Wnętrze w stylu skandynawskim. Jak je urządzić? Tych zasad musisz przestrzegać!
Skandynawski minimalizm od lat nie wychodzi z mody. Wynika to z jego bezsprzecznej uniwersalności i ponadczasowości. Co trzeba wiedzieć, by styl ten wprowadzić do swojego wnętrza? Podpowiadamy!
Autor: materiały prasowe Murator Furniture
Materiał powstał we współpracy ze stolarnią Murator Furniture
Spis treści
- Moda na prostotę
- Harmonia z naturą
- Eklektyczny ład
- Ekologiczna rewitalizacja
- Meble na zamówienie — Murator Furniture
Moda na prostotę
Niezależnie od panujących trendów styl skandynawski nigdy nie wychodzi z mody. Jest on synonimem prostoty, elegancji i nawiązania do natury. Przestrzeń urządzona zgodnie ze skandynawską sztuką sprzyja relaksowi i emanuje pozytywną energią. Skandi jest wypośrodkowaniem surowego minimalizmu z przytulnością i domowym ciepłem.
Czytaj też: Elegancki dom pod Warszawą. W środku antracytowa kuchnia z drewnem
Bazą wnętrza urządzonego w stylu nordyckim są drewniana podłoga i jasne ściany. Aby dodać mu wyrazu, możesz wykorzystać tapety ścienne z motywem kwiatów, zwierząt lub kamieni naturalnych, a także geometryczne elementy (np. na dywanie). Zaletą stylu skandi jest multifunkcyjność wykorzystywanych mebli w postaci stolików na kółkach, czy z dodatkowym miejscem do przechowywania tekstyliów. Styl skandynawski jest także pełen światła. Kluczowe jest przede wszystkim światło naturalne, dlatego często miłośnicy szwedzkiego designu unikają firan, zasłon, żaluzji i rolet.
Trzeba jednak przyznać, że nasłonecznione pomieszczenie w połączeniu z jasnymi meblami stanowi czasem mankament. Na białych i kremowych meblach widać osadzający się kurz, więc skandynawskie wnętrze wymaga dodatkowo pedantycznej precyzji.
Harmonia z naturą
Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim powinno być co do zasady pozbawione wyeksponowanych na każdej możliwej półce bibelotów. Niemniej jednak, aby dom nie był nudny i monotonny, należy go odpowiednio udekorować. Pamiętaj, by wybierać dekoracje nawiązujące do natury. Tapety geometryczne mają silne powiązanie ze światem fauny i flory, tak bardzo cenionym w stylu zaczerpniętym ze Skandynawii. Popularne są także lamele drewniane. Tego rodzaju panele ścienne doskonale sprawdzą się jako dekoracja ściany medialnej lub ścianka działowa, czy balustrada w holu. Bardzo popularne są także fototapety z motywem lasu we mgle, liści monster lub paproci, a także utrzymane w strukturze imitującej marmur.
Czytaj też: Industrialne biuro. Wnękowa szafa odmieniła oblicze nudnego pomieszczenia
Paleta barw w aranżacjach rodem ze Skandynawii bazuje na bieli, szarości, a także pastelach. W dodatkach akceptowalny jest także zieleń, błękit i kolor żółty. Często wykorzystywane elementy geometryczne utrzymane są w zestawieniu kontrastującym – bieli i czerni.
Aby ocieplić minimalistyczny design, pamiętaj o dużej liczbie koców, pledów i poduszek. Unikaj sztucznych materiałów, takich jak poliester czy akryl. Ze względu na to, że nie przepuszczają powietrza, posiadają specyficzną poświatę. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie bawełna, wełna, wiskoza i acetat. Dywan skandynawski posiada zazwyczaj długie, jednobarwne włosie lub zdobiony jest w regularny wzór. Tego rodzaju desenie pojawiają się także na ścianach, tapetach i fototapetach. Jasne wnętrza doskonale komponują się także z roślinami doniczkowymi czy niebanalnymi lampami w wiklinowych lub drewnianych kloszach.
Eklektyczny ład
Niewątpliwym atutem stylu skandynawskiego jest jego łatwe łączenie z innymi stylami aranżacji wnętrz. Jednolita kolorystyka i naturalne drewno doskonale komponują się z innymi stylistykami, pozwalając na niemal eklektyczną przestrzeń. Minimalistyczny projekt doskonale współgra z elementami boho. Aby stworzyć wnętrze glamour, dodaj do scandi nieco pudrowego różu i złota. Gdy chcesz uwspółcześnić skandynawską prostotę, dodaj mocne akcenty kolorystyczne.
Czytaj też: Feeria barw i wzorów. Małe, ale kolorowe mieszkanie na warszawskiej Sadybie
Żeby nadać wszystkim elementom wspólny mianownik warto zamontować listwy ścienne. Te o minimalistycznym przekroju, ułożone w pojedyncze lub wieloelementowe obramowania, pomalowane w tym samym kolorze co ściana, stanowią nie tylko bardzo subtelną dekorację, ale także nadadzą jej trójwymiarowości. Polecamy wybrać listwy pokryte wygładzającym primerem, który zwiększa przyczepność pigmentu oraz ułatwia rozprowadzenie farby na sztukaterii.
Ekologiczna rewitalizacja
Styl szwedzki to nie tylko określona kolorystyka w aranżacji wnętrz. To przede wszystkim filozofia oparta na pragmatyzmie i ekologii. Ten nurt w projektowaniu mieszkań widać szczególnie w doborze materiałów – wysokiej jakości litego drewna, a także surowców pozyskanych z recyclingu. Nawiązanie do natury w połączeniu z prostym designem daje unikatowe i ponadczasowe połączenie, doskonale sprawdzające się we wnętrzu każdej wielkości.
Czytaj też: Biuro chowane w szafie i uchwyty króliczki. Subtelne akcenty w wykończeniu wnętrza warszawskiego mieszkania
Meble na zamówienie — Murator Furniture
Murator Furniture zajmuje się realizacją zleceń każdego rodzaju zabudów, mebli stałych w domach mieszkaniach. Kuchnie, łazienki, szafy – na wymiar, ale także meble i zabudowy dedykowane do apartamentów i lobby hotelowych, lobby biur, szaf dedykowanych, kuchni i/lub innych nietypowych zleceń wymagających podejścia indywidualnego.
Więcej informacji szukaj na Facebooku, Instagramie oraz stronie internetowej Murator Furniture.
Tu rządzą drewno i biel! Właściciele tego domu postawili na przytulną prostotę!
Autor: mat. prasowe Murator Furniture