Szklane drzwi wewnętrzne – czy jest sens je kupować? Czym się kierować przy wyborze przeszklonych drzwi?

2024-11-13 14:49

Szklane drzwi wewnętrzne są bardzo efektowne i mają mnóstwo innych zalet. Rynek oferuje wiele modeli gotowych, ale warto też rozważyć zamówienie ich na wymiar. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze drzwi przeszklonych, by były funkcjonalne, trwałe i dodały wnętrzu charakteru.

Spis treści

  1. Drzwi przeszklone wewnętrzne – dlaczego się warto na nie zdecydować?
  2. Drzwi przeszklone wewnętrzne – poznaj ich wady i sprawdź, jak je zniwelować
  3. Jakie są rodzaje przeszklonych drzwi wewnętrznych?
  4. Przeszklone drzwi wewnętrzne – jak je dobrać do wystroju wnętrza?
  5. Przeszklone drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy zakupie?

Drzwi przeszklone wewnętrzne – dlaczego się warto na nie zdecydować?

Drzwi wewnętrzne są bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrz, zarówno w kwestii praktycznej wynikającej z ich funkcji, jak i estetycznej. W dodatku jest to wybór na lata, dlatego trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Drzwi przeszklone mają wiele zalet:

  • Dzielą, ale jednocześnie łączą pomieszczenia – sprawiają więc, że przestrzeń mimo wszystko jest bardziej otwarta, a perspektywa głębsza. Wnętrza ze szklanymi drzwiami wydają się optycznie większe i wyższe, co jest szczególnie cenne przy małym metrażu.
  • Szkło pozwala przenikać światłu, dzięki czemu oba pomieszczenia zyskują, bo są po prostu lepiej doświetlone, co ma wyjątkowe znaczenie w przypadku ciemnych mieszkań (wystawa północna i wschodnia, małe okna, obecność wysokich murów za oknem itp.).
  • Są efektowne – zarówno te klasyczne, retro, jak i nowoczesne, loftowe zawsze przykuwają uwagę, dodają wystrojowi elegancji, charakteru, pazura... Mogą wręcz stać się najważniejszych elementem aranżacji!
  • W przypadku drzwi z dużymi transparentnymi przeszkleniami można powiedzieć także o ułatwionej komunikacji wzrokowej miedzy osobami w dwóch pomieszczeniach, co może mieć znaczenie w przypadku opieki nad dziećmi czy osobami chorymi lub starszymi wymagającymi nadzoru.

Drzwi przeszklone wewnętrzne – poznaj ich wady i sprawdź, jak je zniwelować

Zamontowanie drzwi wewnętrznych z przeszkleniami ma też swoje minusy. Do największych wad takich drzwi należą:

  • Zmniejszona izolacja akustyczna – drzwi pełne, zwłaszcza z litego drewna zapewniają lepsze wyciszenie niż przeszklone. Pewnym rozwiązaniem może być wybór drzwi przeszklonych, ale z podwyższonym współczynnikiem przenikalności dźwięków. Wiąże się to z wyższą ceną.
  • Zmniejszone poczucie intymności – duża powierzchnia przeszklona, szczególnie jeśli jest ona przezroczysta, może ograniczać prywatność. Wyjście pośrednie to zmniejszenie powierzchni szklanych lub wybór szkła o zmniejszonej przejrzystości. Można też zawiesić kotary i portiery.
  • Konieczność utrzymania szkła w idealnej czystości – kurz i odciski palców są bardzo widoczne na szklanych powierzchniach, w dodatku ich obecność jest nieestetyczna. Mycie szyb jest jednak łatwe, na nowoczesne płyny z nanocząsteczkami opóźniają osiadanie kurzu. Trzeba jednak pamiętać, że mycie szyb w drzwiach ze szprosami jest bardziej czasochłonne niż jednolitych szklanych powierzchni.

Jakie są rodzaje przeszklonych drzwi wewnętrznych?

