ramach wymiany barterowej za kolację w Marrakeszu, podczas wspólnej wyprawy do Maroka.
Meble z drugiej ręki
Zamiast na designerskie wyposażenie wnętrz, Agnieszka woli przeznaczać pieniądze na podróże. Niektóre meble (np. fotele) znalazła w jednej z kamienic rewitalizowanych przez firmę, w której pracuje – miały zostać wyrzucone. Oddała je do renowacji i teraz wyglądają jak nowe.
Stoliki-pieńki wbrew pozorom nie zostały kupione za kilkaset złotych w sklepie wnętrzarskim. – Kiedy wichura powaliła kilka drzew u mojego taty na wsi, poprosiłam go, żeby wybrał odpowiedni pień, pociął na kawałki i okorował – opowiada gospodyni.
Drewniany pieniek na salonach? Zdecydowanie tak! To coś więcej niż praktyczny mebelek, który łatwo zrobić samodzielnie.
1. Odpowiednia baza. Pieniek z surowego drewna można kupić w tartaku lub punkcie sprzedaży drewna kominkowego. Drewno powinno być wysuszone – mokre w trakcie wysychania popęka, ponadto suchy pień łatwiej okorować. Po zdjęciu kory powierzchnię należy oszlifować papierem ściernym, aby pozbyć się drzazg, zadziorów i nierówności.
2. Wykończenie. Pieniek można pomalować lakierem lub farbą do drewna albo np. owinąć sznurkiem. Spód warto podkleić filcem, aby stolik nie porysował podłogi.
Sypialnia z fototapetą
Agnieszka wymarzyła sobie las na ścianie w sypialni. Dobór fototapety przysporzył jednak nieco problemów – wzory były kiczowate i zbyt kolorowe. Odpowiedni deseń architektka znalazła dopiero w ofercie firmy z Wielkiej Brytanii. Krzesło to kolejny uratowany od wyrzucenia i odnowiony przez Agnieszkę mebel. Doskonale sprawdza się w roli stolika nocnego.
Łazienka w stylu retro
Łazienka z wanną jest biało-czarna, armatura w stylu retro wraz z dodatkami vintage sprawiają, że małe i proste wnętrze wygląda bardzo stylowo. Ten wyjątkowy charakter łazienka zawdzięcza też podstawie starej maszyny do szycia, na której zamontowany został blat łazienkowy i umywalka. Maszyna do szycia należała przed laty do babci Agnieszki – Czekała na swój moment w piwniczce u taty. Od dawna wiedziałam, że użyję ich kiedyś w ten sposób – mówi.
Planując umywalkę nablatową, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie wykonany blat – powinien być odporny na wodę, jeśli zależy nam na nienagannym wyglądzie. Możliwości jest wiele – możemy wybrać kamień, konglomerat kwarcowy, akryl, stal lub szlifowany beton. Tańszą opcją jest deska dębowa lub lakierowa płyta MDF. Drewno należy kilkakrotnie zaolejować i powtarzać tę czynność co roku. MDF warto polakierować dwukrotnie z obu stron.
Autor: Projekt: Nadia Mitłosz Interiors, zdjęcia: Marcin Czechowicz, stylizacja: Marynia Moś
Trzy składniki, kolor drewna, szarości i rośliny, stworzyły przytulne wnętrze. Kompozycja z grafik nawiązuje do zainteresowań właścicielki – podróży, gór, przyrody.
Upcykling - co to? Pomysły na meble i dodatki z odpadków. Co można zrobić z rzeczy z recyklingu?
Autor: serwis prasowy marki beaumonde.co.uk
Komoda z frontami inspirowanymi gobelinami.