Zielona ściana i beton. Funkcjonalne i stylowe dwupokojowe mieszkanie
Karolina odbyła sentymentalną podróż do dzieciństwa. Przywiozła z niej kolory, materiały i wyjątkowy klimat. Te inspiracje wykorzystała, urządzając swoją współczesną kawalerkę.
Autor: Mariusz Bykowski
Część wypoczynkową od kuchennej oddziela stół dosunięty do pleców lekkiej sofy, którą w razie potrzeby łatwo przesunąć, aby było więcej miejsca dla gości.
Spis treści
- Nowa kuchnia i łazienka – zmiana układu funkcjonalnego
- Wystrój kawalerki – lekkie meble o spójnym designie
- Styl inspirowany wspomnieniami z dzieciństwa
- Podłoga z żywicy – jak ją zrobić?
- Zobacz inne nieduże i funkcjonalne mieszkania
Nowa kuchnia i łazienka – zmiana układu funkcjonalnego
Historia kamienicy w centrum Warszawy, w której mieszkają Karolina i Marcin, sięga lat międzywojennych. Sądząc po śladach zburzonych bocznych skrzydeł, została zniszczona w czasie wojny, a następnie odbudowana. Najprawdopodobniej wtedy podzielono większe mieszkania na mniejsze, czego pozostałościami są płytkie wnęki w ścianach i nie do końca funkcjonalne układy pomieszczeń. To właśnie zmiana planu 40-metrowego mieszkania była głównym założeniem remontu. Karolina i Marcin wyburzyli ściany między pokojem i dawną łazienką, w miejscu której powstał aneks kuchenny. Odzyskany przez likwidację oddzielnej kuchni pokój przeznaczyli na sypialnię, łazienkę i toaletę.
Wystrój kawalerki – lekkie meble o spójnym designie
W salonie połączonym z aneksem kuchennym jedna ze ścian jest w kolorze głębokiej, ciemnej zieleni. Na posadzce w całym mieszkaniu wykonano cementową wylewkę pokrytą żywicą cienkowarstową. Część wypoczynkową od kuchennej oddziela stół dosunięty do pleców lekkiej sofy, którą w razie potrzeby łatwo przesunąć, aby było więcej miejsca dla gości. Na niewielkiej przestrzeni stanęły także lampa i gazetnik – prototypy elementów z serii Nuno. Karolina zaprojektowała je dwa lata temu wraz z koleżanką z roku, Agnieszką Rycymbel, podczas studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zabudowa w kuchni i sypialni oraz szafka w łazience również są autorstwa gospodyni – meble miały być proste i spójne, stąd kolorystyka przewijająca się w całym mieszkaniu: ciemna zieleń i naturalne drewno. Zarówno w łazience, jak i w toalecie, Karolina i Marcin zrezygnowali z tradycyjnych płytek. Rolę półeczek na kosmetyki grają wykute w ścianie wnęki.
.. Ciemna zieleń: hit kolorystyczny we wnętrzach >>>
Styl inspirowany wspomnieniami z dzieciństwa
Ciemnozielona ściana, betonowa posadzka i duża liczba roślin nawiązują do dzieciństwa właścicielki. – Mój rodzinny dom był typową polską „kostką”, ale miał pewne detale. One zapadły mi w pamięć – opowiada. – Polne kamienie zanurzone w betonie, tworzące jedyną w swoim rodzaju elewację budynku, betonowy plac, na którym stały proste krzesła i donice z kwiatami, w tle sosnowy las – wspomina. Przeniosła więc prostotę elementów do swojego mieszkania. Z tą różnicą, że kiedyś wynikała ona z braku materiału w sklepach, a dziś – z sentymentu.
Podłoga z żywicy – jak ją zrobić?
Kiedyś podłoga z żywicy była spotykana tylko w miejscach użyteczności publicznej, dziś coraz częściej gości w mieszkaniach. Zarówno w wersji gładkiej, polerowanej, jak i zupełnie surowej. Pierwszym krokiem do wykonania takiej podłogi jest przygotowanie betonowego podłoża. Nowa wylewka betonowa musi dojrzewać ok. 4 tygodni, zanim pokryjemy ją żywicą. Po tym okresie jej powierzchnię należy zeszlifować i odkurzyć, a następnie zagruntować odpowiednim preparatem. Starą posadzkę z betonu trzeba umyć, odtłuścić i zagruntować. Żywicę cienkowarstwową nanosimy na podłogę wałkiem (tak samo jakbyśmy pokrywali ją farbą). Po dwu-, drzykrotnym pomalowaniu i wyschnięciu posadzka jest gotowa.
.. Nowoczesna podłoga z żywicy. Zalety i właściwości [WIDEO] >>>
Łazienka bez płytekTradycyjne powierzchnie pokryte płytkami i te z nałożoną masą (mikrocement, stiuk lub inne żywiczne) są dość podobne. Różnią się jedynie tym, że ceramika została zaimpregnowana w procesie wypału i pokryta szkliwem, a masy trzeba zabezpieczyć dopiero po nałożeniu. To właśnie dobór odpowiedniego impregnatu o wysokiej jakości jest kluczowy. Do naszej łazienki wybraliśmy akrylowo-polimerowy wosk na bazie wody. Impregnację należy powtarzać co dwa lata – mówi Karolina Kulis, projektantka i właścicielka mieszkania.
Zobacz inne nieduże i funkcjonalne mieszkania
Autor: Mariusz Bykowski
Pierwsza była sofa – duża i wygodna. Architektka dobrała do niej oryginalną lampę, mosiężne stoliki z lustrzanymi blatami i plakaty w tej samej kolorystyce. Jednak prawdziwą gwiazdą jest fotel upolowany na aukcji w USA. Mimo że miał brzydką tapicerkę w kwiaty, projektantka zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Granatowy aksamit zdecydowanie bardziej do niego pasuje! Rozkładany stół niemieckiej marki KitiFa pochodzi z połowy ubiegłego wieku i, tak jak mosiężne stoliki, został znaleziony na aukcji internetowej. GDZIE KUPIĆ: sofa – Sits; dywan – Komfort; poduszki aksamitne – NAP; pled, poduszka ze wzorem – BoConcept; żółta szklanka – BM Housing; kosz druciany – Malabelle; plakaty – Ryszard Kaja, galeriaplakatu.com.pl
Autor: archiwum
Niewielki salon jest utrzymany w jasnej kolorystyce.Projekt wnętrz: Duet StudioZdjęcia: Szymon Capiński
Autor: Mariusz Bykowski
Lustro oprawione jest w ramę z desek z recyklingu. Obraz namalowała architektka Nadia Mitłosz. Gospodyni dostała go w ramach wymiany barterowej za kolację w Marrakeszu, podczas wspólnej wyprawy do Maroka.