Drewno tekowe. Właściwości, zalety, wady i zastosowanie we wnętrzach
Drewno egzotyczne zawdzięcza swoją popularność doskonałym parametrom. Jednym z jego rodzajów jest drewno tekowe, po które bardzo często sięga się podczas urządzania kuchni i łazienek, ale nie tylko. Oto, co warto wiedzieć o tym surowcu.
Spis treści
- Co to jest drewno tekowe?
- Zalety drewna tekowego
- Jakie są wady drewna tekowego?
- Zastosowanie, czyli co zrobić z drewna tekowego
- Drewno we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Co to jest drewno tekowe?
Drzewo tekowe, czyli inaczej teczyna, należy do rodziny jasnotowatych i występuje naturalnie jedynie na południu i wschodzie Azji. Przez wieki stosowano je do budowy statków – szkutnicy cenili je przede wszystkim za niską nasiąkliwość i doskonałą trwałość, a o jej znakomitych właściwościach wiedzieli już w czasach starożytnych. Obecnie jednak z drewna tekowego nie wykonuje się całych statków, ale wciąż znajduje zastosowanie przy produkcji pokładów.
Godne uwagi są także lecznicze właściwości drewna tekowego – niektóre z nich zostały potwierdzone, co do innych wciąż nie ma pewności, ale i te znajdują swoje miejsce w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Drewno tekowe – wyciągi oraz pył – działa antygrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Kwiaty teczyny mają natomiast dobroczynnie wpływać na układ moczowy, choć nie mamy potwierdzonej skuteczności takiego działania.
Zalety drewna tekowego
Deski z drewna tekowego mają znakomite parametry wytrzymałościowe, o czym świadczy już fakt, że wykorzystywane były do budowy statków. W strukturze drewna tekowego zawarte są bowiem liczne naturalne oleje oraz kwas krzemowy, czyniące surowiec wyjątkowo trwałym – czym może nas zatem zaskoczyć tek?
- Drewno tekowe nie nasiąka wodą – można je bez wahania używać w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza, a nawet przy bezpośrednim kontakcie z wodą morską lub słodką.
- Elementy wykonane z desek z drewna tekowego nie pęcznieją i nie kurczą się, a zatem zminimalizowane jest także ryzyko pękania surowca.
- Drewno tekowe jest także w naturalny sposób zabezpieczone biologicznie – nie grożą mu ataki grzybów, pleśni i glonów, a nawet termitów, korników oraz innych szkodników drewna.
- Surowiec ten cechuje się także odpornością na działanie kwasów, na co najlepszym dowodem jest fakt, że dawniej drewno tekowe stosowano do produkcji obudów akumulatorowych.
- Konserwacja drewna tekowego jest prosta – dzięki naturalnej ochronie przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
.. Drewno egzotyczne merbau – zalety, wady, zastosowanie >>>
Jakie są wady drewna tekowego?
Drewno tekowe bez wątpienia ma mnóstwo zalet, ale nie jest przy tym pozbawione wad. Głównym czynnikiem zniechęcającym do kupna wyrobów z tego surowca jest niebagatelna cena drewna tekowego. Jego wartość kilkukrotnie przewyższa ceny innych gatunków drewna, z czym jednak należy się liczyć, wybierając materiał o tak znakomitych właściwościach.
Drewno tekowe nie jest odporne na długotrwałe nasłonecznianie. Co prawda nie traci przy tym swoich właściwości, ale zmienia swój kolor. Jeśli więc zależy nam na zachowaniu pierwotnego wyglądu desek, możemy konserwować drewno tekowe preparatami barwiącymi.
Kłopotliwa może się okazać także obróbka drewna tekowego – wysoka zawartość substancji oleistych sprawia, że przy pracy w tym materiale łatwo tępią się narzędzia. Ten sam czynnik ma także wpływ na trudność w klejeniu elementów z drewna tekowego, dlatego lepiej sięgać po gotowe wyroby z teczyny.
Zastosowanie, czyli co zrobić z drewna tekowego
Wspomniane już szkutnictwo nie jest jedynym obszarem, w którym drewno tekowe jest wyjątkowo cenione. Świetnie sprawdza się także w elementach architektury ogrodowej i podczas urządzania mieszkań – bardzo często po teczynę sięga się w czasie wykańczania łazienek. Co zatem można zrobić z drewna tekowego we własnym gospodarstwie domowym?
- Podłogi i parkiety – za tym zastosowaniem przemawia trwałość i twardość drewna tekowego.
- Altany, pergole, tarasy i meble ogrodowe z drewna tekowego – będą służyć przez lata bez konieczności czasochłonnej pielęgnacji.
- Drewno tekowe do łazienki – ze względu na doskonałą trwałość przy bezpośrednim kontakcie z wodą sprawdzi się w wielu sytuacjach. Nie tylko do wykonania mebli czy posadzki – drewno tekowe pod prysznicem może okazać się oryginalną dekoracją wnętrza.
- Blat z drewna tekowego – teczyna odnajdzie się też w kuchni, gdzie pięknie uzupełni nowoczesne meble.
.. Podłoga bambusowa i jej właściwości >>>
Drewno we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Damian Osak
Podłoga z drewna merbau w salonie z nutą glamour
Autor: Yassen Hristov/Hompics
Drewnianego sufitu nie mogło zabraknąć w Pasterskiej Chacie - wielokrotnie nagradzanej realizacji Hola Design
Autor: Tatomm/GettyImages
Pielęgnacji drewna z powodzeniem możemy dokonywać sami. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania, żeby głęboko i trwale zaimpregnować drewniane elementy.