Dekoracje z paprotką zrób to sam – wystrój w rytmie natury

2018-06-21 15:43

Niepozorna paprotka, którą wszyscy znamy, zawojowała trendy wnętrzarskie. Chodzi zarówno o żywą zieleń, jak i motyw dekoracyjny – na grafikach, tkaninach czy naczyniach. Pokazujemy, jak samodzielnie wyczarować modne ozdoby z paprotką. Będzie taniej i ciekawiej!

Spis treści

  1. Liście paprotki w drewnianej ramie
  2. Lampion z liśćmi paprotki zrób to sam
  3. Printy z paprotki DIY

Motyw paprotki stanowi prosty sposób na subtelną metamorfozę wystroju. Prawdziwe liście bądź printy w wersji zrób to sam mogą trafić na tkaniny, meble albo po prostu pojawić się w formie autorskich grafik. Oto kilka gotowych pomysłów!

Liście paprotki w drewnianej ramie

Taka ozdoba z powodzeniem zastąpi dekor ścienny. Można ją też postawić na komodzie, konsoli czy regałowej półce. Wykorzystaj dowolną drewnianą ramkę na zdjęcia. Przygotuj jeden duży liść paproci – o takich rozmiarach, by niemal w całości wypełnił ramkę. I gotowe! Inny pomysł? Zbierz drobne listki paprotki i rozmieść je w dolnej części większej ramki, w której jest już grafika.

Do tak przygotowanych dekoracji warto dobrać inne ozdobne elementy w kolorach mocnej zieleni, np. wazony czy figurki. W ten sposób powstanie piękna naturalna kompozycja.

Lampion z liśćmi paprotki zrób to sam

Do przygotowania będą potrzebne liście paprotki, klej w aerozolu i szklany transparentny lampion. Spryskujemy nim liście i zostawiamy na kilka minut, by częściowo (ale nie całkiem!) wyschły. Następnie układamy je na wewnętrznych ściankach lampionu. Kompozycję możemy zmieniać, dopóki mocno nie przyciśniemy liści do ścianek. Taki zielony lampion świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie, balkonie czy w ogrodzie.

..  Jak zrobić lampion? >>>

Printy z paprotki DIY

Pomalowane liście paprotki można odbijać na różnych powierzchniach: papierze, tkaninach czy drewnie. Każdorazowo warto jednak używać odpowiedniej farby do danego materiału, tak by zapewnić printom trwałość (np. farba akrylowa do malowania na tkaninach). Potrzebny będzie również sztywny pędzel. Pamiętajmy też, że liście paprotki pokryte farbą stają się kruche i należy się z nimi obchodzić bardzo delikatnie!

Pierwsza rzecz to oczywiście dokładne pomalowanie liścia. Następnie bardzo ostrożnie nakładamy go na materiał (pomalowaną stroną) – uważamy, by nie przesunął się ani o milimetr. Do dobrego wtłoczenia farby przyda się wałek lub butelka, które należy mocno przesunąć po liściu. Później czekamy, aż farba wyschnie, i gotowe!

A gdzie warto nanieść printy?

  • na poszewkę na poduszkę – najlepiej lnianą;
  • na papier – do wykonania grafiki bądź ozdobienia notesu czy dziennika;
  • na torbę zakupową – również polecamy len.
Nasi Partnerzy polecają