Montaż drzwi: poradnik prawidłowego montażu drzwi zewnętrznych
Montaż drzwi nie jest trudny, jeśli zna się podstawowe zasady. Gdy czeka cię wstawianie drzwi, należy je poznać. Na trwałość, funkcjonalność oraz wygodę użytkowania drzwi zewnetrznych wpływa przede wszystkim poprawność montażu tego elementu wyposażenia domu. Inaczej montuje się drzwi w trakcie wznoszenia ściany, a inaczej w gotowym już otworze. Sprawdź nasz poradnik, by uniknąć jakichkolwiek błędów podczas montażu drzwi.
Autor: Marcin Czechowicz
Na trwałość, funkcjonalność oraz wygodę użytkowania drzwi wpływa przede wszystkim poprawność montażu tego elementu wyposażenia domu.
Spis treści
- Montaż drzwi w mieszkaniu w bloku
- Drzwi wejściowe w domu wolnostojącym
- Montaż drzwi zewnętrznych: według rodzaju ściany
- Montaż drzwi w gotowym otworze drzwiowym
- Montaż drzwi: wielkość otworu
- Montaż drzwi: czym uszczelniać?
- Montaż drzwi: stary dom, nowe drzwi
- Montaż drzwi: o tym nie zapomnij
- Polecamy wideo: montaż drzwi wejściowych
Sposób montażu drzwi uzależniony jest przede wszystkim od momentu, w którym są one osadzane. Można to zrobić w trakcie wznoszenia ściany albo w gotowym już otworze. Inaczej podchodzi się również do wymiany drzwi starych na nowe. Podpowiadamy, jak prawidłowo zamontować drzwi wejściowe.
Montaż drzwi w mieszkaniu w bloku
Właściciele mieszkań w bloku nie mają wyboru. Drzwi wejściowe do mieszkania są zawsze pełne. A to dlatego, że klatką schodową czyli w bezpośrednim sąsiedztwie przemieszcza się codziennie sporo obcych osób. A raczej nikt nie chce obcych spojrzeń w swojej prywatnej przestrzeni.
Poza tym drzwi pełne zazwyczaj stanowią lepszą izolację akustyczną. Skoro jest to odgórnie ustalone i nie mamy wpływu na to jakie drzwi zostaną zainstalowane w naszym mieszkaniu (zazwyczaj wszystkie drzwi wejściowe do mieszkań w budownictwie wielorodzinnym są takie same), staramy się tak zaaranżować przedpokój, by drzwi pasowały kolorystycznie do ścian, szaf i podłóg.
Jeśli drzwi nie są w neutralnej barwie i nie pasują do naszego pomysłu na aranżację przedpokoju możemy problem rozwiązać na dwa sposoby. Możemy dostosować kolor ścian do koloru drzwi. Ale to chyba nie o to chodzi?
Lepiej dopasować drzwi do przedpokoju i pomalować je farbą, którą malujemy ściany lub położyć na nich tapetę. W ten sposób, od strony mieszkania, często nie najpiękniejsze drzwi wejściowe stają się pełnoprawnym członkiem aranżacji przedpokoju. Nie przerabiajmy jednak drzwi wejściowych w mieszkaniach w starych kamienicach. Zazwyczaj są to piękne i zabytkowe drzwi z pełnego drewna, których dzisiaj już się nie spotyka.
Zobacz: Jak odnowić drzwi? >>>
Drzwi wejściowe w domu wolnostojącym
Drzwi zewnętrzne w domu wolnostojącym zależą już tylko od nas i od naszego pomysłu na aranżację domu. Oczywiście drzwi wejściowe muszą pasować do elewacji, stolarki okiennej i bramy garażowej. To jest zawsze jedna rodzina. Możemy jednak w naszym domu zamontować drzwi pełne, ze świetlikiem z boku (jednym lub po obu stronach drzwi) lub nad skrzydłem.
Jeśli dom jest w stylu nowoczesnym, możemy nawet zamontować drzwi całkowicie szklane przezroczyste. Wejście do domu jest oddalone od drogi czy ulicy i oddzielone bramą więc możemy być spokojni, że ciekawskie spojrzenia przechodniów nie będą nas niepokoiły.
Ponadto wtedy kiedy to my decydujemy jakie drzwi wejściowe zamontujemy w domu, jesteśmy pewni, że będą pasowały do aranżacji wnętrza domu. Mamy tutaj wielkie pole do popisu, szczególnie wtedy kiedy dom jest stary albo w jakimś szczególnym stylu: rustykalnym, góralskim itp.
Nie przegap: Wnętrza domów - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Montaż drzwi zewnętrznych: według rodzaju ściany
W ścianach jedno- i dwuwarstwowych, gdy otwór drzwiowy jest już gotowy, ościeżnicę montuje się przy użyciu dybli rozporowych umieszczanych w wywierconych w niej (i murze) dziurach. Jeżeli mur, w którym ma być otwór drzwiowy, dopiero będzie wznoszony, kotwy, połączone na stałe z ościeżnicą, zamurowuje się podczas wznoszenia ściany zewnętrznej.
W ścianie dwuwarstwowej drzwi powinny być usytuowane jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru. W ścianie trójwarstwowej drzwi najlepiej jest umiejscowić na styku z warstwą ocieplenia. Takie usytuowanie sprawia, że drzwi montuje się zupełnie inaczej niż w ścianie jedno- czy dwuwarstwowej (ponieważ kotew ani dybli rozporowych nie można umieścić w warstwie ocieplenia).
Montaż drzwi w gotowym otworze drzwiowym
Jeśli drzwi montowane są w gotowym otworze, do ościeżnicy należy przymocować (do stalowej – przyspawać, natomiast do drewnianej – zamocować wkrętami) stalowe płaskowniki, a następnie zakotwić je w ścianie.
