Wnętrza w stylu orientalnym rodem z Azji. Minimalizm czy przepych?
Orient, czyli Chiny, Japonia i Indie, cały czas nas ciekawi i inspiruje. Na czym polegają wnętrza w stylu orientalnym? I czy wnętrza w stylu orientalnym wciąż są modne? Dlaczego z podróży do Azji zawsze przywozimy jakieś pamiątki i dekoracje do domu. Co jest takiego w tych rzeczach, że nie możemy im się oprzeć? Zobaczcie inspirujące zdjęcia wnętrz i dodatków w stylu orientalnym.
Autor: Marcin Czechowicz
Delikatna i prosta stylizacja w lekkim stylu orientalnym inspirowanym Japonią. Tak naprawde styl wnetrza robia dodatki, czyli stoliki, tapeta w białe kwiaty na czarnym tle i tkanina na ścianie. Większość tych elementów mozna kupić w polskich sklepach.
Spis treści
- Styl orientalny we wnętrzach zbudowany dodatkami i małymi meblami
- Które kolory tworzą styl orientalny we wnętrzach?
Będąc w Azji nie jesteśmy w stanie po prostu opanować się przed zakupami. Często przypłacamy to niestety sporym nadbagażem. Ale czy warto? Czy wnętrza w stylu orientalnym są cały czas modne? I najważniejsze pytanie: czy wielkość naszych mieszkań jest odpowiednia do wstawienia dużych i raczej ciężkich mebli? Może lepiej skupić się na dodatkach? Pozostać przy minimalizmie jako bazie, a dodatkami i kolorami tworzyć wnętrza w stylu orientalnym? A tak naprawdę meble i dodatki oraz tkaniny w stylu orientalnym możemy spokojnie kupić w niektórych sklepach wnętrzarskich w Polsce. Najcenniejszymi i na pewno niepowtarzalnymi pamiątkami z podróży, nie powodującymi nadbagażu będą zdjęcia, które możemy ładnie oprawić i stworzyć z nich kolekcję tematyczną zebraną na jednej ścianie.
Styl orientalny we wnętrzach zbudowany dodatkami i małymi meblami
Wnętrza w stylu orientalnym nie muszą być zaaranżowane w całości meblami z Azji. Mogą je spokojnie stworzyć tylko dwa ale wyraziste i przeskalowane świeczniki. Przy zupełnie prostych i minimalistycznych meblach nic więcej nie potrzeba. W czarnej, prostej kuchni inspirowanej Japonią lub Chinami wystarczy postawić na stole naczynia i zastawę z czerwonej ceramiki i orientalny efekt murowany. Do tego dodatki, czyli naczynia na przyprawy albo lampiony na tealigty i przy własnym stole czujemy się jak na wakacjach w Azji. Indie charakteryzują się już bardziej ciężkimi meblami i całym mnóstwem bogatych dodatków. W Polsce lubimy szczególnie aranżować sypialnie w tym stylu. Ciężkie, z litego drewna palisandrowego lub mango łóżka z baldachimem potrzebują jednak naprawdę przestrzeni i odpowiedniej wysokości wnętrza. Wstawmy więc do pokoju zamiast ciężkiego łóżka szafę albo komodę charakterystyczną dla stylu orientalnego, w oknach powieśmy kolorowe, bogate draperie i orientalna sypialnia jak z „Baśni 1000 i 1 nocy” w mieszkaniu w Polsce gotowa.
Które kolory tworzą styl orientalny we wnętrzach?
Kolory tworzące styl orientalny we wnętrzach inspirowanymi Chinami i Japonią to przede wszystkim kolory biały, czarny i czerwony. Do tego dochodzą jeszcze jasne lub ciemne odcienie drewna, srebro i złoto. Wbrew pozorom bardzo łatwo, trzymając się tylko tej bazy zbudować wnętrze w stylu orientalnym. Wnętrza hinduskie wymagają już zdecydowanie innej, bogatszej kolorystyki i ornamentyki. Pamiętajmy jednak, że w naszej strefie klimatycznej światło słoneczne ma inną barwę – jest chłodniejsze niż w Azji Południowej i możemy być rozczarowani brakiem spektakularnego efektu. Dlatego znacznie bezpieczniej poruszać się nam w dodatkach i kolorystyce Chin i Japonii niż Indii.