Surowy minimalizm - jak urządzić wnętrza w stylu Flintstone chic?
Czy minimalizm może być jeszcze bardziej minimalistyczny? Okazuje się, że tak! Nowym, ale jeszcze raczkującym trendem, jest styl Flintstone chic, czyli surowy minimalizm, który niektórych przywodzi na myśl wnętrza z popularnej kreskówki. Czym jest Flintstone chic i jak urządzić minimalistyczne wnętrza w jeszcze bardziej surowym wydaniu?
Autor: Materiały prasowe/westwingnow.pl
Spis treści
- Czym jest surowy minimalizm? Styl Flinstone chic
- Czym charakteryzują się wnętrza urządzone w duchu surowego minimalizmu?
- Flintstone chic, czyli surowy minimalizm. Cechy
Prawda jest taka, że minimalizm to nie tylko trend wnętrzarski, ale także filozofia życia. Dzięki niemu można skoncentrować się na tym, co ważne i usunąć ze swojego życia nadmiar oraz chaos. Wnętrza w stylu Flintstone chic są funkcjonalne, eleganckie, spokojne i niezwykle surowe. Na pewno jednak nie są… dla wszystkich!
Czym jest surowy minimalizm? Styl Flinstone chic
Jeśli chcesz urządzić wnętrze w duchu surowego minimalizmu, musisz postawić na prostotę i funkcjonalność. Jedną z najważniejszych zasad jest ograniczenie zbędnych przedmiotów i dekoracji, a skupienie się tylko na tym, co faktycznie jest ci potrzebne.
Czym charakteryzują się wnętrza urządzone w duchu surowego minimalizmu?
Wnętrza urządzone w duchu surowego minimalizmu zdominowane są przez neutralną kolorystyką, surowe materiały, takie jak beton, stal, kamień czy drewno, oraz minimalistyczne meble.
Flintstone chic, czyli surowy minimalizm. Cechy
1. Prostote formy
Im prościej, tym lepiej! Minimalistyczne i surowe wnętrza cechuje prostota formy. Linie są czyste, klarowne, a dekoracje to zbytek, ograniczony do minimum. Przestrzeń ma być spokojna i uporządkowana.
2. Neutralna kolorystyka
Urządzając wnętrza w stylu Flintstonechic, nie szukaj daleko, jeśli chodzi o kolory. Wykorzystaj neutralne barwy, takie jak szarości, czerń, beże i biel. One nie odwracają uwagi od materiałów i struktur, które powinny być najważniejsze w aranżacji.
3. Surowe materiały
Surowy minimalizm to surowe materiały: szkło, drewno, stal i beton. Powinny być poddane jak najmniejsze obróbce i pozostawać w swojej naturalnej formie, co dodaje wnętrzu industrialnego charakteru.
4. Minimalistyczne dekoracje
Styl Flintstone chic broni się sam. Urządzając surowe wnętrza, ozdoby i dekoracje są zbędne. Jeśli już się pojawiają, to muszą być starannie wybrane i przemyślane. Nie mogą przytłaczać. Ich celem jest dodanie całej aranżacji charakteru.
5. Funkcjonalność
Wszystkie elementy wnętrza są po coś, a zatem muszą być funkcjonalne.
Autor: Materiały prasowe/westwingnow.pl
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Iwona chciała mieć dom inny niż wszystkie. Styl góralski: kobalt i drewno
Autor: Projekt wnętrz: Helegda Studio, zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio.
Iwona i jej pięcioosobowa rodzina na co dzień mieszkają we Francji. W Polsce chcieli postawić dom w stylu chalet, do którego mogliby wracać na wakacje albo po prostu się w nim zatrzymać, gdy odwiedzają rodzinę. Budowali go, będąc w Paryżu, ale na szczęście obyło się bez wpadek. Jego projekt znaleźli w internecie. Elewacja miała być zrobiona z bali, a w dachu krytym gontem znajdować się ukryte wole oko. Aby dom był spójny, klimat góralskiej chaty trzeba było jeszcze tylko przenieść do środka. Iwona i jej mąż mieli wizję tego, jak ma wyglądać. Góralska chata kojarzy się z przytulnością, klimatem i ciepłem. Nie mogło zabraknąć w niej drewna, jednak nutę nowoczesności miały wprowadzić tam współczesne rozwiązania. W wyobrażeniach Iwony na pewno nie miało być rustykalnie! Nie lubi szarości, beżów, ale wnętrza z pazurem i nutą koloru. To one miały dodać charakteru wszechobecnemu drewnu. Architekt postawił na styl chalet. Jak wyszło? – Jest tak cudownie, że najchętniej bym tu została. Niestety obowiązki wzywają i musimy wracać do Francji. Ten dom w stylu góralskiej chaty nawet w naszych marzeniach nie malował się tak pięknie. Na pewno spędzimy w nim Boże Narodzenie. Już nie mogę się doczekać, by zobaczyć go w zimowej scenerii – cieszy się Iwona. Styl chalet — co to jest? Styl chalet jest inspirowany górskimi chatami. Środek jest na ogół surowy, bogaty w drewno, jednak estetyka ta nie odżegnuje się od nowoczesnych akcentów. Właśnie takie wnętrza zaprojektował dla Iwony i jej rodziny Gabriel Helegda, właściciel rzeszowskiej pracowni Helegda Studio. – Byliśmy zachwyceni nastrojowym klimatem, który projektant proponował uzyskać przy pomocy prostych środków — naturalnych materiałów i kameralnego światła — mówi Iwona.