To mieszkanie jest jedyne w swoim rodzaju. Bajecznie kolorowe i pełne pomysłów do skopiowania!
Na tle szarych kamienic Nowej Huty okna mieszkania Agaty i Jędrka bardzo się wyróżniają. Widać w nich doniczki z kwiatami i wzorzystą ścianę. Z ciekawością zaglądamy do bajecznie kolorowego wnętrza, które aż skrzy się od dobrych pomysłów.
Autor: Projekt: Agata Dębicka-Cieszyńska, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Karolina Klepacka
Najbardziej urokliwy element wystroju to ściana łazienki. – Dzięki temu, że jest zaokrąglona, komunikacja między salonem a kuchnią jest płynniejsza – mówi Agata.
Spis treści
Wnętrze do remontu
Modelowe miasto socrealistyczne, jakim miała być Nowa Huta, powstało w ramach planu sześcioletniego. Dzisiaj to jedna z dzielnic Krakowa, którą ze względu na niższe ceny mieszkań coraz częściej wybierają młodzi ludzie. Agata i Jędrek przenieśli się tu głównie dlatego, że mogli pozwolić sobie na większe mieszkanie z bonusem w postaci charakterystycznych dla monumentalnej architektury wysokich sufitów (3,15 m). Wnętrze wymagało gruntownego remontu. Nowy układ ścian opracowali wspólnymi siłami, projekt wyposażenia stworzyła Agata, w meblowaniu pomagał im ojciec Jędrka, inżynier stolarz.
Przestrzeń otwarta
Właściciele połączyli przedpokój z salonem i kuchnią, likwidując niepotrzebne korytarze. Kuchni nie udało się w pełni otworzyć z powodu przewodów kominowych, ale dzięki temu można było wydłużyć blat roboczy. Ciekawym pomysłem jest ściana nowej łazienki (poprzednia była miniaturowa). Okala narożną wannę, która jest zamontowana odwrotnie, niż to się zwykle robi (zaokrąglonym bokiem do ściany). Ścianę od strony salonu pokrywa skandynawska fototapeta.
Zobacz też kolorowe mieszkanie w Warszawie. Jest tak samo zwariowane!
Podłogi jak malowane
Z oryginalnego wyposażenia został tylko parkiet w sypialni, przemalowany na turkusowo. – Parkiety w innych pomieszczeniach, pełne dziur i łat, nie nadawały się do niczego. By stworzyć odpowiedni klimat, zastąpiliśmy je deskami pomalowanymi na biało – mówią. Jędrek i Agata, otaczający się barwnymi przedmiotami i wnętrzarskimi gadżetami, postanowili w wystroju nawiązać z przymrużeniem oka do historii dzielnicy, którą w latach 50. zasiedlała wiejska ludność. Osiągnęli to, łącząc różnorodne folkowe motywy: koronkowe lampy, ludowe desenie, plakat z cepelii z lat 80.
Kuchnia z charakterem
Listwy przysufitowe i przypodłogowe nadały mieszkaniu bardziej kamieniczny, krakowski charakter. Nie brakuje też akcentów industrialnych i współczesnego dizajnu. Ale najbardziej widoczne w każdym zakątku wnętrza są pomysłowość, poczucie humoru i barwne osobowości mieszkańców.
Ściany załamane pod dziwnym kątem? Nieregularne wnęki? Można dobrze wykorzystać każdy zakątek bez burzenia ścian.
1. Wnęka na umywalkę. W niedużej wnęce można umieścić umywalkę. Szafkę pod nią trzeba zamówić u stolarza lub wykonać półki z karton-gipsu obłożonego ceramicznymi płytkami.
2. Zabudowa meblowa. Jest prostym sposobem na ukrycie wnęk w ścianach, instalacji itp. Wypełniając wnęki półkami, zyskamy sporo miejsca na przechowywanie, podczas gdy fronty szafek zgrabnie ukryją wszelkie zakłócające harmonię nierówności.
3. Prysznic bez brodzika. Gdy ściany w łazience łączą się pod nietypowym kątem albo gdy masz wnękę o trudnych do zagospodarowania rozmiarach, możesz w niej zamontować prysznic bez brodzika. Do tego potrzebny będzie odpływ podłogowy lub syfon na ścianie.
Autor: Projekt: Agata Dębicka-Cieszyńska, zdjęcia: Mariusz Bykowski, stylizacja: Karolina Klepacka
Najbardziej urokliwy element wystroju to ściana łazienki. – Dzięki temu, że jest zaokrąglona, komunikacja między salonem a kuchnią jest płynniejsza – mówi Agata.