Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady
Jak zaplanować remont domu, aby wszystko przebiegło szybko i gładko? Podpowiadamy, od czego zacząć remont domu i mieszkania, jak czytać cennik i zrobić kosztorys, jak uniknąć błędów, a nawet jak ratować sytuację, gdy dom prawie zamienia się w gruzowisko.
Spis treści
- Remont domu: kolejność prac remontowych
- Remont domu: kiedy najlepiej rozpocząć remont?
- Remont domu: kredyt na remont [poradnik WIDEO]
- Remont domu lub szybka metamorfoza: GALERIE ZDJĘĆ
Remont domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie pod względem logistycznym, dlatego zanim do niego przystąpimy, warto najpierw rozplanować kolejność prac. Dzięki temu uda nam się sprawnie przeprowadzić remont i z harmonogramem zdecydowanie łatwiej będzie zapanować nad budżetem remontowym. Prace najpierw zaczynamy od najpilniejszych i największych prac, a na koniec możemy zostawić drobne naprawy, które zrealizujemy szybko i sprawnie.
Remont rozpoczynamy od zrobienia planu. Jeżeli ustaliliśmy już termin remontu, zakupy należy zacząć dwa miesiące wcześniej. Może się bowiem okazać, że wybrana glazura, tapeta czy armatura jest na zamówienie. A niedostarczenie ekipie materiałów na czas oznacza przedłużenie remontu.
Zobacz też: Ile kosztuje remont? >>>
Remont domu: kolejność prac remontowych
Planując zakupy, warto mieć na uwadze kolejność prac. Z reguły poważny remont domu zaczynamy od wyburzania i stawiania ścian, wymiany okien i zabudowy balkonu, prac przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, napraw podtynkowej instalacji elektrycznej, wymiana parapetów wewnętrznych. W dalszej kolejności instalujemy ogrzewanie podłogowe, wymieniamy rury centralnego ogrzewania, odnawiamy ściany lub zabudowujemy płytami g-k. Szczegółowy plan prac remontowych może wyglądać następująco:
- Poprowadzenie instalacji.- Zrobienie wylewek.- Tynkowanie ścian.- Montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie, szlifowanie płyt.- Prace w łazience: montowanie brodzika, wanny, przymiarki ceramiki sanitarnej.- Gruntowanie ścian i podłogi; układanie i fugowanie płytek.- Montaż miski sedesowej, umywalki, baterii.- Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie ścian i sufitów.- Układanie podłóg. Jeśli jest to parkiet - również cyklinowanie. Można je przeprowadzić, kiedy wilgotność powietrza i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem 8 do 9%. - Lakierowanie, woskowanie lub olejowanie parkietu. Jeśli jest on wykonany z drewna egzotycznego do tych czynności możemy przystąpić dopiero po ok. dwóch, trzech tygodniach od ułożenia.- Montaż drzwi i listew przypodłogowych; drugie malowanie, tapetowanie.- Montaż zabudowy kuchennej i AGD, mebli do zabudowy, osprzętu elektrycznego, lamp i karniszy.- Retusz miejsc uszkodzonych - w końcu żaden remont nie obędzie się bez poprawek.
Zainteresuje Cię też:
Panele podłogowe - montaż zrób to sam >>>
Malowanie ścian - jak dobrze pomalować ściany i sufit? >>>
Wymiana podłogi - jaki rodzaj posadzki wybrać? >>>
Remont domu: kiedy najlepiej rozpocząć remont?
Niektóre prace remontowe możemy przeprowadzać jedynie w konkretnych porach roku z wyraźnym uwzględnieniem warunków pogodowych. Będzie to m.in. wymiana okien, instalacji grzewczej, wodnej lub kanalizacyjnej. Prace te zazwyczaj wykonywane są od wiosny do jesieni. W tym czasie szybciej przebiegają również prace wykończeniowe i malowanie. Zima to czas, kiedy możemy poświęcić się pracom remontowym, które odbywają się wyłącznie w mieszkaniu, jak renowacja parkietu, wymiana paneli czy naprawa schodów. Zamawiając materiały niezbędne do wykonania remontu, wato wziąć pod uwagę czas oczekiwania np. na płytki, panele, drzwi czy zabudowę kuchenną.
Remont domu: kredyt na remont [poradnik WIDEO]
Remont domu lub szybka metamorfoza: GALERIE ZDJĘĆ
Remont domu przed Tobą? A może wystarczyłaby szybka metamorfoza wnętrz? Poszukaj pomysłów w naszych galeriach zdjęć.
Autor: materiały prasowe Dekorian
Wykładzina dywanowa w sypialni
Autor: Bernard Białorucki
Kolorowe dodatki to świetny pomysł aby ożywić wnętrze urządzone w stonowanych barwach.
Autor: mat. pras. Ceramika Paradyż
Podłoga jak z drewna, czyli płytki drewnopodobne w nowoczesnej kuchni
Autor: agencjafree/living4media
Sztuka w każdym domu - wprawia w dobry nastrój i pozwala się zrelaksować