Wnętrza w stylu biophilic są supermodne i nam przyjazne. Radzimy, jakie wybrać meble i dodatki oraz najlepsze rośliny

2024-07-16 11:10

Styl biophilic, czyli po polsku biofilny, to kierunek w projektowaniu wnętrz i architekturze bliski naturze i integrujący z nią człowieka. Do wnętrz w stylu biophilic wprowadza się naturalne materiały i kolory oraz motywy zaczerpnięte z przyrody, a także same rośliny. Takie wnętrza są nie tylko piękne, ale również korzystnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Zainspiruj się i zaproś przyrodę do domu!

Spis treści

  1. Styl biophilic – co to znaczy biofilia?
  2. Styl biophilic – na czym polega idea projektowania biofilnego?
  3. Styl biophilic – twoja prywatna przestrzeń
  4. Jak stworzyć wnętrze w stylu biophilic? Materiały, kolory, motywy, meble i dodatki
  5. Styl biophilic – jakie wybrać rośliny?
Wnętrza w stylu biophilic – kuchnia w ciemnej zieleni
Autor: Dekoral Kuchnia w zieleni! I to jakiej! Nasyconej, ciepłej, pełnej życia, ale uspokajająco działającej na zmysły. To farba z kolekcji Do Dzieła marki Dekoral w odcieniu Zielone Pojęcie. Ciepłe rudości (blat, uchwyty, półki, dodatki) efektownie kontrastują z tym morzem zieleni. Obecność roślin i botanicznych motywów jest tu po prostu oczywista!

Styl biophilic – co to znaczy biofilia?

Biophilic, a po polsku biofilia oznacza umiłowanie życia i jego form. Pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte w latach 70. XX wieku przez Ericha Fromma, niemieckiego filozofa, psychologa i psychoanalityka. Według niego oznaczało ono miłość do życia i wszystkiego co żyje. W 1984 roku amerykański biolog i zoolog Edward Osborne Wilson wydał książkę Biophilia, w której terminem biofilia nazwał genetycznie uwarunkowany związek człowieka z przyrodą i naturalne dążenie do otaczania się innymi formami życia.

Teoria ta trafiła na idealny grunt: ludzie zmęczeni życiem w miastach, oddychający powietrzem dalekim od idealnego, przebodźcowami nadmiarem dźwięków i sztucznego światła oraz informacji, żyjący pod presją czasu i koniecznością osiągnięcia sukcesu zaczęli dostrzegać znaczenie przyrody dla dobrostanu fizycznego i psychicznego. Coraz więcej osób zaczęło marzyć o przeniesieniu się z miasta poza jego granice, bliżej natury, i zaczęło te marzenia realizować. Na takim podłożu pojawił się nowy trend w projektowaniu wnętrz i architektury – biophilic design.

Styl biophilic – na czym polega idea projektowania biofilnego?

Biophilic design, czyli projektowanie biofilne, to projektowanie w taki sposób, by obiekty i wnętrza były zintegrowane z otaczającym je środowiskiem, człowiek był blisko z naturą, a przestrzenie, w których przebywa inspirowały go do kontaktu z przyrodą. Supermodny trend w aranżacji wnętrz styl biophilic polega więc na przeniesieniu do wnętrz naturalnych materiałów i kolorów oraz kształtów i wzorów zaczerpniętych z przyrody, które mają zapewnić nam dobre samopoczucie. Chodzi w nim o to, by na co dzień zapewnić człowiekowi kontakt z naturą w domu, miejscu pracy, budynkach użyteczności publicznej.

Styl biophilic – twoja prywatna przestrzeń

Stwórz swoją prywatną przestrzeń w stylu biophilic, a zobaczysz, jaką poczujesz różnicę. Cywilizacja oparta na nowoczesnych technologiach, plastiku i betonie separuje nas od natury, a przecież jesteśmy jej częścią i kontakt z nią jest niezbędny: daje nam zdrowie, motywację do działania oraz radość życia. Każda przestrzeń, w której żyjemy, powinna być powiązana z naturą, począwszy od widoku za oknem, po wyposażenie domu.

Podchodząc do zagadnienia z całą powagą, wręcz ortodoksyjnie, należałoby świadomie podejmować decyzje jak najbliższe idei życia ekologii i ochrony przyrody. Powinno się to przekładać codzienne wybory, także te dotyczące kupowanych materiałów i wyposażenia do domu. Im bliżej uda się być ideału, tym lepiej, ale już każdy krok w tym kierunku ma znaczenie. 

