Czyszczenie srebra: czym wyczyścić srebro? Poznaj domowe sposoby
Czyszczenie srebra to czynność, która kojarzy się z długimi godzinami spędzonymi na polerowaniu srebrnych sztućców czy biżuterii. Ale wcale nie musi tak być. By wyczyścić srebro, możemy wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby - dzięki nim, srebrne przedmioty szybko odzyskają swój piękny blask. Czym i jak wyczyścić srebro? W galerii przedstawiamy najskuteczniejsze domowe sposoby na czyszczenie srebra. Pokazujemy także, jak prawidłowo zabrać się za czyszczenie srebra.
W galerii znajdują się sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra, zarówno w formie bezpiecznych roztworów oraz gęstych past, którymi możemy wyszorować srebrną powierzchnię, by pozbyć się osadu. Zanim jednak zapoznamy się ze sposobami na czyszczenie srebra, warto dowiedzieć się, dlaczego srebrne przedmioty czarnieją i od czego to zależy?
Dlaczego srebro ciemnieje? Ciemnienie srebra jest procesem zupełnie naturalnym. Za czarny osad na srebrnych przedmiotach odpowiada siarczek srebra, który jest obecny w powietrzu. Im jest go więcej (a więc im powietrze jest bardziej zanieczyszczone), tym srebro szybciej będzie pokrywać się nieestetycznym osadem.
Jak wyczyścić srebro? Roztwór z sody i octu
Popularną metodą, powszechnie znaną wśród amatorów domowych sposobów, jest oczyszczanie srebra z nalotu roztworem sody i octu. W proporcji:
- 1 łyżka octu
- 1 łyżka sody
- 1 litr wody
przygotowujemy roztwór. Srebrny zaśniedziały przedmiot przeznaczony do czyszczenia zanurzamy w całości w roztworze na około 15 min. Następnie obmywamy wyjęte z roztworu srebro pod bieżącą wodą.
Czyszczenie srebra: spirytus i cola
Inną metodą, preferowaną najczęściej do czyszczenia poczerniałej srebrnej biżuterii, jest zanurzanie przedmiotu w spirytusie, wódce lub coca-coli. Zanurzenie przedmiotu w tym przypadku trwa około 12 godzin, ale skuteczność metody jest mniej spektakularna.
Jak czyścić srebro: pasta do zębów i pasta z popiołu
Doraźnie do czyszczenia srebra, by pozbyć się nieładnego nalotu, stosuje się również pastę do zębów, pocierając nią srebrny bibelot aż do uzyskania pożądanego blasku. Jednak metoda ta, z uwagi na postać pasty, nie płynu, nie jest w stanie skutecznie wniknąć we wszystkie zagięcia i profilowania srebrnego przedmiotu, co gwarantuje metoda zanurzenia go w roztworze.
Podobny efekt to tego uzyskanego za pomocą pasty do zębów uzyskamy, czyszcząc srebro za pomocą pasty wykonanej z połączenia popiołu z sokiem z cytryny.
Czym wyczyścić srebro? Od czego zacząć?
Aby rozpocząć skuteczne czyszczenie srebra domowym sposobem, przygotuj:
► duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego albo szkła (nigdy z metalu!)
► kuchenną folię aluminiową na wyścielenie spodu i boków naczynia
► ciepłą wodę z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowaną
► sól kuchenną (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)
Czyszczenie srebra roztworem wody i soli
KROK 1: przygotowanie roztworu nienasyconego
Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełnij do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsyp 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie wymieszaj.
Czyszczenie srebra KROK PO KROKU
KROK 2: woda i mydło
Zaśniedziały srebrny przedmiot przygotowany do czyszczenia należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń, takich jak np. tłuszcz.
Czyszczenie srebra KROK PO KROKU
KROK 3: kąpiele solne
Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin. Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.
Jak prawidłowo czyścić srebro? Przydatna wskazówka
Starajmy się nie wrzucać naraz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia - ich zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wymieniać pojedyncze przedmioty (większe) lub wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców (najpierw same łyżki, później tylko widelce itd.) i wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie wypełniać swoją funkcję.
Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione. Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu na nowej folii.