Olejki eteryczne - zastosowanie, rodzaje. Naturalne olejki eteryczne do dyfuzora

2023-12-29 20:31

Zapach domu jest bardzo ważny w aranżacji wnętrza. Olejki eteryczne stosowane w kominkach potrafią nie tylko zmienić odbiór wnętrza i panującą w nim atmosferę. Wiele z nich ma wpływ na poprawę naszego samopoczucia i zdrowia, a także działa dezynfekująco na powietrze w pomieszczeniu. Podpowiadamy, jakie olejki warto mieć w domu i jak je stosować.

Spis treści

  1. Olejki do aromaterapii
  2. Naturalne olejki eteryczne do dyfuzora
  3. Naturalne olejki do kąpieli
  4. Olejki eteryczne na sen
  5. Jaki olejek do pokoju dziecka?
  6. Olejki eteryczne 100% naturalne: właściwości i zastosowanie
  7. Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych
  8. Kominek do olejków eterycznych
  9. Olejki zapachowe w domu - jak używać?

Urządzając mieszkanie, warto także zadbać o jego zapach. Ma on duży wpływ na odbiór wnętrza i nasze samopoczucie, podobnie jak kolory czy oświetlenie. Dobry wyborem jest używanie olejków eteryczne, które stosowane są w aromaterapii — czyli "terapii zapachem roślinnym". Naturalne olejki eteryczne to alternatywa dla świec zapachowych, czy kadzidełek. Oprócz pięknego zapachu mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i działają dezynfekująco na powietrze w pomieszczeniu.

Naturalne olejki eteryczne można kupić pojedynczo lub w zestawach do domowej aromaterapii, pozwalających samodzielnie przygotować mieszkankę z ok. 10 kropli. W sprzedaży dostępne są naturalne olejki eteryczne, jak i gotowe mieszanki, w skład których wchodzą olejki dobrane do najczęstszych dolegliwości, jak katar, zmęczenie, ból głowy, brak koncentracji, stres.

Nasza rada: przygotowując samodzielnie mieszankę pamiętaj, by nie łączyć ze sobą więcej niż 5 rodzajów olejków eterycznych.

Olejki do aromaterapii

Aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków z wodą przy użyciu ogrzewanego świeczką kominka aromaterapeutycznego. Pamiętajmy, że działanie terapeutyczne mają tylko olejki naturalne, ale nie syntetyczne substancje zapachowe, którymi często zastępowane są dość drogie składniki naturalne.

Warto sprawdzić, czy produkt posiada gwarancję zgodności z normami Farmakopei Polskiej (F.P.), Europejskiej (PEU), Międzynarodowej Organizacji Normalizacji (ISO) - zgodnie z normą ISO 9235 olejki eteryczne to produkty otrzymywane z surowców roślinnych przez destylację z parą wodną lub wyciskanie skórek - cytrusy.  Olejki należy przechowywać w ciemnych, szklanych buteleczkach, w chłodnym miejscu.

  • Zmysłowe, energetyzujące, łagodzące stres. W tej grupie sprawdzą się lekkie i kuszące zapachy kwiatowe. Możesz zastosować kilka kropel jednego z olejków - różanego, z geranium, jaśminu, neroli, czy bergamotkowego. Podniosą nastrój, wypełnią wnętrza piękną kwiatową wonią. Idealne do łazienki, czy pokoju dziennego.
  • Olejki rozgrzewające i poprawiające nastrój. Olejki eteryczne sosnowy, jodłowy, goździkowy, czy wanilia działają odprężająco i uspokajająco. Doskonałe do pokoju dziennego, w czasie odpoczynku po męczącym dniu pracy. Olejki sosnowy i jodłowy mają też działanie dezynfekujące i doskonale odświeżają powietrze, stwarzając przyjemny nastrój.
  • Olejki świeże i pobudzające. Olejki eteryczne z cytryny, grejpfruta, mięty, rozmarynu, eukaliptusa, a także lawendowy tworzą przyjemne wrażenia zapachowe, dając uczucie świeżości. Ponadto olejki zapachowe z drzewa herbacianego, ekualiptusowego i lawendowy mają właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Unosząc się w powietrzu zmniejszają szybkość rozprzestrzeniania się mikrobów. Idealnie do zastosowania w kuchni, łazience, czy gabinecie domowym.
  • Olejki intensywne i nastrojowe. Mocne, intensywne, dymne zapachy, takie jak olejki eteryczne z mirry, piżmo, paczulowy wprowadzają do wnętrza tajemniczy, zmysłowy nastrój. Te zapachy najlepiej sprawdzą się stosowane od czasu do czasu w pokoju dziennym.
  • Olejki do zadań specjalnych. Odpowiednio zestawione mieszanki olejków pomogą np. pozbyć się komarów. Na insekty polecany jest Vapomix Z-3 zawierający m.in. olejek paczulowy i cytronelowy. Przykry zapach dymu papierosowego z domu pomoże usnąć połączenie m.in. olejków cynamonowego i mięty pieprzowej.

