Urządzasz dom, chcesz zaszaleć, ale trochę się boisz? Rozwiązaniem są granatowe sufity!

2024-10-29 14:26

Jak stworzyć wnętrze, które na długo zostanie w pamięci, a zarazem zapewni komfort codziennego życia? Wystarczy spokojna baza wzbogacona jednym wyrazistym akcentem. Takie podejście zastosowano w mieszkaniu w warszawskiej kamienicy na Pradze Północ. Eklektyczne wnętrza łączące klasyczne elementy z nowoczesnością zachwycają... granatowym sufitem!

Spis treści

  1. Przepis na wnętrze idealne: neutralna baza i mocny akcent
  2. Efektowna strefa dzienna: granat i dekoracyjne płytki
  3. Kuchnia: kaszmir z drewnem
  4. Szaro-czarna sypialnia
  5. Pomysł na małą łazienkę
  6. Aranżacja 54 m mieszkania w kamienicy. Stonowana baza i granatowe sufity
  7. PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Totalna metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Wystrój to ukłon w stronę PRL

Przepis na wnętrze idealne: neutralna baza i mocny akcent

Właścicielami niewielkiego apartamentu są młodzi ludzie, którzy chcieli, by potencjał ich niewielkiego mieszkania został wykorzystany pod każdym względem. Funkcjonalność nie mogła wykluczać też dobrego designu.

Wnętrza 54-metrowego mieszkania zdominowały zatem naturalne materiały: kamień, drewno, ale i ceramika będąca tutaj dodatkiem. Spokojna baza emanuje spokojem, ale koloru i energii dodają jej różne odcienie niebieskości. Jest też ukłon w stronę natury, bowiem cała strefa została wyłożona drewnianym parkietem (Barlinek) ułożonym w klasyczną jodełkę.

Efektowna strefa dzienna: granat i dekoracyjne płytki

Strefę dzienną tworzy salon połączony z kuchnią oraz jadalnią. Do niego przechodzi się bezpośrednio z korytarza, który już od progu wita nas mocnym kolorem. Na granatowo pomalowano bowiem tam nie tylko sufit, ale też ścianę, na której znajdują się drzwi prowadzące do łazienki. Uwagę w tym pomieszczeniu przyciąga też efektowna podłoga o płytkach deseniem przypominających nieco dywan. 

54-metrowe mieszkanie w Warszawie
Autor: Projekt wnętrza: Katarzyna Fotek, architekt wnętrz Decoroom, zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska / Wnętrza w Obiektywie, stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie

Granat w różnych odcieniach pojawia się również w strefie dziennej. W salonie ustawiono kobaltową szafkę pod telewizor. Ponieważ znajduje się na ścianie, która bezpośrednio przechodzi w korytarz, jest jakoby jej naturalną kontynuacją.

Naprzeciwko niej stanął szary narożnik, na którym poukładano poduszki w różnych kolorach pasujących do całego wnętrza. 

Kuchnia: kaszmir z drewnem

Zabudowa kuchenna zajęła całą wnękę. Utrzymano ją w dwóch kolorach: fronty dolnych szafek są w ziemistej, ciemnej, kaszmirowej bliskiej naturze barwie, górne natomiast wykonano z ryflowanego forniru w kolorze dębu. Blat kuchenny z kolei to konglomerat. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia w kolorze kaszmiru. Z drewnem to połączenie idealne! Zdjęcia

- Ryfle na frontach dają efekt 3D i zostały celowo spłycone, by łatwo było je czyścić. Motyw ryflowanych frontów z forniru powtórzono w łazience, co podkreśla spójność aranżacji – zdradza architektka Katarzyna Fotek.

W pobliżu aneksu kuchennego znalazła się jadalnia. Przy stole domownicy nie jedzą tylko posiłków, ale czasami też pracują. 

Szaro-czarna sypialnia

W sypialni ponownie pojawiły się szarości. Ociepliła je, a całemu wnętrzu nadała przytulności drewniana podłoga. Te kolory stały się też doskonałym tłem dla czarnych mebli. 

Pomysł na małą łazienkę

Sypialnię od łazienki dzielą dwa kroki. Motyw ryflowania, który widzieliśmy już w kuchni, powtarza tu się w postaci frontów szafki pod umywalkę. Zestawiono go z płytkami marki Tubądzin, które imitują kamień. To kolejny ukłon w stronę natury. 

Niewielką łazienkę optycznie powiększają lustra, które ułożono na frontach zabudowy WC. Mimo małego metrażu pomieszczenie jest funkcjonalne. Udało się do niego wstawić wannę z parawanem, więc w ten sposób zyskała ona funkcję prysznica. 

Aranżacja 54 m mieszkania w kamienicy. Stonowana baza i granatowe sufity

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Totalna metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Wystrój to ukłon w stronę PRL