Wybieramy styl nowego mieszkania: klasyczny i glamour
Wybór stylu aranżacji nowego mieszkania to wyzwanie. Specjalnie dla Was i z rozmysłem zestawiamy dwa skrajnie różne style aranżacji wnętrz: styl klasyczny i styl glamour, by jak najwyraźniej zaznaczyć ich mocne i charakterystyczne cechy. Urządź się z nami, bez błędów!
Spis treści
- Styl klasyczny: dla kogo i na czym polega?
- Sprawdź też: mieszkanie w stylu nowoczesnym i skandynawskim - kurs stylizacji
- Styl glamour: cechy stylu
Specjalnie dla Was i z rozmysłem zestawiamy dwa skrajnie różne style aranżacji wnętrz: styl klasyczny i styl glamour, by jak najwyraźniej zaznaczyć ich mocne i charakterystyczne cechy. Dla podjęcia właściwej decyzji w kwestii stylu aranżacji nowego wnętrza warto inspirować się na żywym przykładzie.
Styl klasyczny: dla kogo i na czym polega?
Styl klasyczny we wnętrzach to bezpieczne rozwiązanie dla tych, którym nie po drodze z najnowszymi trendami i gonitwą za modnym wyposażeniem. Styl klasyczny w aranżacji to przede wszystkim proste bryły mebli z delikatnym profilowaniem, nieco stylizowane na oryginały XIX-wieczne. Formy mebli klasycznych bardzo często nawiązują do popularnych w minionym wieku gablot, komódek, kredensów i bibliotek. Meble klasyczne to meble niezwykle pakowne i mocne. Z powodzeniem posłużą nam latami i nie wyjdą z mody (w końcu to... klasyki). Meble w stylu klasycznym to także klasyczna kolorystyka: wybarwienia dębu, olchy i jesionu to podstawowa paleta drewnianych mebli klasycznych. Tego typu klasyki wymagają odpowiednio stonowanego tła i łagodnych barw towarzyszących.
Sprawdź też: mieszkanie w stylu nowoczesnym i skandynawskim - kurs stylizacji
Białe bądź kremowe ściany to zawsze dobre towarzystwo dla mebli w stylu klasycznym. Niemniej, jeśli ilość dziennego światła we wnętrzu na to pozwala, we wnętrzach w stylu klasycznym możemy pokusić się o kolory ścian, tekstyliów czy tkanin okiennych zbliżonych do odcienia butelkowej zieleni, przydymionego granatu czy bordowych czerwieni. To kolory szlachetne, podobnie jak klasyczny kształt mebli. Wzajemnie doskonale podkreślą wspólny wyraz aranżacji w stylu klasycznym.
Styl glamour: cechy stylu
Wszechobecne lustra, błyszczące tkaniny, płytki, kamienne blaty, efektowne bibeloty – kryształowe lampy i świeczniki czy pałacowe ornamenty na tapetach to cechy, którymi karmi się styl glamour. Do tego wielkoformatowe wzory, mroczna czerń i mariaże form nowoczesnych ze stylizowanymi oraz prostoty z przepychem i przepis na skontrastowane wnętrze w stylu glamour gotowy! Aranżacji salonu w stylu glamour służy otwarta przestrzeń, łącząca zarówno salon, jadalnię jak i przestrzeń kuchenną. Taki układ tworzy doskonałe miejsce do spotkań towarzyskich. Wzajemne przenikanie się przestrzeni, utrzymanych w spójnym stylu glamour, nie tworzy sztucznych barier i konwenansów. Trwałe podłogi z polerowanego gresu są niezwykle wdzięczne w utrzymaniu i pielęgnacji. Szykowne białe, skórzane sofy w ponadczasowym stylu, to niezwykle charakterystyczny detal we wnętrzach w stylu glamour. Do tego spektakularny, kryształowy żyrandol i czarna, flokowana tapeta to dopełniacze aranżacji, które hołdują wnętrzom w duchu glamour. Jadalnia w stylu glamour to często miejsce bodaj najbardziej roziskrzone w całym wnętrzu. W jadalni w stylu glamour połyskują posadzki, meble, a nawet srebrzyste i kryształowe dekoracje. Nowoczesny stół ze szkła i metalu oraz krzesła na chromowanych nogach przydają pałacowemu wnętrzu lekkości. Czerń, biel i srebro we wnętrzu w stylu glamour występować mogą w każdej postaci – nawet w dekoracyjnych chwościkach na krzesłach. Klimat aranżacji sypialni w stylu glamour przejawia się również w ekspozycji kontrastu form nowoczesnych ze stylizowanymi: ciemny, wielkoformatowy gres podłogowy zestawiony z pełną przepychu, stylizowaną tapetą winylową to jedna z propozycji. Zapełniona w całości przeszkleniem z lustra jedna ze ścian optycznie powiększa przestrzeń, podbijając jej pałacowy, ekskluzywny kontekst. Ogromne, tapicerowane łóżko z pikowanym, białym zagłówkiem to naczelny mebel we wnętrzu sypialni w stylu glamour. Wokół niego właśnie powstawać powinna dalsza aranżacja wnętrza - stylizowane, tapicerowane fotele na profilowanych nóżkach, kryształowe kinkiety i lustrzane dodatki to absolutny must have sypialni w stylu glamour.