Porady

Aranżacja wnętrz – krok po kroku

Najważniejszą wizytówką naszego mieszkania jest przedpokój. Z racji tego, że stanowi on ciąg komunikacyjny, powinien być urządzony jak najprościej. Buty powinny być schowane do szafki, a kurtki powieszone w szafie – najlepiej wbudowanej. Jeśli takiej nie mamy, starajmy się, by jak najmniej rzeczy leżało na wierzchu. Im węższy korytarz, tym trudniejszy do urządzenia, dlatego warto zdecydować się na prostokątne lustro. Wizualnemu powiększeniu przestrzeni sprzyjają też jasne kolory ścian, oświetlenie sufitowe i tapety dające wrażenie głębi.

O ile przedpokój jest miejscem, które najbardziej rzuca się w oczy po wejściu do środka, to kuchnia jest sercem domu. Powinna być estetyczna i funkcjonalna, wolna od zbędnych przedmiotów, a jednocześnie zapewniająca łatwy dostęp do wszystkiego. Warto podzielić ją na poszczególne strefy – przygotowywania posiłków (sprzęt kuchenny, naczynia i sztućce, relingi z akcesoriami), strefa gotowania (kuchenka, piekarnik, szafki z garnkami), strefa czyszczenia (zlew i kosze na śmieci), strefa przechowywania (lodówka, mini-spiżarnia, pojemniki na produkty spożywcze). Oczywiście nie może zabraknąć miejsca na blat roboczy – optymalnym rozwiązaniem jest wyspa, która zapewnia swobodny dostęp ze wszystkich stron.

Pokój dzienny zwany również salonem to przestrzeń, w której wypoczywamy lub przyjmujemy gości. Warto zadbać o to, by znalazła się w nim strefa wypoczynkowa z narożnikiem albo kanapą (najlepiej rozkładaną), stolikiem i sprzętem RTV, a także część jadalna. Jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, możemy zorganizować w salonie domowe biuro. Co zrobić z plątaniną kabli? Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzeń bezprzewodowych, a kable których nie można się pozbyć, można połączyć razem w jednej listwie zasilającej. Pamiętajmy również o urządzeniu biblioteczki – jak mówi stare powiedzenie, dom bez książek jest jak pokój bez okien. Książki ułóżmy na regale lub półkach zbliżonych kolorem do ściany. Ciekawie wyglądają też półki zawieszone w narożniku pokoju – w ten sposób można zakryć brzydką rurę, gdy nie mamy zasłon.

W sypialni najważniejszym elementem jest łóżko. Jeżeli dzielimy je z drugą osobą, pamiętajmy by każdy z domowników miał swobodny dostęp. Przyjęło się, że łóżko jednoosobowe powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości, a dwuosobowe 140 cm. Aby uchronić materac przed odgnieceniami, starajmy się nie siadać na brzegu łóżka i nie pozwalajmy pociechom skakać po nim. Po bokach warto ustawić niewielkie szafki nocne, na których można położyć telefon czy książkę. Niezbędnym elementem w sypialni są również szafa oraz komoda (ewentualnie toaletka). Estetyczne detale, piękna narzuta, obrazki na ścianie i kwiaty w doniczkach sprawią, że pomieszczenie stanie się oazą relaksu.

W pokoju dziecięcym ważne jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Farby na ścianę nie mogą być toksyczne (szukajmy tych z atestem, np. dla alergików). Urządzając pokój dla niemowlęcia, zapewnijmy mu solidne łóżeczko z wygodnym materacem (np. gryczano-kokosowym) oraz komodę z przewijakiem, a sobie w razie potrzeby fotel do karmienia. Jeżeli pierwszą sypialnią dziecka jest kołyska, pamiętajmy że może ona służyć maksymalnie do 4 miesiąca życia. Kiedy maluch podrośnie możemy stopniowo zmieniać aranżację – idealnym wyborem są meble, które "rosną razem z dzieckiem". Zainwestujmy w kosze, do których schowamy ulubione zabawki dziecka, a także kupmy stolik z krzesełkiem (a z czasem biurko), przy którym szkrab będzie mógł dawać upust swojej kreatywności.

Nie ma co ukrywać, że jednym z ulubionych miejsc w domu jest łazienka. Od jakiegoś czasu płytki nie stanową jedynie tła wykończeniowego, ale są odzwierciedleniem naszego stylu życia. Przy urządzaniu łazienki, jedno z podstawowych pytań, jakie sobie zadajemy to: wybrać wannę czy prysznic? Pierwsza opcja zapewnia fantastyczny relaks, natomiast dzięki drugiej zyskujemy więcej przestrzeni. Jeśli mamy wannę, często ustawiamy na niej kosmetyki, ale takie rozwiązanie daje wrażenie chaosu. Im mniej, tym lepiej – starajmy się trzymać mydła i szampony we wnękach obudowanych glazurą. O ile mamy taką możliwość, ulokujmy szafkę z umywalką z dala od wanny lub prysznica. W przeciwnym razie meble będą narażone na wilgoć. Co do toalet, od wielu lat popularną opcją są te zabudowane – w tej kwestii zdecydowanie stawiamy na minimalizm.

