Wystrój wnętrz: tradycyjne wnętrza w stylu dworkowym
Jak urządzić dom w stylu dworkowym? Tradycyjne wnętrza, przywodzące na myśl XIX-wieczne dwory szlacheckie kojarzą się ze swojskością, ciepłem domowego ogniska oraz tradycyjną polską gościnnością. Aby osiągnąć taki efekt w swoim domu, zadbaj przede wszystkim o odpowiednie meble i dodatki dekoracyjne oraz przemyślaną aranżację ścian i podłóg. Zainspiruj się galerią wnętrz domów w stylu dworkowym!
Autor: Joanna Siedlar
W dawnych dworach zazwyczaj stały piece, ale równie dobrze można zastąpić je kominkiem.
Urządzanie domu w stylu dworkowym nie jest łatwe, ponieważ większości mebli i dodatków dekoracyjnych, które będą pasowały do tego typu wnętrz, raczej nie kupisz w sklepach meblowych. By stworzyć aranżację rodem z XIX-wiecznego dworu szlacheckiego, trzeba cierpliwie szukać (z pomocą przyjdą ci przede wszystkim sklepy z antykami i targi staroci) starych mebli, szaf, łóżek, skrzyń, a także tkanin, dywanów i obrazów. Jednak efekt końcowy jest wart zachodu!
Wnętrza w stylu dworkowym: starocie, stylizowane meble i naturalne materiały
Tradycyjne wnętrza to przede wszystkim naturalne materiały (drewno, cegła, glina) w kolorach ziemi i starocie lub przedmioty stylizowane na stare. Meble, które pomogą ci stworzyć wnętrze w stylu dworkowym nie muszą być bezcennymi antykami, ale dobrze byłoby mieć coś więcej niż tylko eklektyki z przełomu XIX i XX wieku. Częściowo możesz posłużyć się replikami, jednak wcale niełatwo jest trafić na historyczne wzory polskich mebli. Prędzej znajdziesz stylowe meble francuskie czy angielskie. Nie przejmuj się zanadto pochodzeniem mebli – swobodnie łącz elementy wyposażenia o rozmaitej stylistyce, starając się jednak zachować właściwy, spójny klimat. Dla kuchni i jadalni w stylu dworkowym typowe są kredensy, elementy murowane oraz wykonane z kutego żelaza. Szyfonierki i komody do sypialni znajdziesz na targu staroci lub w antykwariacie. W salonie postaw kilka różnych foteli i niewielkich stolików, a na nich umieść nastrojowe lampy z abażurami. Stylową kanapę biedermeier dostaniesz już za niecałe 2000 złotych. Na ścianach powieś makaty albo kilimy oraz stylizowane obrazy lub rodzinne fotografie w starych ramach. W tego typu aranżacjach doskonale prezentować się będą również starannie oprawione sztychy oraz takie dodatki dekoracyjne jak poroże czy rozciągnięta na ścianie zwierzęca skóra. Ściany pozostaw białe lub, jeśli zależy ci na szczególnie wyrazistym efekcie przytulności, pomaluj je na zdecydowane kolory – ceglaste czerwienie, odcienie mchu czy szarawych niebieskości. Kolor ceglany, ciepłe beże, odcień kory dębu to barwy, które sprawdzą się na podłodze. W dawnych dworach zazwyczaj stały piece, ale równie dobrze można zastąpić je kominkiem. To wokół niego zaaranżuj miejsce wypoczynku, a telewizor ulokuj w innym pomieszczeniu. Dopełnieniem swojskiego klimatu są ozdoby w postaci rodzinnych pamiątek, starych naczyń i ozdobnych figurek.