Wyróżnia się kilka rodzajów przeszklonych drzwi wewnętrznych, a podział wynika głównie z ich konstrukcji czy sposobu montażu. Najważniejsze modele:

  • Drzwi jednoskrzydłowe – bardzo popularne, często wybierane do niewielkich mieszkań.
  • Drzwi dwuskrzydłowe – skrzydła mogą być jednakowej szerokości albo asymetryczne, z jednym otwieranym okazjonalnie.
  • Drzwi wieloskrzydłowe – mogą mieć trzy, cztery i więcej skrzydeł. Najczęściej skrzydła są łamane (składają się, zajmując mniej miejsca), zależnie od potrzeb.
  • Drzwi obrotowe – mówimy tu o modelach wewnętrznych, więc raczej nie spotyka się wśród nich klasycznych rozwiązań jak przy wejściowych. Z reguły są to szklane panele o jednolitej powierzchni albo z podziałami osadzonymi na osi.
  • Drzwi otwierane tradycyjnie, czyli ze skrzydłem albo skrzydłami osadzonymi w ościeżnicy albo profilach.
  • Drzwi przesuwne – wśród nich spotyka się drzwi przesuwane na rolkach, prowadnicach podłogowych czy sufitowych. Mogą przesuwać się wzdłuż ściany albo po rozsunięciu chować się w specjalnych kasetach umieszczonych wewnątrz ścian. O takim modelu najlepiej pomyśleć podczas wykańczania wnętrza albo remontu. Przeszklone drzwi przesuwne bywają jedno- albo dwu skrzydłowe symetrycznie rozsuwane.

Przeszklone drzwi wewnętrzne – jak je dobrać do wystroju wnętrza?

To cała sztuka, jak właściwie w przypadku większości wyposażenia. Drzwi wewnętrzne w ogóle mają ogromny wpływ na aranżację pomieszczenia, więc należy je wybrać starannie. Ta sama zasada dotyczy drzwi przeszklonych. Warto wiedzieć, że:

  • Pojedyncze i podwójne drzwi przeszklone z tradycyjnymi płycinami i fazowaniem najbardziej pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, glamour, nowojorskim, hampton, angielskim, francuskim, retro. Dzięki odpowiednim elementom, jak okucia, szyldy, ozdobne detale i styl klamki pięknie podkreślają charakter wnętrz.
  • Drzwi drewniane szprosowe – zwłaszcza z małymi szybkami będą idealne do wnętrz rustykalnych.
  • Drzwi przeszklone z metalowymi profilami, zarówno jednoszybowe czy szprosowe sprawdzą się we wnętrzach industrialnych, rustykalnych. Jeśli będą bardziej finezyjnie wykonane (obróbka, forma), mogą podkreślić urodę aranżacji eleganckich, czerpiących z nurtu art déco czy secesji.
  • Wysokie przeszklone drzwi wysokie, czyli ponad 220-centymetrowe, optycznie podnoszą sufit.
  • Drzwi przeszklone z dodatkowymi przeszkleniami nad nimi i obok – prezentują się znakomicie, doskonale doświetlają wnętrza i otwierają przestrzeń. Z reguły trzeba je robić na zamówienie i są kosztowne.

Przeszklone drzwi wewnętrzne – czym się kierować przy zakupie?

Każde drzwi, a zwłaszcza te przeszklone, powinny być przede wszystkim solidne i dobrze wykonane. Upewnij się koniecznie, okucia, zawiasy itp. są dobrze zamontowane, czy przeszklenia są z wysokiej jakości hartowanego szkła. Jest ono znacznie trwalsze od zwykłego i w razie uderzenia rozsypuje się na małe kawałki. Montaż, szczególnie dużych drzwi lub z dodatkowymi przeszkleniami itp., lepiej też powierzyć fachowcom.

Szkło jest bardziej podatne na uszkodzenia niż pełna powierzchnia, np. z litego drewna. Jeśli w domu są małe dzieci, lepiej wybrać model z przeszkleniami w górnej części. Wtedy uderzenie w drzwi rowerkiem czy zabawką nie będzie niosło ze sobą ryzyka.