Mieszkanie na Śródmieściu. Tu historia spotyka się z nowoczesnością

2024-06-03 10:40

55-metrowe mieszkanie na Śródmieściu przeszło prawdziwą metamorfozę. Od wyburzeń ścian, zmiany instalacji, wyposażenia aż po “mydło w łazience”. Projekt ten stworzyła Zuzanna Cichocka, specjalnie dla klienta, który na stałe mieszka w Londynie. Dla inwestora – jako że jest miłośnikiem natury – niezwykle ważne było wprowadzenie do wnętrza zieleni. To trudne, ponieważ tradycyjne rośliny zwyczajnie by się nie utrzymały. Architektka znalazła na to sposób! W efekcie powstało wnętrze, w którym nowoczesność spotyka się z sentymentalizmem, a codzienność nabiera wyjątkowego charakteru.

Spis treści

  1. Warszawa Śródmieście: Mieszkanie w kamienicy
  2. Dbałość o każdy detal
  3. Co to zastępstwo inwestorskie?
  4. Rośliny we wnętrzu

Warszawa Śródmieście: Mieszkanie w kamienicy

Czym ujmuje nas mieszkanie w kamienicy? Jedni uwielbiają swego rodzaju niedoskonałość, wysokie sufity i piękne okna, inni bogatą historię czy stylową architekturę. W takim mieszkaniu można stworzyć ponadczasowe wnętrze, w którym cudownie się mieszka.

- To urokliwa, stara kamienica w sercu Warszawy, gdzie wszystko było krzywe i pełne charakteru. Od razu zakochaliśmy się w jej wysokich sufitach, wielkich oknach oraz niezwykłym połączeniu salonu z sypialnią za pomocą składanych, drewnianych drzwi. Co ciekawe, w całej Warszawie nie znaleźliśmy ani jednego specjalisty, który podjąłby się odnowienia tych zabytkowych drzwi. Ostatecznie zadanie to wykonał starszy rzemieślnik, znajomy rodziny – to zdumiewające, że tak piękne detale są zagrożone zapomnieniem w dzisiejszych czasach. My jednak nie poddaliśmy się i teraz drzwi te stoją i zachwycają swoim urokiem - zaznacza projektantka.

Nowoczesna sypialnia w kamienicy
Autor: Zuzanna Cichocka Sypialnia ze szklanymi drzwiami do salonu prezentuje się niesamowicie. To element historyczny, które nadaje oryginalności

Dbałość o każdy detal

Projektantka wybrała klamki ręcznie kute z metalu – pierwotnie zaprojektowane do metalowych furtek, ale idealnie oddające charakter drzwi. W przedpokoju pozostawiła pięknie zaokrągloną ścianę, prawdziwy relikt lat 20., która skrywa pracownię oraz wejście do kuchni.

Czytaj także: Dom w stylu japandi. Modne i piękne wnętrze blisko morza

- Wszystkie elementy widoczne na inspiracjach to produkty starannie przez nas dobrane, zakupione i zaaranżowane. Każdy detal został szczegółowo omówiony z inwestorem i stanowi realne wyposażenie mieszkania, a nie jedynie stylizację. Na przykład, szklane lampiony w salonie zostały specjalnie sprowadzone w wybranych rozmiarach, aby idealnie dopełniały przestrzeń – podkreśla Zuzanna Cichocka.

Co to zastępstwo inwestorskie?

Zastępstwo inwestorskie zawiera nie tylko projekt, ale też usługę obejmującą zorganizowanie całej budowy oraz zakupów. Projektanci dobierali do wnętrza nawet najmniejszy detal – łącznie z papierem toaletowym.

- W tym mieszkaniu kupowaliśmy całe wyposażenie nawet sztućce, szklanki, mydła, ręczniki czy pościel. Jest to świetna forma realizacji dla osób, które nie mają czasu, możliwości lub chęci zorganizowania budowy osobiście – tłumaczy Zuzanna Cichocka.

Rośliny we wnętrzu

Największym wyzwaniem była roślinność – inwestor ją uwielbia, choć obawiał się, że nic nie przetrwa. Jak zatem w warunkach miejskich zaprojektować wnętrze w pełne zieleni, gdy właściciel na stałe mieszka daleko stąd?

- Mieliśmy spory dylemat, ponieważ rośliny w mieszkaniu nie utrzymałyby się same. W łazience i pracowni zastosowaliśmy mech chrobotek, który jest samowystarczalny, więc nie stanowił problemu. W salonie i sypialni znalazły się kaktusy, wybrane przeze mnie od amatora ogrodnika – jedyne spełniające nasze wymagania, miały być cienkie, ale bardzo wysokie – mówi.

Zieleń w łazience. Tak urządzisz nowoczesne wnętrze
Autor: Zuzanna Cichocka Mech chrobotek w łazience wygląda naprawdę pięknie i nowocześnie

Problem rozwiązano w sposób oryginalny, nowoczesny i przemyślany. Kaktusy, mech chrobotek oraz zielone dodatki tworzą tu niezwykłą kompozycję, która nie tylko cieszy oko, ale także wprowadza do wnętrza spokój i harmonię.

Zobacz więcej projektów Zuzanny Cichockiej: www.cichocka.net

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany