Szezlong – czy na pewno wiesz, jaki to mebel i do czego służy? Sprawdź, czy prawidłowo używasz tej nazwy!

2024-10-15 12:30

Szezlong to mebel do wypoczynku, coś pośredniego między fotelem i kanapą – bardzo wygodny i dekoracyjny! Zobacz, jak wygląda oraz poznaj jego historię i jego „młodszą siostrę” – rekamierę. Wbrew pozorom szezlong sprawdza się także we współczesnych wnętrzach. Możesz wybierać między modelami retro a bardzo współczesnymi o minimalistycznej bryle!

Spis treści

  1. Szezlong – jaki to mebel?
  2. Krótka historia szezlongu
  3. Szezlong – czy warto go obecnie kupić?

Szezlong – jaki to mebel?

Szezlong to rodzaj mebla wypoczynkowego, służącego do odpoczywania w ciągu dnia w pozycji półleżącej. To rodzaj wydłużonego fotela z jednym lub dwoma oparciami. Jeżeli oparcia są dwa, to są umiejscowione na bokach krótszym oraz dłuższym mebla.

Z reguły oparcia różnią się wysokością, mają łagodną linię i łączą się, tworząc wygodne miejsce do siedzenia czy półleżenia oraz podparcie dla pleców i, ewentualnie, jednej ręki. Jeżeli oparcia znajdują się tylko na dwóch krótszych bokach (vis-à-vis) – wtedy nazywamy taki mebel rekamierą (czyli: każda rekamiera jest szezlongiem, lecz tylko szezlong z dwoma oparciami na krótszych bokach jest rekamierą).

Krótka historia szezlongu

Nazwa szezlong pochodzi z języka francuskiego chaise longue i oznacza dosłownie długie krzesło. Choć już starożytności chętnie odpoczywano (a nawet jadano) w pozycji półleżącej, to stosowny do tego mebel postał w XVI wieku we Francji. Szczyt popularności tego mebla zaś przypada na wieki XVIII i XIX.

Szezlongi były tworzone ku wygodzie arystokracji i świadczyły o statusie właściciela, więc powstawały z rzadkich i drogich materiałów, były starannie wykonywane i bogato zdobione. Z czasem z pałaców arystokratów zawędrowały do mieszkań bogatych mieszczan. Wygląd szezlongu zmieniał się wraz ze zmieniającymi się modami w meblarstwie i dotrwał do naszych czasów.

Warto też wiedzieć, że do szezlongów zalicza się zaprojektowany w 1928 roku LC4 Chaise Longe fantastyczny mebel, a raczej – jak mawiał o nim sam jeden z jego autorów, Le Corbusier – maszyna do wypoczynku. Szezlong ten, zaliczany do ikon dizajnu, został zaprojektowany przez wspomnianego już Le Corbusiera oraz Pierre'a Jeannereta i Charlotte Perriand.

Czytaj także: Komoda – czy na pewno wiesz, jaki to mebel? Poznaj jego historię, typy komód i ich rodzaje

Szezlong – czy warto go obecnie kupić?

Jak najbardziej! Szezlong to mebel pośredni między kanapą a fotelem i, co prawda, nie zastąpi żadnego z nich, ale może jednak stanowić ich efektowne uzupełnienie. Możesz zdecydować się na kupno mebla retro albo w nowoczesnej wersji. Warto też wiedzieć, że często obecnie nazywa się szezlongiem osobną, przedłużoną część sofy modułowej.

Wbrew pozorom, nawet jeśli nie ma zbyt dużo miejsca w salonie, można pomyśleć o szezlongu w klasycznej formie – są bowiem współczesne modele także mniejszych rozmiarów i o bardziej minimalistycznej bryle.

Warto jednak pamiętać, że szezlong z powodzeniem odnajdzie się w gabinecie, sypialni, bibliotece czy nawet w korytarzu i łazience (oczywiście stosownych rozmiarów). Na szezlongu można bowiem się zdrzemnąć, poczytać, zająć się szydełkowaniem czy... pracą na laptopie na odpowiedniej podkładce albo poleżeć z maseczką na twarzy!

Zobacz także: Szezlong stylowy albo nowoczesny: wybieramy mebel wypoczynkowy do salonu

Jeśli masz ochotę na szezlong, możesz zdecydować się na antyk (oczywiście, będzie kosztował majątek!), replikę mebla dawnego z ulubionej epoki oraz współczesną formę. Szezlongi, tak jak sofy narożnikowe bez możliwości zmiany strony, są lewo- albo prawostronne. Trzeba więc to brać pod uwagę podczas zakupu.

Bogata oferta obejmuje meble w różnych stylach i rozmiarach oraz szeroki wachlarz materiałów, z jakich je wykonano, sprawia, że nie będzie problemu z dopasowaniem modelu do wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać, że szezlong to mebel wyjątkowy i jako taki może wspaniale podkreślić charakter aranżacji także poprzez kontrapunkt estetyczny. Doskonałym pomysłem będzie więc szezlong retro w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu – i niech w nim błyszczy!