Domowe sposoby: jak mieć zawsze czyste mieszkanie?
Jak mieć zawsze czyste mieszkanie? Co zrobić, by nie spędzać całego weekendu na wielogodzinnym sprzątaniu, a sezonowe porządki nie przerażały nas ogromem zadań? Mamy na to sposób! Poznaj kilka drobnych nawyków, po wprowadzeniu których Twoje mieszkanie zawsze będzie czyste, schludne i gotowe na podjęcie nawet niezapowiedzianych gości!
Przerażają Cię domowe porządki? Masz czasem wrażenie, że tylko sprzątasz i sprzątasz, a efektów praktycznie nie widać? A może krępuje Cię wizja niezapowiedzianych gości, którzy mogą Cię zastać w totalnym nieporządku? Rozwiązanie wszystkich tych problemów leży w bardzo prostym schemacie. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych nawyków do codziennego rozkładu dnia, które znacznie nie obciążą nas w codziennym wykonywaniu domowych obowiązków, a zdecydowanie ułatwią zachowanie stałego porządku na co dzień. Co więcej - przyspieszą przeprowadzanie porządków sezonowych (związanych ze zmianą pór roku) i sprawią, że przerażająca wizja "wielkich porządków" przestanie być naszym koszmarem.
Jak mieć zawsze czyste mieszkanie: wprowadzamy dobre nawyki!
Aby nasze mieszkanie było zawsze bardziej czyste jak zaniedbane, wystarczy do codziennego grafiku dodać kilka drobnych nawyków, które zdecydowanie zmniejszą w ogólnym rozrachunku skalę domowych porządków. Rozbijając "wielkie sprzątanie" na drobne zadania w podziale dziennym, tygodniowym, comiesięcznym i sezonowym sprawimy, że sprzątanie mieszkania z udręki zmieni się w niezauważalne, drobne działania. Brud nie będzie miał szans się zadomowić, stąd i sama czynność czyszczenia sprzętów nie będzie uporczywa, a jedynie kosmetyczna (parafrazując powiedzenie, że "lepiej zapobiegać jak leczyć", w przypadku sprzątania - lepiej utrzymywać porządek, niż go wskrzeszać ze zgliszczy). Jak podzielić prace porządkowe, by nasze mieszkanie było stale utrzymane w ładzie i porządku?
Raz dziennie:
- przetrzyj blaty: kuchenny i stołowy
- przetrzyj zlew (po skończonych pracach)
- zamieć schody
- wynieś śmieci
Raz na tydzień:
- przetrzyj urządzenia i sprzęty AGD
- wyszoruj umywalkę, toaletę, wannę i prysznic
- umyj lustra
- zetrzyj kurz z mebli
- zmień pościel
- odkurz dywany, chodniki i elementy tapicerowane
- umyj podłogi mopem
Raz na miesiąc:
- umyj wnętrze mikrofalówki i piekarnika
- umyj szafki kuchenne (aby tłuszcz nie miał szans trwale osadzić się na meblach) i łazienkowe (z osadu z mydła)
- zaktualizuj wnętrze domowej apteczki (wyrzuć stare leki, zrób porządek w zawartości apteczki)
- umyj okap i odkurz kratki wentylacyjne
- zdezynfekuj kubły na śmieci
Raz na sezon:
- przejrzyj i posprzątaj spiżarnię z przeterminowanych lub zepsutych produktów
- wywietrz pokoje, wypierz firany i zasłony
- wytrzep poduszki i koce
- posegreguj rzeczy w szafie na te do wyczyszczenia / oddania / naprawy
- wywietrz kołdry i poduszki
- umyj okna
- wyczyść kominek
Stosując się do takiego podziału prac możesz być pewien, że domowe porządki już nigdy Cię nie przytłoczą, a weekendy upłyną Ci na o wiele przyjemniejszych czynnościach jak bieganie po domu z mopem. Dobra organizacja pracy to klucz do czystego mieszkania i satysfakcjonującego w nim przebywania!
Autor: Thinkstockphotos.com
Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem.
Autor: materiały prasowe IKEA
Jeżeli w strefie dziennej w mieszkaniu (najbardziej reprezentatywnej części naszego mieszkania) masz sporo otwartych półek, które pełnią funkcję przechowywania, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w różnego rodzaju pudełka oraz segregatory. W ten sposób nie tylko uporządkujesz swoje dokumenty, ale jednocześnie ukryjesz zbędny dla okna "bałagan" na półkach.
Autor: Thinkstockphotos.com
Efektowny kryształowy żyrandol bardzo często stanowi wizytówkę naszego wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by raz na jakiś czas dokładnie go wyczyścić. W przeciwnym wypadku straci swoją urodę i zacznie szpecić zamiast zdobić nasze mieszkanie.
Autor: agencjafree/living4media
Autor: Norbert Banaszyk/DADA
Najlepiej byłoby, gdyby udało ci się wyczyścić tego typu mebel bez użycia jakichkolwiek detergentów, ale jeśli sama woda nie poradzi sobie z zabrudzeniami na jego powierzchni, pomóż sobie bardzo niewielką ilością łagodnego środka czystości, na przykład mydła.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyjaławianie pokoju niemowlaka jest częstym błędem popełnianym przez młodych rodziców. Wbrew pozorom, pozbawienie środowiska małego dziecka wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii wcale nie działa na korzyść jego zdrowia. Wyjałowione środowisko może bowiem zaszkodzić malcowi, ponieważ jego system odpornościowy nie ma możliwości zetknięcia się z różnymi mikroorganizmami i udopornienia się na nie. W efekcie dziecko może stać się podatne na alergie, przeziębienia, a nawet poważniejsze choroby.