Jak wymienić wkładkę w drzwiach: instrukcja wymiany wkładki w zamku krok po kroku
Jak wymienić wkładkę w drzwiach wejściowych? Oto prosta instrukcja zrób to sam. Nie musisz wymieniać całego zamka, zazwyczaj wystarczy tylko wymiana wkładki w zamku, gdy zgubisz klucze do drzwi wejściowych albo zamek się zacina. Z naszą pomocą, zrobisz to samodzielnie! Zobacz więc, jak wymienić wkładkę w drzwiach!
Autor: Konrad Kalbarczyk
Wymiana wkładki zamka - krok 1. Najpierw musimy zdemontować starą, popsutą wkładkę zamka. Zwykłym śrubokrętem odkręcamy wkręty mocujące szyld wewnętrzny wkładki zamka. Zdejmujemy go ostrożnie, tak by nie uszkodzić powierzchni drzwi. Jeżeli szyld nie schodzi swobodnie, można go delikatnie podważyć nożem lub małym wkrętakiem płaskim.
Jak wymieć władkę w drzwiach? Odpowiedź na to pytanie przyda się, gdy masz trudności w otwieraniu drzwi wejściowych i gdy zamek się zacina albo nie możesz przekręcić klucza z jednej strony. Oznacza to, że konieczna jest naprawa. W większości przypadków wystarczy wymienić tylko wkładkę zamka na nową z nowym kompletem kluczy, a nie cały zamek, co jest o wiele bardziej kosztowne w przypadku dzrwi wejściowych. W naszym cyklu zrób to sam: pokazujemy krok po kroku jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach.
Zobacz także: Przedpokój - inspiracje
Jak wymienić wkładkę w drzwiach: instrukcja krok po kroku
Jak wymieć wkładkę w drzwiach? Najpierw trzeba kupić nową wkładkę – najlepiej taką jak stara. Jeśli nie jesteś pewnien weź do sklepu starą popsutą wkładkę, sprzedawca pomoże Ci wybrać pasujący do towjego zamka nowy model. Typowe wkładki mają taki sam kształt, a więc pod tym względem będą pasować do mechanizmów zamka i do szyldów. Podczas zakupu trzeba jednak zwrócić uwagę na długość wkładki. Jeżeli kupimy wkładkę krótszą, to po zamontowaniu nie da się włożyć klucza do końca i nie będzie go można przekręcić albo włożymy go, ale już nie przekręcimy, bo będzie się obcierał o otwór w drzwiach. Z kolei wkładka zamka dłuższa będzie wystawała daleko poza szyldy lub w ogóle nie uda się ich przykręcić. Aby uniknąć takich niespodzianek, przed zakupem trzeba wymontować i zmierzyć wkładkę albo zabrać ją do sklepu jako wzór. Potrzebne są wymiary od otworu na śrubę ustalającą do krawędzi wkładki z jednej i drugiej strony, ponieważ wkładka może być niesymetryczna, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Przy okazji warto zapamiętać, która część wkładki skierowana jest do wewnątrz – ułatwi nam to potem jej montaż.
W galerii zdjęć pokazujemy krok po kroku jak wymienić samodzielnie wkładkę zamka: obejrzyj na zdjęcia naszą instrukcję.
Autor: Marcin Czechowicz
Na trwałość, funkcjonalność oraz wygodę użytkowania drzwi wpływa przede wszystkim poprawność montażu tego elementu wyposażenia domu.