Zobacz też:

Naturalne olejki eteryczne do dyfuzora

Z uwagi na fakt, że pokój dzienny służy wszystkim domownikom, zaleca się stosowanie naturalnych olejków eterycznych o subtelnych i neutralnych zapachach oraz delikatnym działaniu. Zapach powinien pozostać w tle i nie być męczącym dla nikogo. Poniżej przykładowe mieszanki do pokoju dziennego:

Mieszanka uniwersalna, odświeżająca

  • Olejek eteryczny bergamotowy - INCI: Citrus Aurantium Bergamia Oil  - 4 krople
  • Olejek eteryczny cytrynowy - INCI: Citrus Medica Limonum Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny mięty pieprzowej  - INCI: Mentha Piperita Oil - 3 krople

W pokoju dziennym można też, szczególnie zimą stosować silniej działające olejki eteryczne o właściwościach przeciwmikrobowych. Ta mieszanka może mieć dość intensywny zapach, należy więc odpowiednio dozować nawanianie.

Mieszanka  dezynfekująca

  • Olejek eteryczny drzewa herbacianego - INCI: Melaleuca Alternifolia Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny eukaliptusowy - INCI: Eucalyptus Globulus Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny sosnowy -  INCI: Pinus Silvestris Leaf Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny cedrowy - INCI: Juniperus Virginiana Oil - 1 kropla

Naturalne olejki do kąpieli

Korzystając z doświadczeń starożytnych czas spędzony w kąpieli powinniśmy traktować jako chwilę wypoczynku relaksu i wyciszenia. Naturalne olejki eteryczne stosowane do nawaniania w trakcie odprężającej kąpieli powinny działać przeciwstresowo, uspokajająco i tworzyć zmysłowy nastrój. Poniżej mieszanka proponowana do nawaniania łazienki może być również stosowana do kąpieli.

Mieszanka relaksująca

  • Olejek eteryczny ylangowy - INCI: Cananga Odorata Flower Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny sandałowy -  INCI: Santalum Album Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny imbirowy - INCI: Zingiber Officinale Oil - 2 krople
  • Olejek eteryczny grejpfrutowy - INCI:Citrus Grandis Oil - 2 krople

Olejki eteryczne na sen

W sypialni powinno stosować się olejki eteryczne ułatwiające zasypianie. W zależności od preferencji zapachowych można wybrać jedną z dwu poniższych mieszanek - ziołową lub kwiatową:

Mieszanka nasenna, ziołowa

Olejek eteryczny rumianku rzymskiego - INCI: Anthemis Nobilis Oil - 3 kropleOlejek eteryczny lawendowy - INCI: Lavandula Angustifolia Oil - 3 kropleOlejek eteryczny majerankowy - INCI: Origanum Majorana Oil - 3 kropleOlejek eteryczny pomarańczowy - INCI: Citrus Aurantium Dulcis Oil - 1 kropla

Mieszanka  nasenna, kwiatowa

  • Olejek eteryczny rumianku rzymskiego - INCI: Anthemis Nobilis Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny mandarynkowy - INCI: Citrus Nobilis Peel Oil - 3 krople
  • Olejek eteryczny różany - INCI: Rosa Damascena Oil - 2 krople
  • Olejek eteryczny geraniowy - INCI: Pelargonum Graveolens Oil - 2 krople

Jaki olejek do pokoju dziecka?

  • Olejek eteryczny rumianku rzymskiego - INCI: Anthemis Nobilis Oil - 5 kropli
  • Olejek eteryczny mandarynkowy - INCI: Citrus Nobilis Peel Oil - 5 kropli

Powyższe mieszanki Dr Beta przeznaczone są do nawaniania za pomocą kominka aromaterapeutycznego lub innego urządzenia do rozpraszania olejków (10-15 kropli mieszanki raz dziennie na średniej wielkości pomieszczenie - około 20 m2).

Pamiętaj!

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych. Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają ani pielęgnacyjnej ani terapeutycznej roli. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Opracowanie - dr inż. Iwona Konopacka-Brud, Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

Aromaterapia
Autor: puhimec/Getty Images Aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Olejki eteryczne 100% naturalne: właściwości i zastosowanie

