Malowanie płytek łazienkowych. Tak zrobisz szybką i tanią metamorfozę
Malowanie płytek łazienkowych to sposób, by remont pomieszczenia przebiegł szybko i bez ogromnych nakładów finansoych, a nawet bez zatrudniania specjalistycznej ekipy. Zobaczcie, jak autorki bloga Pani to Potrafi, Beata Łańcuchowska i Anna Drozd przeprowadziły metamorfozę łazienki w czarno-biały salon kąpielowy w zaledwie jeden weekend. Zobacz, jak wygląda malowanie płytek łazienkowych.
Autor: materiały prasowe
Widok łazieniki po szybkiej i niedrogiej metamorfozie farbami V33. Fot.: Anna Drozd.
Spis treści
- Szybki remont? Pomaluj płytki w łazience
- Kosztorys malowania płytek łazienkowych
- Malowanie płytek łazienkowych: krok 1
- Malowanie płytek łazienkowych: krok 2
- Jak pomalować płytki łazienkowe, by cieszyć się pięknym efektem?
Malowanie płytek łazienkowych przedstawiamy w wykonaniu autorki bloga Pani to potrafi. Domowy salon kąpielowy jest marzeniem wielu z nas - przestronna, zalana światłem i luksusowo wyposażona łazienka.
Co zrobić jednak, jeśli mamy małą łazienkę o powierzchni 3 metrów kwadratowych, w dodatku bez okien, a i wanna jest "niezbyt pałacowa"? Czy można zrobić z takiej łazienki wymarzony salon kąpielowy?
Szybki remont? Pomaluj płytki w łazience
Okazuje się, że metamorfoza zwykłej łazienki jest możliwa nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i nowoczesne farby renowacyjne, by wykonać malowanie płytek łazienkowych.
Nie musimy zdejmować starych płytek ze ściany, co uniemożliwia normalne korzystanie z łazienki. Głównym elementem dekoracyjnym w prezentowanej metamorfozie łazienki miała stać się czarno-biała podłoga, ozdobiona bordiurą z drobnym geometrycznym wzorem.
W nowej łazience zaplanowano także stylową szafkę umywalkową, stworzoną z urokliwego, ale nadszarpniętego zębem czasu „antyku”, kupionego w jednym z antykwariatów oraz pasujące do charakteru wnętrza dodatki.
Kosztorys malowania płytek łazienkowych
Metamorfoza łazienki zajęła zaledwie weekend. Kosztorys:
- koszty farb do płytek i ścian wyniosły 372 zł
- koszty narzędzi do malowania - zaledwie 23 zł
- Potrzebne urządzenia elektryczne to wiertarka z mieszadłem koszyczkowym i wkrętarka. Dodatkowe drobne koszty taśm malarskich, gąbek, kuwety, acetonu, akrylu i folii to 80 zł
Malowanie płytek łazienkowych: krok 1
- W pierwszej kolejności podczas remontu łazienki dekoratorki uzupełniły ubytki kafli. Następnie umyły wszystkie kafle i dokładnie je odtłuściły. Tego kroku nie wolno pominąć, jeśli chcemy, aby farby renowacyjne dokładnie pokryły powierzchnię i dały zamierzony efekt.
- Następnym etapem czynności przygotowujących łazienkę do malowania było zagruntowanie sufitu i ścian. Na szczęście łazienka nie jest zbyt wysoka i wystarczyła do tego mała drabinka. Na sufit łazienki wybrano wielofunkcyjną farbę (firmy V33 z serii Colorissim) w kolorze „Szara mgła“. Farba ta jest idealna do malowania i renowacji ścian, sufitów, drewnianych drzwi i boazerii, kaloryferów oraz innych elementów wewnątrz pomieszczeń. Charakteryzuje się też wysoką siłą krycia. Kremowa konsystencja pozwala nałożyć grubszą i bardziej równomierną warstwę, już przy pierwszej aplikacji wałkiem – jest to naprawdę zauważalna oszczędność czasu. Jej satynowa powłoka zapewnia wysoką odporność na zaplamienia oraz na szorowanie. Okazało się, że do pomalowania ścian, wystarczy nałożyć jedną warstwę – kryje idealnie. Dodatkowo czarna farba daje dość silny połysk, co w przypadku eleganckiego pokoju kąpielowego stanowi tylko jej atut.
Malowanie płytek łazienkowych: krok 2
Przed malowaniem płytek łazienkowych należy koniecznie usunąć z nich stary silikon - ze względu na jego właściwości, nie można go trwale pomalować. Po pomalowaniu płytek w łazience, trzeba go z powrotem uzupełnić. Do pomalowania starych płytek w łazience wykorzystano farbę renowacyjną (V33 ) do płytek ceramicznych, białą satynową.
Przed malowaniem glazury należy dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją. W celu uzyskania zaplanowanej szachownicy, najpierw pomalowano całą podłogę kolorem bazowym. Po wyschnięciu koloru bazowego, delikatną taśmą wyklejono kształt ozdobnej bordiury. Taśma nie powinna zbyt mocno przywierać do podłoża, jednocześnie podczas malowania farba nie powinna wchodzić pod nią, dzięki czemu mamy możliwość precyzyjnego malowania wzorów.
Do namalowania bordiury użyta została również farba renowacyjna (V33) płytki podłogowe, w kolorze ciemny grafit. Przy malowaniu bordiury i kwadratów na „szachownicy“ powinniśmy pamiętać, że wałek z farbą kierujemy rozpoczynając od brzegów w stronę środka kafla, tak żeby farba nie była wtłaczana pod taśmę. Tylko tak unikniemy zacieków widocznych po odklejeniu taśmy.
CZYTAJ: Totalna demolka! Łazienka przeszła niesamowitą metamorfozę. Tak teraz wygląda
Jak pomalować płytki łazienkowe, by cieszyć się pięknym efektem?
Drugą warstwę nanosimy po upływie 4 godzin. Uzupełnieniem i ozdobą podłogi miał być drobny geometryczny wzór. Farbę na szablon możemy nanieść na przykład za pomocą gąbeczki do makijażu wykonanej z lateksu.
Nadmiar farby należy delikatnie odsączyć na kartonie bądź ręczniku papierowym, a następnie ruchem stemplującym nanosić na szablon. Farba schnie szybko i wykonanie wzoru nie zajmuje wiele czasu. W przypadku rozlania farby, bądź rozmazania wzoru, można bez problemu usunąć ten fragment wilgotną ściereczką, i po wyschnięciu poprawić wzór.
Gotowe: malowanie płytek łazienkowych możemy uznać za zakończone!
Autor: materiały prasowe
Widok łazieniki po szybkiej i niedrogiej metamorfozie farbami V33. Fot.: Anna Drozd.