Grzyb na ścianie: jak usunąć grzyba ze ściany KROK PO KROKU?
Nalot na ścianie niekoniecznie musi być pleśnią – może także być efektem działania grzyba domowego. Podpowiadamy, jak usunąć grzyba ze ściany. Zanim przystąpimy do prac związanych z usuwaniem grzyba na ścianie, trzeba najpierw poznać przyczynę jego powstania i ją zlikwidować. Wszystko można wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy.
Spis treści
- Grzyb na ścianie - zagrożenia
- Jak usunąć grzyba ze ściany? Instrukcja
- Pleśń i grzyb w narożniku sufitu i ściany
- Grzyb na ścianie: preparaty do usuwania grzybów, glonów i pleśni
- Galeria zdjęć: kolory ścian
W przeciwieństwie do pleśni, które tworzą na ścianach plamiste skupiska w różnych kolorach (czarne, rdzawe, cytrynowe lub zielone), grzyby przyjmują postać watowatych narośli, długich sznurów i pajęczyny z grzybni. Usuwa się je w zupełnie inny sposób, ponieważ nie działają tylko na powierzchni ściany, ale potrafią także przerosnąć drewno i mur. Nie wiesz, jak usunąć grzyba ze ściany? Sprawdź nasz poradnik zrób to sam!
Sprawdź też: Malowanie ścian - poradnik malarski >>>
Grzyb na ścianie - zagrożenia
W przeciwieństwie do pleśni, która oddziałuje głównie na powierzchnię tynku i drewna, grzyby domowe mogą całkowicie przerastać drewno i mur, osłabiając konstrukcję domu. Należy więc zrobić wszystko, by się ich pozbyć. Ponadto grzyby są niebezpieczne dla naszego zdrowia – większość z nich wydziela toksyczne i rakotwórcze substancje mogące wywoływać wiele chorób (alergie, astmę, reumatyzm, niedotlenienie mózgu). Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może również powodować bóle głowy, senność i nudności.
Pamiętaj, by wszystkie prace wykonywać w okularach ochronnych, masce i gumowych rękawicach. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno jeść oraz palić, a po zakończeniu prac należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
Więcej: Zobacz, jak usunać plamy na ścianie >>>
Jak usunąć grzyba ze ściany? Instrukcja
1. Zagrzybioną powierzchnię należy najpierw dokładnie oczyścić z tynku.
2. Po oczyszczeniu muru trzeba sprawdzić, czy grzyb przerósł jego spoiny w poszukiwaniu drewna. W tym celu wydłubujemy część spoiny w jednym lub kilku miejscach.
Sprawdź też: Jak zlikwidować zacieki na ścianie i suficie? >>>
3. Jeśli okaże się, że grzyb na ścianie przerósł spoiny, w ścianie nawiercamy skierowane w dół (pod kątem 30-45°) otwory co 15-20 cm.
4. W otwory należy wlać środek grzybobójczy uniwersalny lub przeznaczony tylko do murów i zaczekać, aż płyn całkowicie wsiąknie w ścianę.
5. Jeśli producent nie zalecił większej dawki (lub powtórzenia zabiegu), czekamy, aż ściana zupełnie wyschnie, po czym wypełniamy otwory zaprawą cementową. Następnie, tak jak w wypadku pleśni, mur pokrywamy impregnatem grzybobójczym, a gdy wyschnie – tynkiem i farbą.
Sprawdź też: Jak usunąć pęknięcia na suficie? >>>
Pleśń i grzyb w narożniku sufitu i ściany
Co zrobić z pleśnią lub grzybem pojawiającymi się w narożniku ściany? Odskrobanie tynku, zastosowanie preparatów grzybobójczych i pokrycie nowym tynkiem będzie miało krótkotrwały efekt. Pewną poprawę przy usuwaniu pleśni i grzybów ze ścian przyniesie skuteczna wentylacja, ale aby raz na zawsze zażegnać problem, trzeba zastosować dokładne ocieplenie konstrukcji od zewnątrz. Wszystkie elementy ściany, gzymsu, belek czy stropu nad podcieniem muszą być ocieplone lub – jeśli to możliwe – oddzielone od wewnętrznych warstw ścian, by nie stanowiły mostków cieplnych. Wtedy dopiero warto skuć cały tynk pokryty pleśnią czy grzybem, nasączyć pozostałości środkiem odgrzybiającym, odtworzyć go i pomalować. Jeżeli wentylacja będzie sprawna, pleśń nie wróci.
Grzyb na ścianie: preparaty do usuwania grzybów, glonów i pleśni
Na rynku jest wiele specjalistycznych preparatów do usuwania grzybów i pleśni ze ściany, np. Mycetox M (producent ADW), Boramon (ALTAX), Mykos (ATLAS), Glo Complex (BOLIX), Ceresit CT99 (HENKEL), Grzybostop (IZOHAN), Dezyntol (JKK), Septobud (KREISEL), Adolit M Flüssig (REMMERS), Preparat Grzybobójczy Tytan (SELENA), SE 717 (SOPRO), Vidaron (VIDARON). Przykładowo środek grzybobójczy Tytan Professional usuwa ślady zagrzybienia powstające na powierzchniach wskutek niewłaściwej wentylacji pomieszczeń albo jako pozostałość po osuszaniu zawilgoconych ścian czy podłóg. Preparat może być używany na surowych murach, tynkach i drewnie. Nie odbarwia powierzchni malowanych, nie wydziela przykrego zapachu i ma silne właściwości biochronne. Używając środków do usuwania grzyba ze ściany, trzeba pamiętać, że wszelkie preparaty do zwalczania grzybów są szkodliwe dla zdrowia. Używając ich, trzeba stosować odzież ochronną, okulary i maskę. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno palić i jeść. Po zakończeniu prac należy wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty grzybobójcze zawierają związki chloru. Takich środków nie wolno łączyć z kwasami lub ze środkami czystości, gdyż wytworzą się wówczas trujące gazy. Niektóre w ogóle nie mogą być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych (informacja o tym musi być na opakowaniu) – nawet po wyschnięciu są niebezpieczne dla zdrowia.
Galeria zdjęć: kolory ścian
Inspiracje i podpowiedzi, jakie wybrać kolory farb do malowania ścian - zobacz zdjęcia wnętrz i propozycje producentów farb do malowania ścian.
Autor: mat. pras. BoConcept
Ochra świetnie komponuje się z ciemnymi kolorami, takimi jak czerń, fiolet, grafit.
Autor: materiały prasowe Chapel Parket
Szare ściany w salonie to doskonałe tło dla obrazów, plakatów, grafik czy zdjęć.
Autor: materiały prasowe Bondex
Kto powiedział, że wszystkie ściany w kuchni mają być w tym samym kolorze? Tutaj także możemy śmiało łączyć kolory dopełniające się lub pokrewne. Wszystko zależy od tego, co lubimy oraz od wielkości wnętrza i jego nasłonecznienia.