"Wnętrza będące przedłużeniem nadmorskiego krajobrazu". 75-m dom w Dębkach
Ten kompaktowy, 75-m domek w Dębkach to dla jego właścicieli oaza spokoju i idealne miejsce na ucieczkę od codziennych obowiązków. Aby stworzyć w nim wakacyjny klimat, inspiracje zaczerpnięto bezpośrednio z nadmorskiego krajobrazu – zarówno z jego barw, jak i motywów. Jak urządzić mały dom, by emanował wakacyjną atmosferą? Zainspiruj się tym wyjątkowym wnętrzem!
Autor: Projekt wnętrza i stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska/Poco Design, zdjęcia: Yassen Hristov
Spis treści
- Jak urządzić mały dom?
- Dom inspirowany morzem
- Focus na drewno
- Meble o obłych kształtach
- Sztuka we wnętrzu
- Jak urządzić mały dom? Zdjęcia i inspiracje
Jak urządzić mały dom?
Chociaż domek jest niewielki, na dwóch piętrach udało się zmieścić wszystko to, co konieczne. Na dole w otwartej strefie dziennej znalazł się salon, jadalnia oraz kuchnia, a oprócz nich jeszcze niewielki przedsionek oraz toaleta. Duża łazienka oraz trzy sypialnie z kolei mieszczą się na poddaszu.
Zanim projektanci z Poco Design przeszli do urządzania, wspólnie z inwestorami zdecydowali o tym, by nie tylko pozmieniać wszystkie ściany działowe, ale również też zrobić nowe instalacje!
– Kompaktowa przestrzeń dostarczyła nam wyzwań. Wyodrębnienie wszystkich funkcji z zachowaniem ergonomii, proporcji i estetyki było tu szczególnie trudne, skoro każdy centymetr miał znaczenie. Jakiekolwiek rozbieżności między projektem a realizacją na tak małym metrażu powodowałyby kolizje. Starannie przygotowany projekt musiał więc być równie precyzyjnie wykonany – wyjaśnia Patrycja Suszek-Rączkowska.
Architektka chciała, aby szklana balustrada (wykonana z jednej tafli szkła, bez żadnych łączeń) została wpuszczona w stopnie schodów. Znalezienie firmy, która podjęłaby się takiego wyzwania, nie było łatwe, ale jednak się udało!
Tuż obok schodów znajduje się awangardowy kominek.
– Ogromnie mi zależało, by pojawił się tu model wiszący projektu Joana Gaspara, z zaokrągloną po bokach komorą spalania usytuowaną symetrycznie na tle ściany. Deweloper przewidział jednak podłączoną bocznie zwykłą kozę. Musieliśmy gruntownie przerobić kanał dymowy i dodać rurę, która pozwoliła podłączyć kominek do ściany zamiast do sufitu – wspomina autorka projektu.
Dom inspirowany morzem
Jak już wspomniano, ten dom miał być dla jego gospodarzy stuprocentową strefą odpoczynku, więc jego wnętrza musiały dawać ukojenie zmysłom i tworzyć atmosferę relaksu.
– Ta nadmorska odskocznia miała służyć regeneracji w bliskim kontakcie z okoliczną naturą. Dlatego staraliśmy się stworzyć wnętrza będące przedłużeniem nadmorskiego krajobrazu – mówi autorka tej kreacji.
Podczas wirtualnego spaceru przez te wnętrza przedstawione na zdjęciach Yassena Hristova nie da się nie zauważyć wielu odniesień do Bałtyku i charakterystycznego dla niego krajobrazu.
Na ścianach znalazły się dekoracyjne tynki o strukturze, ale i kolorze piasku. Na kominku z kolei pokrytym kwarcytem widoczne są piękne rysunki przywodzące na myśl morskie fale. Przedpokój wyłożono natomiast mozaiką nawiązującą do kamyków i piasku.
To jednak nie wszystko! Na ścianach górnej łazienki, pełniącej funkcję pokoju kąpielowego, ułożono płytki przypominające bambus. Nie brakuje tam też nawiązań do wodnych ptaków: strefę pod prysznicem pokryła bowiem wodoodporna tapeta w… czaple!
Focus na drewno
Z czym jeszcze kojarzy się Bałtyk? Bez wątpienia z lasami iglastymi porastającymi jego wybrzeże, ale też z drewnem od czasu do czasu wyrzucanym przez morze na brzeg. W tych wnętrzach to właśnie drewno gra pierwsze skrzypce. Pokryło podłogę, a oprócz tego wykonano z niego chociażby rzeźbione stoliki-pieńki.
Z drewna zrobiono również zabudowy.
– Zależało mi, by ich fronty powstały z prawdziwych desek. Cześć z nich jest opalana, cześć barwiona na wzór wyjątkowego odcienia podłogi – zaznacza Patrycja Suszek-Rączkowska.
Meble o obłych kształtach
Warto przyjrzeć się wszystkim meblom, w które wyposażono ten dom. Nie da się ukryć, że architektka postawiła na obłe, nieregularne kształty, począwszy od stolika kawowego projektu Isamu Noguchi dla marki Vitra (za bagatela prawie 18 tys. zł), przez lustra o nieregularnych kształtach Oskara Ziety, po przepiękny okrągły stolik według projektu Iwony Kosickiej, którego noga przypomina wierzę z otoczaków.
Jego dopełnieniem są gięte krzesła, ale i nietuzinkowa lampa (od Makhno Studio) przywodząca na myśl chmurę.
Sztuka we wnętrzu
Tę niewielką przestrzeń wypełniają nie tylko designerskie sprzęty, ale również i sztuka.
– Naturalnym wyborem były dla mnie obrazy gdańskiej artystki Magdaleny Jankowskiej. Jej malarstwo przepełnione jest miłością do morza, a kolory, światło i temperatura obrazów przenoszą nas w świat pełen słońca – podkreśla Patrycja Suszek-Raczkowska.
Za wypoczynkiem w salonie zawisł dyptyk drzew, który nawiązuje do nadmorskich lasów, a na klatce schodowej z kolei obraz przedstawiający mewy.
– Sztuka nie jest dodatkiem do wnętrza, ale motywem przewodnim, nadającym całej aranżacji charakter. Pełni tu bardzo ważne zadania. Uwrażliwia odbiorcę, pozwala na chwilę przystanąć i harmonijnie łączyć się z nadmorskim otoczeniem – zauważa architektka z Poco Design.
Jak urządzić mały dom? Zdjęcia i inspiracje
Autor: Projekt wnętrza i stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska/Poco Design, zdjęcia: Yassen Hristov
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bajeczne wnętrza w Wilanowie. Cudowne wnętrza w stylu art déco
Autor: Projekt: pracownia Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek