Stylowe wnętrza domu: pomysł na urocze siedlisko
Stylowe wnętrza domu zachwycają, w wyremontowanym siedlisku udało się uchwycić klimaty Prowansji, Skandynawii, szwajcarskich Alp. Wpleść dom w otoczenie warmińskich jezior i łąk. Stylowe wnętrza doprawić sztuką, ekologiczną kuchnią, zdrowym stylem życia. Tu mam wszystko to, co kocham – mówi właściciel domu. Zapraszamy do siedliska...
Autor: Łukasz Zandecki
Po zmroku siedlisko (Siedliskoblanki.com) jeszcze bardziej otwiera się na sztukę. Umieszczone wokół domu rzeźby oraz instalacje artystyczne zyskują świetlną oprawę.
Spis treści
Pierwsze wrażenie - Już na podjeździe do siedliska, położonego na Warmii blisko jeziora, czułem, że to jest to. Marzyłem o bocianim gnieździe na domu i właśnie je ujrzałem – wspomina gospodarz. Nie zniechęcił go zły stan większości zabudowań. Dom mieszkalny wyglądał solidnie. Wokół piękna zieleń. Żadnych sąsiadów. – Pierwsze, co musiałem zrobić, to ewakuować gniazdo z dachu grożącego zawaleniem. Sprowadziłem fachowca, który od trzydziestu lat we wsi Żywkowo opiekuje się sześćdziesięcioma pięcioma gniazdami. Zbudował platformę, na którą przenieśliśmy gniazdo. Miesiąc później przyleciały bociany, szybko się oswoiły. A ja mogłem spokojnie przejść do porządkowania terenu i urządzania stylowych wnętrz – opowiada.
Wnętrza domu: udany remont
Drugie życie miał otrzymać dom. I otrzymał. Pan domu zrobił w nim remont generalny. Z pomocą ekipy, która przez półtora roku dojeżdżała pięćdziesiąt kilometrów, odkrył, że dachówka pochodzi z 1911 roku. Razem odsłonili więc oryginalne belki sufitowe po uprzednim usunięciu spomiędzy nich gliny i słomy. Tak przebudowali wnętrze domu, by prowadziły do niego cztery wejścia. – Chciałem zapraszać gości, zapewniać im komfortowe warunki, by czuli się jak u siebie. I podobnie jak ja odnaleźli tu swoje miejsce na ziemi – dodaje pan domu, który przez wiele lat mieszkał w Szwajcarii. Z sentymentu do tamtych czasów oraz miejsca stworzył w siedlisku, na piętrze domu, apartament w stylu alpejskiego domku chalet. Podczas remontu domu zostały powiększone okna. Nie tylko po to, by doświetlić pokoje. Właściciel chciał przez nie oglądać przyrodę. A z sofy podziwiać startujące i lądujące na gnieździe bociany.
Jak wyremontować stary dom
Przed podjęciem działań poznaj historię domu. Zdobyta wiedza może się przydać przy projektowania wnętrz domu. Rozejrzyj się za przedmiotami z dawnych czasów. Ułatwią tworzenie stylowej aranżacji wnętrz. Odnowione posłużą długie lata. Otwórz się na przyrodę, pobliskie atrakcje. Wkomponuj je w przestrzeń i otoczenie domu. Remontując stary dom nie stroń od nowoczesnych rozwiązań poprawiających komfort, ekologicznych. Przeniosą dom w XXI wiek.
Stylowe wnętrza domu: aranżacja
Chociaż dom ma wiejski charakter, pan domu chciał tu i ówdzie do wnętrza wnieść trochę nowoczesności. Przykłady to opuszczana lampa wisząca, głośniki pod sufitem czy sofa – kontrasty są efektowne w aranżacji stylowych wnętrz. Salon na parterze to pokój dowodzenia gospodarza (byłego zawodowego tenisisty, miłośnika sztuki i zdrowego stylu życia). Tu organizuje warsztaty kulinarne, przyjmuje gości. W razie potrzeby dostawia nawet dwa, trzy stoły. Potem relaksuje się przy kominku. - Choć siedlisko stało się moim sposobem na życie, nie czuję się tu jak w pracy – mówi gospodarz. Niektóre dywany perskie liczą sto lat. Są prawie równolatkami domu. Dodają stylowym wnętrzom domu egzotyki, południowego słońca.
W jadalni w apartamencie Pablo Picasso w aranżacji wnętrza styl francuski uzupełnia się ze skandynawskim. Kredens z witryną oraz tapicerowane krzesła pan domu sprowadził ze Szwajcarii. Na stół z wysuwanym blatem oraz stare naczynia trafił podczas podróży po Polsce. Biel okien ożywił zazdrostkami w kratkę Vichy oraz wiankami na wstążkach. W stylowych wnętrzach domu wśród odrestaurowanych mebli dobrze odnajdują się stare dekoracje i sprzęty, w tym narty z kijkami (umieszczonymi przekornie m.in. na kinkiecie). Sportowe akcenty to również medal oraz zdjęcia pana domu, byłego reprezentanta kadry polskiej w tenisie ziemnym. Sufit ozdobiony malowidłem winorośli tworzy iluzję pergoli, wprowadza do jadalni wirtualne niebo i soczystą zieleń. Szczególne wrażenie robi zimą, gdy świat za oknami skuty jest lodem.
W stylowym wnętrzu domu kuchnio-jadalnia na parterze, w apartamencie Henri Matisse, po prostu pachnie Francją. Skojarzenia z Prowansją nasuwają się przez solidne jasne meble projektu pana domu. Ozdobne kinkiety, ażurowe półki równie dobrze mogłyby wisieć w paryskiej kafejce. Wszystkie blaty kuchenne w domu wykonane są na miarę, z granitu. Kolor kamienia dopasowano do stylu wnętrza. W kuchni na poddaszu zdecydowano się na czerń kontrastującą z barwami flagi Szwajcarii.