Cyklinowanie: na czym polega? Cyklinowanie parkietu, podłóg, schodów

2024-07-23 15:48

Cyklinowanie to pierwszy etap renowacji podłóg drewnianych. Jak powinno przebiegać cyklinowanie parkietu czy schodów, aby było skuteczne? Przeczytaj nasz poradnik.

Cyklinowanie
Autor: agencjafree/living4media Podłogę drewnianą warto co kilka lat poddawać profesjonalnej renowacji

Spis treści

  1. Na czym polega cyklinowanie?
  2. Cyklinowanie krok po kroku
  3. Lakierowanie czy olejowanie?
  4. Profesjonalne cyklinowanie

Drewniany parkiet czy schody z drewna świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Naturalny rysunek drewna zawsze wprowadza do mieszkania więcej przytulności. Trudno sobie też wyobrazić brak tego materiału w modnych aranżacjach w stylu skandynawskim. Jednak nawet gdy skrupulatnie przestrzegamy zasad pielęgnowania drewnianej podłogi, wcześniej czy później wymaga ona renowacji, czyli – na samym początku – cyklinowania.

Na czym polega cyklinowanie?

Renowacji najszybciej wymagają podłogi niewłaściwie pielęgnowane, tzn. narażone na szkodliwe oddziaływanie wilgoci czy drażniące środki chemiczne. Wszystko to sprawia, że z czasem lakier zaczyna się łuszczyć i powstają pęcherzyki powietrza. Konieczne jest wówczas wycyklinowanie podłogi. Nie zawsze jednak wiąże się to od razu ze skomplikowanym profesjonalnym zabiegiem, a wymaga jedynie wymiany poszczególnych drobnych elementów. Gdy jednak mankamenty są poważne, konieczne jest szlifowanie powierzchni.

..  Jak naprawić parkiet drewniany? >>>

Cyklinowanie to zabieg polegający na zeszlifowaniu zniszczonej warstwy lakieru. Używa się do tego specjalnego urządzenia, czyli cykliniarki wyposażonej w tarcze ścierne.

Drewniane podłogi standardowo cyklinuje się raz na kilka lat. Dotyczy to parkietów, mozaik, desek podłogowych oraz wykończenia schodów. Co ciekawe, cyklinowaniu można poddać także niektóre rodzaje paneli podłogowych (informacje na ten temat znajdziemy w zaleceniach producenta).

..  Zrób to sam: renowacja starego drewna >>>

Cyklinowanie krok po kroku

Cykliniarki taśmowe, za pomocą których przeprowadzany jest cały zabieg, są bardzo ciężkie, a korzystanie z nich możliwe jest wyłącznie na posadzkach przyklejonych do podłoża. W miejscach, do których dostęp jest utrudniony, konieczne jest użycie szlifierki krawędziowej. Warto wiedzieć, że w przypadku renowacji schodów wszystkie etapy cyklinowania wykonuje się ręcznie.

By cyklinowanie było skuteczne, musi być przeprowadzone w kilku etapach. W pierwszej kolejności podłoga podlega wyszlifowaniu, co przygotowuje drewniany parkiet do konserwacji. Powierzchnię szlifuje się grubym papierem ściernym, co pomaga całkowicie pozbyć się zniszczonej nawierzchni parkietu. Listwy i wykończenia szlifowane są natomiast ręcznie.

Na oszlifowanej nawierzchni fachowcy zaczynają szpachlowanie. Ma to na celu wyrównanie większych ubytków. Następnie poleruje się podłogi za pomocą wolnoobrotowych maszyn z siatkami ściernymi. Kolejne etapy to odkurzanie, nakładanie podkładu, ponowne polerowanie i nałożenie lakieru, który konserwuje drewno.

..  Podłogi drewniane czy panele drewniane – co wybrać? >>>

Lakierowanie czy olejowanie?

Lakier zapewnia drewnianemu parkietowi dodatkową warstwę ochronną i ułatwia utrzymanie go w czystości. Najtrwalsze są lakiery o dużej odporności na ścieranie. Lakier nie zawsze musi mieć błyszczące wykończenie. W zależności od aranżacji wnętrza dopieramy jego rodzaj – może być półmatowe lub matowe.

Podłogę można również pokryć olejem. Fachowcy często proponują olejowanie jako alternatywę dla lakierowanie, ponieważ olej nie skleja deszczułek, tak jak to się dzieje w przypadku lakieru. Olej przenika do głębszych warstw drewna, odżywiając je i zabezpieczając przed działaniem wilgoci oraz pleśni. Olejowana podłoga jest jednak zawsze wykończona matowo, co sprawia, że będzie trudniejsza do utrzymania w czystości oraz bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie sprawdza się najlepiej w przypadku renowacji mniejszych powierzchni podłogi. Zabieg wymaga regularnego powtarzania co kilka lat.

..  Jak dbać o lakierowaną podłogę? >>>

Profesjonalne cyklinowanie

Cyklinowanie jest zabiegiem dość trudnym i czasochłonnym, wymaga dużego doświadczenia oraz wprawy. Dlatego istotne jest znalezienie profesjonalnej ekipy, która odpowiednio przeprowadzi renowację podłogi. Po cyklinowaniu parkiet czy schody prezentują się jak nowe, ale trzeba pamiętać, że nieodpowiednie wykonanie prac może ten efekt całkowicie zniweczyć. Koszt cyklinowania zależy m.in. od powierzchni oraz stanu i rodzaju podłóg. Po skończeniu pracy dobry fachowiec powinien podpowiedzieć także to, jak pielęgnować podłogi i kiedy najlepiej przeprowadzić ich następną renowację.

Nasi Partnerzy polecają