Wnętrza orientalne. Aranżacja wnętrz w mieszkaniu znanej dziennikarki i podróżniczki
Prezentujemy wnętrza wielokulturowe. Podróżniczka, dziennikarka i pisarka, urządzała swoje 220-metrowe mieszkanie, nie przerywając wojaży. Aranżacja wnętrz to różnorodne inspiracje, które spajają meble kolonialne i nascycone kolory wnętrz. Obejrzyj zdjęcia wnętrz w stylu orientalnym.
Autor: Sylwester Rejmer
Ponadstuletnie drzwi z drewna tekowego, okute mosiądzem, tkwiły w futrynach domu przedstawicieli wyższej kasty w Indiach. Teraz są wyłącznie dekoracją. Narożna kanapa jest tapicerowana ekologiczną (sztuczną) skórą i materiałem w stylu etno. Stolik kawowy (Guido) wykonano z drewna mango. Początkowo ściana była pomalowana na biało, ale drzwi wyglądały na niej bardzo nienaturalnie. Autor aranżacji wnętrza Marcin Odziemczyk (właściciel sklepu Guido) zaproponował obudowanie jej licami starej cegły (pełna cegła zbyt mocno obciążyłaby konstrukcję).
Aranżacja wnętrz w ponad 200-metrowym mieszkaniu tworzy egzotyczną mieszkankę. Za projekt wnętrz i ich urządzenie odpowiada architektka Beata Pułtorak. Apartament wymagał wielu zmian. Dwieście dwadzieścia metrów to dużo. Aranżacja wnętrz miała być przyjazna do codziennego życia, bez zbędnego efekciarstwa. Właścicielka nad planem wnętrza spędziła z architektką wiele godzin.
Aranżacja wnętrz: projekt wnętrz i podział na strefy
Właścicielka chciała, by apartament był podzielony na strefy. W projekcie wnętrz wydzielono cztery. Gościnna, bo w tym mieszkaniu często bywają podróżnicy z całego świata. Część wspólna. Królestwo czteroletniej dziewczynki oraz strefa prywatna. W przestrzennej sypialni z miejscem do pracy, dużą garderobą i pokojem kąpielowym dziennikarka ma ,,święty spokój”, niezbędny do pisania książek podróżniczych. Ważnym zabiegiem w aranżacji wnętrz było utworzenie dwóch równoległych osi widokowych. Panorama miasta w tym przestronnym apartamencie jest widoczna od drzwi wejściowych. Pierwsza linia wiedzie przez przedpokój, salon i jadalnię. Drugą wytyczono od łazienki przez sypialnię, hol i gabinet z biblioteką.
Aranżacja wnętrz: wystrój mieszkania
Właścicielka wcześniej gustowała w bardzo minimalistycznych wnętrzach, ale twierdzi, że odkąd została matką, włączył się jej syndrom wicia gniazda i ocieplania przestrzeni. I choć nadal jest przeciwniczką nadmiaru tzw. durnostojek, w aranżacji wnętrz minimalizm ustąpił miejsca fascynacji formą. Pomysł na aranżację nowego mieszkania zrodził się w warszawskiej restauracji Herezja.
Właścicielka zakochała się tam w starych hinduskich drzwiach na tyle mocno, że przekonała właściciela, by je wyrwał ze ściany i jej odsprzedał. Większość wyposażenia wnętrz kupiła w prowadzonym przez Odziemczyka salonie Guido, sprzedającym meble kolonialne. Niektóre wybierała na podstawie fotografii (w kontenerach przypłynęły potem z Azji do Polski).
Wnętrza inspiracje: wnętrza w stylu orientalnym
Aranżacja wnętrz ciągle ewoluuje. Niedawno właścicielka mieszkania znalazła w sklepie Guido bawełnianą narzutę. Zawiesiła ją jako baldachim nad łóżkiem w sypialni. Wcześniej nie mogła znieść pustego sufitu. Przyzwyczajona do spania w ekstremalnych warunkach (w samochodzie, śpiworze, namiocie), bezpiecznie czuje się w tzw. kokonach. Dlatego twierdzi, że ta dekoracja pełni również funkcję terapeutyczną. Przed kolejną wyprawą w świat, która zbliża się wielkimi krokami, chciałaby jeszcze urządzić taras. Tę część zostawiła na deser. Ale jeszcze wszystko może się zdarzyć... Beata Pułtorak i Marcin Odziemczyk są w pogotowiu.