Jak tanio wyremontować mieszkanie?

Zazwyczaj remont kojarzy nam się z ogromnym przedsięwzięciem, ale wystarczy kilka drobnych zmian, aby odświeżyć dane pomieszczenie. Przykładowo, zamiast zrywać stary parkiet, można położyć panele winylowe (w wersji klejonej lub na klik). Takie rozwiązanie ma szereg zalet – panele są niedrogie, ciche, a te które mają wysoką klasę ścieralności, starczają na bardzo długo. Kolejną rzeczą jest malowanie płytek – ten sprytny zabieg pozwala uniknąć konieczności skuwania starych kafelków i kładzenia nowych. Aby dobrze zakryć całą powierzchnię, trzeba jednak położyć ze 2-3 warstwy.

Innym prostym zabiegiem na odświeżenie wnętrza w kuchni lub łazience są naklejki na płytki. W porównaniu z malowaniem mają tę przewagę, że możemy wybrać praktycznie dowolny wzór. Minusem jest jednak to, że przy wilgoci lub zahaczaniu o nie niechcący jakimś przedmiotem, mogą odchodzić od ściany – dla pewności warto więc zastosować dodatkowy klej wzmacniający. Jeśli znudziły nam się stare meble, możemy dokupić te elementy wyposażenia, które będą najtańsze (np. stolik kawowy, półki dekoracyjne). Resztę rzeczy takich jak regał można przemalować na inny kolor, a starą szafę wyposażyć w lustra lub zastosować modną okleinę.

Dopasowanie kolorów ścian i mebli

Jedni wybierają biele, szarości i neutralne odcienie. Inni zaś traktują te barwy jako pewnik, kiedy trudno zdecydować się na coś bardziej odważnego. Warto jednak korzystać z porad, dzięki którym być może nabierzemy więcej chęci do pracy z kolorami. Aby lekko ożywić pomieszczenie, można to zrobić za pomocą zielonych roślin i surowego drewna. Tak ono wnętrze "otworzy się" na więcej barw i tonacji. Mając w domu meble i dodatki w kolorze białym, możemy stworzyć nie tylko styl skandynawski.

Białe meble mogą stanowić bazę dla kolorów natury, takich jak zieleń, błękit czy brąz. Dla odmiany biel w duecie z czarną ścianą i kryształowym oświetleniem wyczaruje pomieszczenie w stylu glamour, a w połączeniu z miętą i lawendą sprawi, że wnętrze nabierze prowansalskiego charakteru. Jeśli chodzi o meble, częstym wyborem są również szarości – do nich pasować będą ściany zarówno pastelowe, jak i intensywne, w ciemniejszej odsłonie. Z kolei czarne meble mogą ciekawie wyglądać na tle czerwonej cegły lub ścian w kolorze kości słoniowej.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, zwykle pragniemy, by była przestronna. Aby mieszkanie wydawało się optycznie większe, pomalujmy ściany i sufit lekkimi, jasnymi barwami. Wprowadźmy też więcej światła do środka. Architekci wnętrz zazwyczaj rekomendują taki układ mebli, by nie zasłaniały one okien. Pamiętajmy również o właściwych proporcjach przy dekorowaniu wnętrz. Zbyt toporne meble sprawiają, że pokój, kuchnia czy sypialnia wydają się ciasne. Dobrym wyborem będą lekkie meble na nóżkach, które dadzą wrażenie głębi, a także elementy sztukaterii oraz tapety z geometrycznym wzorem. Uwaga na ciężkie materiały w ciemnych kolorach – mogą tłumić hałas w mieszkaniu, co jest niewątpliwie zaletą, ale z drugiej strony sprawia, że pomieszczenie staje się dużo mniejsze niż w rzeczywistości.

Kolejnym trikiem jest rozmieszczenie dużych luster, np. obudowanie nimi szafy przesuwanej. Taki zabieg pomaga m.in. w odbijaniu światła, a więc w pokoju robi się jaśniej. Im większe lustro, tym lepszy efekt. Ciekawą sztuczką jest bez wątpienia oświetlenie zaaranżowanych kątów, a także nieprzypadkowy wybór obrazów. Krajobrazy lub dzieła sztuki ze zbiegającymi się liniami horyzontu mogą dodać pomieszczeniu głębi. I jeszcze jedna rzecz – nie zagracajmy podłogi. To sztuczka, którą posługują się m.in. agenci nieruchomości, którzy najczęściej prezentują mieszkania bez dywanów i z mniejszą ilością mebli. Aby stworzyć taką optyczną iluzję, wybierajmy wiszące szafki oraz szklane stoliki i ustawiajmy meble tak, by zawsze zostawał między nimi kawałek wolnego miejsca.

Sprawdź inne pomysły na remont mieszkania i aranżację wnętrz! Zobacz zdjęcia w naszych galeriach. Poszukaj inspiracji, porad ekspertów i gotowych rozwiązań. Co zrobić, aby mieszkanie nabrało przytulnego charakteru? Jak łączyć kolory i dbać o meble? Czym myć panele podłogowe? PRAKTYCZNE PORADY: inspiracje, zdjęcia, rekomendacje – wszystko w jednym miejscu na Urzadzamy.pl!