Gdy drzwi montuje się w trakcie wznoszenia ściany trójwarstwowej, w ościeże między warstwą elewacyjną a konstrukcyjną włożyć trzeba stalowy kształtownik z materiałem termoizolacyjnym wewnątrz. Do kształtownika z dwóch stron powinny być przyspawane pręty lub płaskowniki, które zostaną zakotwione w warstwie elewacyjnej i konstrukcyjnej.
Do tak umocowanego w murze kształtownika zostanie przytwierdzona belka ryglowa i zawiasowa ościeżnicy. Rzadszym sposobem montażu drzwi w ścianie trójwarstwowej jest mocowanie ich do warstwy konstrukcyjnej. Wtedy jednak, by zapobiec powstaniu mostka termicznego, należy wykonać w otworze drzwiowym węgarek o szerokości 3 cm z izolacji cieplnej i elewacji, który przykryje część ościeżnicy.
Montaż drzwi: wielkość otworu
Drzwi wejściowe często montuje się przed wykończeniem podłogi, dlatego nadproże nad otworem drzwiowym projektuje się na wysokości uwzględniającej wszystkie jej warstwy. Jako umowny poziom 0 przyjmuje się górną powierzchnię warstwy konstrukcyjnej (podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą) i do niego dodaje się: mniej więcej 20 cm – grubość izolacji cieplnej podłogi, mniej więcej 5 cm – grubość wylewki, 2-3 cm – grubość warstw posadzki (w zależności od wybranego materiału) oraz 5-6 cm na grubość górnej belki ościeżnicy.
Po zsumowaniu tych wartości i dodaniu ich do wysokości drzwi otrzymujemy wysokość, na jakiej powinno znaleźć się nadproże – minimum 2,22-2,24 m. Zawsze lepiej zrobić je nieco wyżej (o 1,5-2 cm) niż za nisko. Skrzydło można w razie potrzeby skrócić.
Drzwi wzmacniane płytą stalową trudno jest przyciąć, dlatego wyposaża się je w regulowany kaseton, który umożliwia dostosowanie wysokości skrzydła do otworu w ścianie.
Montaż drzwi: czym uszczelniać?
Drzwi zewnętrzne uszczelniać należy montowanymi na wcisk uszczelkami obwodowymi z gumy syntetycznej, silikonu lub termoplastycznego tworzywa sztucznego. Innym sposobem jest zamontowanie obrotowych listew z uszczelkami. Obracają się one podczas zamykania drzwi, które dociskają je do ościeżnicy i progu.
Montaż drzwi: stary dom, nowe drzwi
Wymiana drzwi na nowe powinna odbywać się przy jak najmniejszej ingerencji w konstrukcję ściany. Dlatego najlepiej zrezygnować ze zmiany ich wielkości i wykorzystać istniejący już otwór. Jeśli otwór jest wyższy niż wybrane drzwi, można go zamurować lub wstawić nad drzwiami nadświetle – gotowe, wybrane z oferty producenta drzwi lub z luksferów.
Bez problemu możemy zmienić za to sposób otwierania drzwi – z lewych na prawe lub z otwieranych do środka na otwierane na zewnątrz. Jeśli ściana jest jednowarstwowa, po zdemontowaniu starych drzwi otwór jest gotowy do dalszych prac. Gdy ściana, w której znajdować się mają drzwi zewnętrzne, jest krucha lub ma słabą wytrzymałość, ościeże należy wzmocnić belką żelbetową lub metalową ramą, aby nie dało się ich wypchnąć wraz z fragmentem muru.
Ościeżnice montuje się więc specjalnymi wklejanymi kotwami, które umieszcza się we wcześniej przygotowanych rowkach. Jeśli podczas modernizacji domu z ociepleniem wysuniemy nieco drzwi w warstwę izolacji, uzyskamy lepszy efekt termiczny – mur naokoło ościeżnicy będzie się mniej wyziebiał. W tych zamontowanych w warstwie ocieplenia, ze względu na bezpieczeństwo, kotwy powinno się przyspawać do metalowej ościeżnicy.
Montaż drzwi: o tym nie zapomnij
Pamiętaj, by podczas montażu drzwi zawsze kierować się instrukcją producenta – odstępstwa od niej mogą spowodować unieważnienie umowy gwarancyjnej! Należy również przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Przed montażem drzwi należy sprawdzić, czy ościeżnica jest odpowiednio ustawiona – czy zachowane są piony i poziomy poszczególnych jej elementów. Do mocowania ościeżnicy trzeba użyć elementów specjalnie do tego celu przeznaczonych – wytrzymałych na obciążenia poprzeczne.
Głębokość, na którą kotwy lub dyble rozporowe wchodzą w ścianę, musi być dobrana do materiału, z którego wzniesiony został mur.
Gdy ściana jest zrobiona z materiału o dużej wytrzymałości (na przykład z cegły pełnej), kotwy rozporowe powinny wchodzić w ścianę na głębokość 10 cm. Jeśli ściana wzniesiona została z materiału o mniejszej wytrzymałości, na przykład pustaków ceramicznych, należy zastosować kotwy wchodzące w ścianę na 15-20 cm.
Polecamy wideo: montaż drzwi wejściowych
Tyle teorii, czas na praktykę. Sprawdź, jak powinien przebiegać montaż drzwi wejściowych. Pokazujemy krok po kroku.
Autor: POL-SKONE
Linia drzwi zewnętrznych z przeszkleniami Elegant INOX łączy w sobie klasę oraz szyk z modernistyczną formą zgodną ze współczesnymi trendami. Takie drzwi nadadzą budynkowi lekkości i będą stanowiły ozdobę wejścia. POL - SKONE Elegant Inox.