Wybieramy styl nowego mieszkania: nowoczesny i skandynawski
Wybierając styl nowego mieszkania często ulegamy presji aktualnie lansowanych trendów, podpowiedziom rodziny, sugestiom przyjaciół... Styl nowoczesny, inspirowany minimalizmem, to rozwiązanie doskonałe dla osób nie do końca zdecydowanych na konkretny wystrój swojego wnętrza. Styl skandynawski to z kolei rozwiązanie subtelne i praktyczne, które łatwo poddać ewentualnej zmianie. Przyjrzyjmy się bliżej stylistyce obu tych stylów na konkretnych wnętrzach.
Spis treści
- Styl nowoczesny we wnętrzu: maksymalny efekt minimalną dekoracją
- Sprawdź też:
- mieszkanie w styl nowoczesnym i skandynawskim
- mieszkanie w stylu angielskim i prowansalskim
- Styl skandynawski we wnętrzu: biel, natura, światło, geometrii
Styl nowoczesny i skandynawski we wnętrzu mają, wbrew pozorom, kilka istotnych cech wspólnych. Są uniwersalne, ponadczasowe i plastyczne. Styl nowoczesny to rozwiązanie idealne dla osób zagubionych w bogatym świecie aranżacyjnych dodatków i detali, oczekujących w swoim wnętrzu prostoty i przestrzeni do wypoczynku. Doskonale prezentuje się na większych przestrzeniach, na których to w pełnej krasie epatować może doskonałym wykończeniem i bogactwem nieprzypadkowych materiałów wykończeniowych. Styl skandynawski to z kolei festiwal światła i praktycznych rozwiązań, sprawdzających się we wnętrzach nieforemnych, wąskich i takich, którym zmieniamy funkcje.
Styl nowoczesny we wnętrzu: maksymalny efekt minimalną dekoracją
Wnętrza w stylu nowoczesnym charakteryzuje zazwyczaj perfekcja w doborze materiałów, faktur i kolorów. Ważna jest w stylu nowoczesnym jakość materiałów wykończeniowych i ich wzajemne na siebie oddziaływanie. Meble w stylu nowoczesnym charakteryzuje prostota bryły, a ich urok stanowi intuicyjna i prosta funkcjonalność.
Sprawdź też:
mieszkanie w styl nowoczesnym i skandynawskim
mieszkanie w stylu angielskim i prowansalskim
Meble nowoczesne skrzyniowe to często mobilne meblościanki, które możemy układem dopasowywać do własnych potrzeb bądź wręcz zmieniać funkcję mebla. Prostota kształtów mebli do wnętrz nowoczesnych to także przepis na ponadczasowy i długowieczny wystrój wnętrza. Dysponując nowoczesną, minimalistyczną bazą we wnętrzu w postaci ponadczasowych mebli, o wystroju wnętrza decydować mogą w dużej mierze kolorystyka ścian i ewentualne dodatki. W stylu nowoczesnym dodatki ograniczone są do minimum. Za to jeśli już występują, to są niezwykle spektakularne i przykuwają uwagę. Lampa stołowa ze srebrzoną podstawą czy masywne lustro w pryzmatycznej ramie z pewnością nie pozostawią nas obojętnymi. Jednocześnie doskonale podkreślają nowoczesny charakter aranżacji wnętrza, stanowiąc konsekwentne przedłużenie idei spójnej aranżacji.
Styl skandynawski we wnętrzu: biel, natura, światło, geometrii
Proste kształty, naturalne materiały, światło i geometria - to te elementy charakteryzują styl skandynawski w aranżacji wnętrz. Według naszych północnych sąsiadów są doskonałymi narzędziami pozwalającymi stworzyć przestrzeń, która jest przede wszystkim funkcjonalna. Skandynawowie są mistrzami w tej dziedzinie. W swoich mieszkaniach i miejscach pracy aranżują wnętrza pamiętając także o zdrowiu oraz dopasowaniu ich do swoich potrzeb. Wiedzą, że to nie metraż decyduje o przestrzenności, a sposób, w jaki go zagospodarujemy. Lubią więc dzielić pokój na części funkcjonalne: strefę do wypoczynku, pracy, przyjmowania gości itp.Meble w stylu skandynawskim mają prosty, uniwersalny design, który nie zdominuje wnętrza. Często są inspirowane elementami geometrii i ergonomii, a jeśli wykraczają poza ten schemat to dlatego, że natura tak chciała. Ekologia i życie w zgodzie z naturą są tu ważnymi wyznacznikami, co przekłada się na wzornictwo na pledach, kocach i poduszkach. Pojawiają się inspiracje fauną i florą. W stylu skandynawskim spotyka się też dekoracje z napisów, a liczby, litery i słowa są eksponowane jako wzory i ozdoby w ramkach. Meble wypoczynkowe muszą przede wszystkim być wygodne - to jest ich najważniejsza funkcja, więc sofy są miękkie, z dużą liczbą poduszek i wałków. W stylu skandynawskim kolor biały jest wszechobecny. Nie jest to wyłącznie element wynikający z estetyki, ale przede wszystkim z chęci zatrzymania światła w pomieszczeniu. Biel na dużych płaszczyznach rozprasza światło, dlatego w jednym pomieszczeniu często można spotkać białe ściany, białą podłogę, a nawet meble. Jako barwy uzupełniające występują beże, szarości i czerń. W połączeniu z naturalnym, najczęściej jasnym drewnem i skórzanymi dodatkami tworzy to bardzo przyjazną przestrzeń. Okna zwykle nie mają zasłon, a jeśli już są rolety, to transparentne, które dają cień, ale nie przysłaniają słońca. Wskazane są także dodatkowe lampy, nie odbiegające stylistyką od pozostałych elementów - są proste i najczęściej wykonane ze szkła lub metalu.