Wnętrza w stylu art déco i powojennego socrealizmu. Jak z fotografii!

2024-10-02 12:53

To mieszkanie mieści się w zabytkowym budynku Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej wzniesionym ponad 70 lat temu. Dopiero teraz doczekało się gruntownego remontu, a efekt jest wart tej długiej przerwy! Zjawiskowy projekt Rolanda Stańczyka, wyróżniony w ubiegłym roku nagrodą A’Design Award, łączy powojenny socrealizm z estetyką art déco. Zobaczcie te niezwykłe wnętrza!

Spis treści

  1. Klimatyczne mieszkanie w socrealistycznym MDM-ie
  2. Pierwszy gruntowy remont po 70 latach!
  3. Mix socrealizmu i art déco
  4. Mieszkanie w stylu socrealizmu i art deco. Zdjęcia

Klimatyczne mieszkanie w socrealistycznym MDM-ie

A’Design Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkurów w branży projektowej na świecie. W zeszłorocznej edycji nagrodę w kategorii Interior Space and Exhibition Design zdobyło polskie mieszkanie projektu arch. Rolanda Stańczyka.

Nagrodzony apartament znajduje się przy Placu Konstytucji w Warszawie i wchodzi w skład MDM-u, czyli legendarnej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej zbudowanej w latach 1950-1952.

Pierwszy gruntowy remont po 70 latach!

Prawie nietknięte od momentu powstania, mieszkanie wymagało gruntownego remontu. Aby poprawić komfort funkcjonalny, arch. Roland Stańczyk zaproponował kilka zmian w układzie mieszkania, m.in. powiększenie łazienki i sypialni kosztem bardzo obszernej kuchni.

Ciekawym rozwiązaniem było także zamontowanie podwójnego wejścia do łazienki – można do niej wejść zarówno z holu, jak i bezpośrednio z sypialni.

ZOBACZ TEŻ: 110-metrowe mieszkanie o przedwojennym szyku. Wypełnili je antykami z poprzedniego domu

Mieszkanie w Warszawie z nagrodą
Autor: Budzik Studio

Generalny remont apartamentu objął również całkowite oczyszczenie ścian, skucie tynków, usunięcie wszystkich warstw podłogowych i wymianę instalacji.

Na wzór pierwotnych okien wykonano nowe, również drewniane, ale z pakietem trzyszybowym oraz folią chroniącą przed hałasem dobiegającym z placu. W sypialni pojawiły się natomiast okna z folią termiczną zapobiegającą nagrzewaniu się pomieszczenia pod wpływem słońca.

Mix socrealizmu i art déco

W mieszkaniu obecne są również odniesienia do kontekstu socrealistycznej architektury, bo właśnie w tym stylu wzniesiono MDM (oraz Pałac Kultury).

- Po dłuższym namyśle uznałem, że to, co zostanie trwale wbudowane w ściany, będzie nawiązywać do tamtej epoki historyzującymi formami. Taki charakter mają szafy wnękowe, zabudowa kuchni, a także nowo wykonane drzwi. Ich masywne korony to jednak nie tylko akcent stylu, ale też sposób, by stolarka miała korzystne proporcje mimo nisko opuszczonych podciągów

- mówi arch. Roland Stańczyk.

Mieszkanie w Warszawie z nagrodą
Autor: Budzik Studio

Oprócz socrealizmu, w warszawskim apartamencie nie brakuje odniesień do estetyki art déco. Do popularnego przed i po wojnie stylu nawiązują zabytkowe meble – stół z krzesłami oraz konsola.

Roland Stańczyk w stylistyce art déco zaprojektował również łóżko oraz stoliki nocne. Wisienką na torcie jest wisząca w salonie serigrafia podwójnego aktu Tamary Łempickiej, czołowej przedstawicielki art déco w Polsce.

Skoro o sztuce mowa, warto wspomnieć również o innych, cennych dziełach sztuki, które właścicielka wyeksponowała w swoim mieszkaniu. W sypialni znalazły swoje miejsce obrazy Jana Tarasina oraz Leszka Nowosielskiego.

Mieszkanie w stylu socrealizmu i art deco. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie na Saskiej Kępie zdobyło architektonicznego Oscara. Zobacz zdjęcia wnętrz: