Te wnętrza to prawdziwy wehikuł czasu. Zobacz, jak mieszkał słynny projektant
Szewc bez butów chodzi? To powiedzenie w żadnym wypadku nie dotyczy jednego z najsłynniejszych modernistycznych duńskich architektów! Dom Finna Juhla to wizytówka artysty, którą po dziś dzień można zwiedzać i nie tylko zobaczyć, jak mieszkał, ale na żywo obejrzeć wiele jego projektów.
Urodzony w 1912 r. Finn Juhl początkowo wcale nie chciał być architektem. Marzyła mu się historia sztuki, jednak jego ojcu nie podobała się taka ścieżka kariery, więc Juhl został studentem Wydziału Architektury Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze.
Projektowanie tak go pochłonęło, że studiów tych nigdy nie ukończył, co nie przeszkodziło mu w zostaniu jednym z najwybitniejszych modernistycznych duńskich architektów! Brak dyplomu nie stanął też na drodze jego karierze. Nie tylko został członkiem Towarzystwa Architektów Akademickich, ale nawet zaczął wykładać!
Finn projektował dla żywego ciała
Początkowo Finn Juhl, projektując meble, na nikim się nie wzorował, szukał swojej drogi i zaczynał od zera. Jego dzieła charakteryzują się prostą i naturalną formą. Architekt, wymyślając kolejne projekty, najpierw mierzył poszczególne części swojego ciała. Meble miały je “nosić” i być jak najbardziej funkcjonalne, ale i wytrzymałe.
Artysta uważał, że meble mają nosić ciało, mają być jego podporą. Dlatego właśnie analizował, jak ciało oddziałuje na mebel, w jaki sposób je podpiera, a następnie wyciągał wnioski, które odzwierciedlały jego projekty, co niekiedy później było ogromnym wyzwaniem dla stolarzy!
Chociaż projekty Juhla były bardzo praktyczne, artysta miał umysł rzeźbiarza. W późniejszym okresie swojej twórczości nie ukrywał, że szuka inspiracji w innych dziedzinach sztuki, m.in. właśnie rzeźbie. Chciał projektować meble z ruchem i życiem, tworząc takie konstrukcje, które miały sprawiać, że ktoś siedzący na nich miał wyglądać jakby unosił się w powietrzu!
Sztuka zawsze była moim głównym źródłem inspiracji. Fascynują mnie kształty, które przeciwstawiają się grawitacji i tworzą wizualną lekkość.
- Finn Juhl.
Dom Finna Juhla w Kopenhadze
Finn Juhl zmarł w Kopenhadze, jednak po dziś dzień można zobaczyć, jak mieszkał i jak wyglądała jego przestrzeń. Na obrzeżach miasta stoi jego dom, w którym zdaje się, że czas się zatrzymał.
Wiele z zaprojektowanych przez niego przedmiotów można zobaczyć w jego parterowym domu znajdującym się pod adresem Kratvænget 15, Charlottenlund. Budynek nie przypomina typowego muzeum. Wchodząc do środka, odnosi się wrażenie, że odwiedza się kogoś o dosyć specyficznym zamiłowaniu do estetyki poprzedniej epoki. W środku poza meblami można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, dywany, lampy, książki itp.
Ciekawa jest również historia tego domu. Został zbudowany w błyskawicznym tempie. Kiedy zmarł ojciec Juhla Finna, ten otrzymał spadek w 1941 r., a pieniądze wydał na nowy dom, do którego wprowadził się już rok później. Artysta nie zastanawiał się na samym początku, jak będzie wyglądała bryła. Najpierw myślał o wnętrzu i jego użyteczności, a kiedy te były gotowe, dopiero później naturalnie “wypłynął z nich” kształt budynku.
Dom powstał na planie litery L, w środku poza salonem sypialniami, łazienką i jadalnią znalazło się jeszcze miejsce na gabinet artysty. Z jednego pomieszczenia przechodzi się do drugiego, a każde z nich jest bardzo jasne i posiada widok na ogród. Ciekawym zabiegiem było pomalowanie wszystkich sufitów na żółto, dzięki czemu wnętrza zyskały ciekawą atmosferę. Można się poczuć jak w białym a namiocie, przez którego ściany prześwitują mocne promienie słoneczne.
W salonie znajduje się jeden z najsłynniejszych zaprojektowanych przez Duńczyka mebli, biała Sofa Poety. Niewielka, dwuosobowa kanapa po raz pierwszy została pokazana szerszemu gronu w 1941 r. na wystawie Gildii Stolarzy Meblowych. Juhl zaprojektował ją dla siebie.
Nad nią zawisł spory obraz z 1946 r. przedstawiający Hanne Wilhelm Hansen, drugą żonę Juhla. Jego autorem jest Vilhelm Lundstrøm, modernistyczny, duński malarz, który w swoich pracach czerpał również z kubizmu.
Dom Finna Juhla można zwiedzać tylko w soboty i niedziele po wcześniejszym umówieniu się.
Przeczytaj również:
- Dom urządzony przez parę architektów. Klasyczne wnętrza
- Aranżacja wnętrz domu to nic innego jak „scenografia rodzinna”
Źródło:
- wprost.pl
- finnjuhl.com