Wnętrza w stylu biophilic – prywatne SPA
Autor: Getty Images Łazienka zaaranżowana w taki sposób, by dać ciału i duszy maksymalny komfort i relaks. Tapeta z delikatnym motywem liści, posadzka z płytek i drewna (także mogą być to płytki), z pasem kamyków dla masażu stóp, nie tylko dla miłych wrażeń estetycznych, bambus i... mnóstwo roślin! Czyż nie pięknie i harmonijnie? Można się zainspirować...

Jak stworzyć wnętrze w stylu biophilic? Materiały, kolory, motywy, meble i dodatki

Styl biophilic opiera się na łączności z naturą i życiu w zgodzie z nią. Metraż nie ma znaczenia, bo nawet w minikawalerce można uzyskać fantastyczny efekt. Urządzając dom czy mieszkanie, przede wszystkim postaw na naturalne materiały, więc wybieraj:

  • drewno,
  • wiklinę, bambus, rattan, jutę, trawy morskie i hiacyntową itp.,
  • kamień,
  • ceramikę,
  • wełnę, len, bawełnę.

Deski czy parkiet na podłodze można zastąpić płytkami imitującymi drewno, ewentualne imitacje lnu czy jedwabiu niech będą wysokiej jakości...

Należy też ograniczyć do minimum materiały syntetyczne, na rzecz ekologicznych i proekologicznych lub wybierać jak najbliższe ich technologicznie, bo biofilia w dizajnie to nie tylko to, co widzimy, ale też to, czego nie widać. To ekologiczne rozwiązania sprzyjające powrotowi do natury. To wyposażenie korzystne dla zdrowia, materiały pozbawione szkodliwych składników lub biodegradowalne. Jeśli więc to możliwe, lepiej wybrać np. meble z drewna, choćby z drugiej ręki, niż tanie, ale „dalekie od eko”. Styl biophilic ma też swoją bazę kolorów: to tzw. kolory ziemi. Odcienie zieleni, brązy, beże i szarości, a także błękit nieba działają uspokajająco i kojąco. Zależnie od upodobań i potrzeb można każdy z nich stosować w większej czy mniejszej ilości. Możemy też bawić się odcieniami poszczególnych barw dla lepszego efektu.

Motywy pojawiające się we wnętrzu w stylu biofilnym powinny być bliskie naturze, czyli najbardziej pożądane są roślinne i zwierzęce, ale także nawiązujące do krajobrazu. Zaczerpnięte z przyrody motywy dekoracyjne niech pojawiają się na tapetach, płytkach, tkaninach, naczyniach – mogą być dosłowne, ale lepiej gdy będą atrakcyjnie przetworzone.

Botaniczne nadruki, drewniane i kamienne rzeźby czy ozdoby oraz naczynia z kamionki, fajansu, porcelany w naturalnych barwach i z takimi wzorami lub gładkie... Wszystko to wnosi do wnętrza spokój i harmonię, a domownikom zapewniają dobrostan fizyczny i psychiczny.

Styl biophilic – salon z roślinami
Autor: Wnętrza Michała Beże, brązy, zielenie – tzw. kolory ziemi – to paleta barw przyjazna człowiekowi. Do tego drewno, rafia i piękne okazy roślin ozdobnych… Motywy roślinne znajdziemy na tapecie i poduszkach. Aksamitna sofa (Selsey.pl) sprzyja relaksowi. Lustra w ramach jak pióropusze podkręcają aranżację w kierunku boho. Wykonała je pani domu, Iwona Olkowska, która swoje prace prezentuje na profilach instagramowych: @lustra_sklep (Mirror by Iwona) oraz @cestivon_fotografia.

Styl biophilic – jakie wybrać rośliny?

Biofilia to m.in. miłość od roślin. Niech więc dom zamieni się w oranżerię! Im będzie ich więcej, tym lepiej. Rośliny duże, spore, małe, stojące i wiszące – niech wypełnią dom! Ustawiaj je w grupach, tworząc kompozycje. Można zrobić całą ścianę zieloną z roślin doniczkowych (to dość trudne) albo z porostu chrobotka reniferowego. Ale uwaga! Rośliny powinny pięknie wyglądać – trzeba o nie dbać, by ładnie rosły oraz odkurzać, by efektownie się prezentowały. Gatunki dopasujmy do warunków domowych, by „nie robić hodowli na siłę”. W większych pomieszczeniach świetnie wyglądają okazy duże, niczym rzeźby. Można je obudowywać mniejszymi roślinami albo eksponować pojedynczo. Sztuczne rośliny są dopuszczalne w stylu biophilic, ale muszą być doskonałej jakości i stosujemy je jedynie jako uzupełnienie prawdziwych roślin (np. na tyłach kompozycji w łazience bez okna). Dla początkujących najlepsze będą gatunki odporne na warunki i nie zbyt wymagające, np. filodendrony, sansewierie, zielistki, sukulenty, fikusy, bluszcze, szeflera.

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają