W Poznaniu otworzono restaurację inspirowaną Japonią. Nawiązano do “Ery Oświeconego Pokoju”

2023-06-19 9:40

Na gastronomicznej mapie Poznania powstała nowa restauracja - “Tonari”. Jej estetyka nawiązuje do japońskich wnętrz okresu Showa, czyli “Ery Oświeconego Pokoju”. W środku zatem pojawiły się charakterystyczny tapety, maty tatami, ciemne drewno, a atmosferę zbudowano za pomocą przytłumionego oświetlenia.

Tonari, restauracja w Poznaniu
Autor: Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox

Nazwa restauracji bezpośrednio nawiązuje do animacji Studia Ghibli “Tonari no Totoro” (pol. “Mój sąsiad na Tororo”). W środku panuje przytulny i domowy klimat. Wnętrza raczej ciasne niż przestrzenne mają zbliżać do siebie ludzi. 

“Tonari” znajduje się przy ul. Jackowskiego 37 w jednej z kamienic na poznańskich Jeżycach. Wchodząc do środka, można przenieść się w czasie do “Ery Oświeconego Pokoju”. Okres ten przypada na czas panowania cesarza Hirohito, który funkcję tę sprawował w latach 1926 - 1989 r. 

Tonari, restauracja w Poznaniu Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox
Autor: Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox

Właściciele tego miejsca, Jakub Tepper oraz Min, chcieli osadzić je w latach 80. XX. Wnętrza ich restauracji miały być autentyczne oraz zwyczaje i nie nawiązywać do najpopularniejszych nurtów estetycznych Japonii: orientalizmu i japandi.

Tonari, restauracja w Poznaniu
Autor: Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox

Pomogli im w tym architekci z pracowni Studio Uzarowicz, którzy sięgnęli do nurtu neonostalgic, który dla niewprawnego oka może nieco przypominać styl retro.

Tonari, restauracja w Poznaniu
Autor: Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox

Chodziło jednak o stworzenie takiego miejsca, które będzie odpowiedzią na tęsknotę za klimatem, obrazami, smakami czy konkretnymi wrażeniami. 

Restauracja została podzielona na kilka stref. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chce się spożyć posiłek. Można zatem usiąść przy barze, klasycznym stole, w kąciku z książkami i komiksami bądź w typowo japońskim stylu na podłodze - w kameralnej przestrzeni na matach tatami.

Tonari, restauracja w Poznaniu
Autor: Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox

Sam bar z kolei to nie tylko miejsce, gdzie można zjeść i zatopić się w rozmowie z barmanem. Ta przestrzeń nawiązuje do domowej, japońskiej kuchni. Wyłożono go miętowymi, kwadratowymi płytkami, a całość otaczają liczne półki i schowki, w których znajdują się typowe japońskie naczynia. 

Tonari, restauracja w Poznaniu
Autor: Projekt: Studio Uzarowicz, Foto: Addbox

Cała sceneria jest uzupełniona dekoracjami w stylu retro, które przyjechały do Polski wprost z Japonii. 

Właściciele restauracji, aby jeszcze podbić jej nostalgiczny klimat, zdecydowali się wykonać w jej wnętrzach sesję klasycznym aparatem analogowych. Tak powstałe fotografie całkowicie oddają klimat tego miejsca!

Okres Showa

Japońska architektura wnętrz Okresu Showa to spotkanie tradycji z nowoczesnością. Na pierwszym miejscu stawiano minimalizm i funkcję użytkową danej przestrzeni, ale też harmonię, prostotę i tradycję. Często we wnętrzach można było spotkać klasyczne elementy architektoniczne, np. tataki, czyli drewniany belki podsufitowe. 

Kolorystyka wnętrz z “Ery Oświeconego Pokoju” była naturalna i stonowana. Sięgano po pastelowe odcienie zieleni, brązu czy beżu. Chętnie wracano też do wzorów inspirowanych tradycyjną sztuką japońską: ptaków, fal itp. 

Proste meble z tego okresu były nisko osadzone, tuż przy podłodze. Wykonywano je z bambusa lub drewna. 

Przeczytaj również:

Źródło:

Projekt: Studio Uzarowicz

Foto: Addbox

Nasi Partnerzy polecają