Trzy aranżacje kuchni z salonem w małym mieszkaniu. Mamy pomysł nawet na skosy!
Odpowiednia aranżacja kuchni i salonu to klucz do stworzenia funkcjonalnej i przytulnej przestrzeni mieszkania. Połączenie tych stref pozwala na wygodne użytkowanie i spójny styl wnętrza. W artykule przedstawiamy trzy inspiracje: przytulne poddasze ze skosami, styl industrialny z betonem i stalą oraz loftowy minimalizm. Sprawdź, jak je urządzić!
Autor: Archiwum serwisu
Biała kuchnia otwarta na salon. Gładkie białe fronty i blaty sa tak naprawde tłem dla oryginalnych słupów drewnianych i stołu. Meble do kuchni - wykonano na zamówienie według projektu, krzesłą - Hay i Vitra, blat stołu - Regalia.eu, Bateria Neptune - Franke, piekarnik Gorenje
Spis treści
- Salon z kuchnią na poddaszu - skosy i brak światła pokonane
- Aranżacja w stylu industrialnym - kuchnia z plastrem miodu
- Kuchnia z salonem w loftowym mieszkaniu
Odpowiednia aranżacja przestrzeni kuchni i salonu to klucz do stworzenia funkcjonalnego i estetycznego mieszkania. Połączenie tych dwóch stref w spójną całość pozwala nie tylko na wygodne użytkowanie, ale także na stworzenie przytulnej atmosfery, sprzyjającej wspólnemu spędzaniu czasu.
W artykule przedstawiamy trzy inspirujące propozycje aranżacyjne: przytulne poddasze ze skosami, propozycję w stylu industrialnym oraz nowoczesny loftowy charakter.
Salon z kuchnią na poddaszu - skosy i brak światła pokonane
Ta aranżacja salonu z kuchnią na poddaszu zachowała klimat starej kamienicy. Odsłonięto oryginalną cegłę w salonie, która została pomalowana na biało. Inną wyjątkową zaletą tej przestrzeni są widoczne drewniane słupy konstrukcyjne i szkielet więźby dachowej.
Właściciele mieszkania, para młodych architektów, nie tylko zadbali o podkreślenie oryginalnych elementów, ale także o odpowiednie doświetlenie wnętrza mieszkania. Początkowo było tu mrocznie i nieprzyjaźnie. Jednak wstawienie okien połaciowych rozwiązało problem raz na zawsze.
Funkcjonalne zaprojektowanie tej przestrzeni było jednak wyzwaniem. Należało tak zaplanować ustawienie mebli, by nie narażać się na niepotrzebne zderzenia z twardym sufitem. Salon na tym poddaszu nie jest równoległy do otwartej białej kuchni, tak jak dzieje się to zazwyczaj - są względem siebie pod widocznym kątem. I nie jest to pomysł aranżacyjny właścicieli mieszkania, pary architektów ze studia Superpozycja Architekci, tylko zastany układ poddasza.
Oszczędny wystrój salonu, to tylko najbardziej potrzebne meble: wygodna szara sofa w stylu nowoczesnym, dwa bliźniacze stoliki kawowe i biała szafka pod telewizorem delikatnie nawiązująca do stylu retro.
Z kolei to, co daje się zauważyć w aranżacji kuchni na pierwszy rzut oka do kolor biały i drewno. Mimo że drewna jest zdecydowanie mniej, to ono wysuwa się na plan pierwszy, biel jest dla niego tylko tłem. Sercem białej kuchni jest wyspa ustawiona równolegle do ciągu szafek oraz drewniany stół. Takie ustawienie wyspy kuchennej i stołu pozwala na wygodne przygotowywanie posiłków i ich serwowanie.
Warto zwrócić uwagę na dopasowanie górnej zabudowy do wysokości skosu. Tam, gdzie sufit wyraźnie się obniża i ogranicza swobodę ruchów, zabudowa została obniżona. Elementem wyróżniającym się w kuchni jest stół w modnym stylu industrialnym, czyli blat z surowego drewna na podstawie z prostych stalowych elementów.
Zobacz także: Turkusowe dodatki i podłoga jak w łódzkiej kamienicy. Te wnętrza są pełne kontrastów
Autor: Archiwum serwisu
Biała kuchnia otwarta na salon. Gładkie białe fronty i blaty sa tak naprawde tłem dla oryginalnych słupów drewnianych i stołu. Meble do kuchni - wykonano na zamówienie według projektu, krzesłą - Hay i Vitra, blat stołu - Regalia.eu, Bateria Neptune - Franke, piekarnik Gorenje
Aranżacja w stylu industrialnym - kuchnia z plastrem miodu
Najmocniejszą stroną tego projektu jest połączenie betonu, stali i drewna. Ciepły odcień deski dębowej, czyli drewna z naszej strefy klimatycznej, idealnie współgra z chłodem szarego betonu i czarnej stali. Takie zestawienie elementów w stylu industrialnym, pozornie niepasujących się do siebie, sprawia, że materiały te podkreślają się, wydobywając wzajemnie swoje najładniejsze cechy. Zasługą autora projektu wnętrz i aranżacji, architekta Jacka Tryca jest zachowanie dyscypliny kolorystycznej i konsekwentny dobór materiałów.
Aranżacja salonu w stylu industrialnym jest oszczędna w formie. Szary beton na ścianie głównej, białe ściany, czarna stal oświetlenia szynowego i podstawy stołu oraz dębowe deski podłogowe. Taka konsekwencja to podstawa w stylu industrialnym rodem z hal przemysłowych.
Na surowym tle znakomicie sprawdzają się proste meble, nawiązujące do klasyków designu z początku drugiej połowy dwudziestego wieku. Tylko tak można dostrzec ich prawdziwą urodę. Delikatna szafka pod telewizorem i lampka z przerobionego telefonu z ebonitu ewidentnie nawiązują do lat 50tych i 60tych dwudziestego wieku. Podobnie pikowana, szara sofa. Natomiast stół jadalniany to przykład współczesnego designu w stylu industrialnym.
Biała kuchnia, otwarta na salon stanowi równowagę funkcji i estetyki. Urządzenia AGD ukryto w niewidocznej od strony salonu wysokiej zabudowie. Brak szafek wiszących sprawia, że biała kuchnia jest mniej „kuchenna”, nie dominuje aranżacji salonu.
Jednocześnie dzięki temu, że zrezygnowano z górnych szafek, można było wyeksponować szare płytki w kształcie plastra miodu. Takie heksagonalne płytki cieszą się coraz większą popularnością we współczesnych aranżacjach wnętrz. Heksagonalny kształt płytek sprawia, że zakończenie okładziny nigdy nie jest równe i wręcz zachęca do takiego układania płytek, by podkreślić ich wyjątkowy kształt.
Elementem spajającym salon z kuchnią w całość jest oświetlenie szynowe na suficie. Stal pomalowana na czarno podkreśla industrialny charakter betonu na ścianie. Deski dębowe na podłodze natomiast łagodzą przemysłowy charakter wnętrza i nadają mu domowego ciepła. To, co zasługuje jeszcze na uwagę w aranżacji wnętrza to sposób ułożenia dębowych desek. Jednocześnie łączą i dzielą poszczególne pomieszczenia.
Autor: materiały prasowe
Salon industrialny. Fot.: Jacek Tryc
Kuchnia z salonem w loftowym mieszkaniu
Projekt tego wnętrza wykonała Justyna Smolec. Mieszkanie ma 63 m2, a jego aranżacja wnętrz jest nowoczesna i lekka. Dolny poziom w lofcie łączy funkcje salonu, jadalni i kuchni.
Nieduża powierzchnia wnętrza wymogła dyscyplinę w doborze umeblowania. Kuchenna zabudowa to tylko wyspa. Schody prowadzą do strefy „nocnej” na antresoli.
Urządzając salon z kuchnią w lofcie architektce zależało na stworzeniu wakacyjnego klimatu oraz na wzbudzeniu skojarzeń z wypoczynkiem. By uzyskać takie wrażenie, użyto jasnych barw, czerń rezerwując dla akcentów. Na podłogi w salonie i kuchni oraz stolarskie wykończenia został wybrany bielony dąb. Do aranżacji wnętrza wykorzystano wyłącznie naturalne tkaniny: len, bawełnę i wełnę. Od razu wystrój salonu i kuchni zrobił się sielski i przytulny... Nie dajmy się jednak zwieść iluzji, to jednak nowoczesny loft.
Mieszkanie w warszawskim apartamentowcu Qbik mimo wakacyjnej aury i romantycznego wystroju wnętrza ma wiele cech nowoczesnego loftu. Salon z kuchnią ma np. betonowe lampy, śruby wystające z metalowej balustrady, blaszane stopnie schodów, stalowy pomocnik w kuchni - są to surowe elementy wyposażenia wnętrza, które nadają industrialny wystrój. Wątek urbanistyczny w aranżacji salonu i kuchni wprowadzają też czarno-białe zdjęcia architektonicznych obiektów i detali. Wysokie na dwie kondygnacje przeszklenie, charakterystyczne dla loftu, kadruje zielony sielski obraz, ale zza muru drzew wyłania się miejski pejzaż.
W nowoczesnym projektowaniu wnętrz nie ma sztywnego podziału na style. W tej aranżacji minimalizm łagodnieje, styl loftowy zyskuje przydomek „soft”. Modne jest miksowanie. Zbytnia jednoznaczność nudzi i tych, którzy kreują wnętrza, i tych, którzy w nich mieszkają. Powszechnie uważa się, że lofty powstają tylko na dużych przestrzeniach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby także mniejsze powierzchnie, choćby właśnie sześćdziesięciometrowe, projektować w stylu industrialnym. Takie wnętrza zyskują, gdy - jak w przypadku tego mieszkania - są otwarte na dwie kondygnacje, gdy mają duże okna, antresole, balustrady i schody. Wówczas sprawiają wrażenie większych, przestronniejszych.
Autor: Marcin Czechowicz, serwis prasowy Woronicza Qbik
Nowoczesna aranżacja salonu z kuchnią w lofcie Woronicza Qbik. Wnętrza urządzone dość skromnie i przytulnie. Zabudowa kuchenna została zredukowana do wyspy (meble z IKEA).
Przeczytaj także: Beżowa kuchnia: przykładowe aranżacje. Z tymi dodatkami nie będzie bez charakteru!
Autor: Materiały prasowe/KODO