  • Olejek cynamonowy z kory. Olejek otrzymywany z kory. Pochodzi ze Sri Lanki. Jego korzenny zapach kojarzy się z ciastem szarlotką. Antyseptyczny, przeciwbólowy. Łagodzi: przeziębienie, kaszel, infekcje wirusowe.
  • Olejek bazyliowy. Otrzymywany z kwitnącego ziela bazylii. Pochodzi z południa Europy. Pobudzający, przeciwbólowy. Łagodzi: nerwobóle, migreny, depresję, bezsenność, apatię, przeziębienie, katar.
  • Olejek bergamotowy. Otrzymywany ze skórek owoców, ma świeży, orzeźwiający zapach. Pochodzi z południa Europy. Przeciwzapalny, przeciwstresowy. Łagodzi: napięcia nerwowe, stres, depresję, stany zapalne skóry, stany zapalne gardła.
  • Olejek cedrowy. Otrzymywany z gałązek. Jego balsamiczny, drzewny zapach przypomina lasy iglaste. Antyseptyczny, przeciwbólowy. Łagodzi: reumatyzm, artretyzm, przeziębienia, kaszel, katar, cellulite, stany zapalne skóry, wypadanie włosów.
  • Olejek drzewa herbacianego. Otrzymywany z liści. Silny środek bakterio-, grzybo- i wirusobójczy, o świeżym, ziołowym zapachu. Antyseptyczny, przeciwzapalny. Łagodzi: przeziębienia, grypy, infekcje wirusowe, grzybice, pleśniawki, trądzik, poparzenia, dezynfekuje powietrze.
  • Olejek eukaliptusowy. Pochodzi z Australii i Azji. Otrzymywany z liści. Ma znany, odświeżający zapach. Antyseptyczny, łagodnie pobudzający, przeciwbólowy. Łagodzi: przeziębienia, kaszel, reumatyzm, zmęczenie, stany zapalne skóry, tępi wszy.
  • Olejek geraniowy. Otrzymywany z ziela. Ma piękny, ziołowo-kwiatowy zapach. Przeciwdepresyjny, reguluje gospodarkę płynami. Łagodzi: cellulite, otyłość, depresje, napięcia nerwowe, lęki, nerwobóle, zaburzenia seksualne, zaburzenia w krążeniu, infekcje skóry, przeziębienie, katar.
  • Olejek jodłowy. Otrzymywany z gałązek. Antyseptyczny, przeciwbólowy. Łagodzi: przeziębienia, nieżyt gardła, chroniczny kaszel, astmę, bezsenność, ból głowy, oparzenia, rany.
  • Olejek lawendowy. Otrzymywany z kwitnącego ziela. Jeden z najcenniejszych w aromaterapii, piękny kwiatowy zapach stosowany jest też w perfumerii. Uspokajający, przeciwbólowy, przeciwzapalny. Łagodzi: depresje, lęki, zmęczenie, napięcia nerwowe, bezsenność, migreny, nadciśnienie, otyłość, stany zapalne skóry, wypadanie włosów, działa immunologicznie.
  • Olejek neroli. Otrzymywany z kwiatów drzewa pomarańczy gorzkiej, jeden z trzech olejków pomarańczowych o wyjątkowo pięknym, kwiatowym zapachu. Nadaje wspaniałą kwiatową nutę wszystkim mieszkankom. Znany i stosowany już w starożytnej Grecji do odświeżania powietrza i tworzenia miłego nastroju. Odmładza, przeciwdepresyjny, przeciwlękowy. Łagodzi: depresję, stany lękowe, szok, panikę, bezsenność, przesuszenie i starzenie się skóry.
  • Olejek paczulowy. Pochodzi z Indonezji. Otrzymywany z ziela. Suchy, drzewny zapach był w przeszłości stosowany do odstraszania moli. Obecnie powszechnie stosowany w perfumerii. Przeciwzapalny, reguluje gospodarkę płynami. Łagodzi: cellulite, schorzenia dróg moczowych, stany lękowe, depresję, stres, stany zapalne skóry, odstrasza owady.
  • Olejek różany. 1 kg olejku otrzymuje się z 2 ton płatków róży damasceńskiej. Jeden z najładniejszych zapachów kwiatowych. Łagodny afrodyzjak, uspokajający, odmładzający, przeciwbólowy. Łagodzi: depresje, bezsenność, stres, bóle głowy, nadciśnienie, bezpłodność, nudności, starzenie się i podrażnienia skóry, poparzenia.
  • Olejek sandałowy. Pochodzi z Indii. Otrzymywany z drewna. Jeden z najwspanialszych i najbardziej poszukiwanych składników w perfumerii i jeden z najcenniejszych olejków aromaterapeutycznych. Uspokajający, antyseptyczny. Łagodzi: depresje, lęki, napięcia seksualne, zaburzenia gastryczne, nudności, zgagę i czkawkę, katar, kaszel, zapalenia skóry.
  • Olejek ylangowy. Pochodzi z Indonezji. Otrzymywany z kwiatów. O pięknym, kwiatowym zapachu, uważany na afrodyzjak. Przeciwstresowy, przeciwdepresyjny. Łagodzi: depresję, stany lękowe, stres, nadciśnienie, zaburzenia krążenia, przetłuszczanie skóry, łysienie.
Olejek eukalitusowy
Autor: Sergey Kirsanov/Getty Images Olejek eukalitusowy tworzy przyjemne wrażenia zapachowe, dając uczucie świeżości.

Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych

Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych to urządzenie, które używa ultradźwięków do rozpraszania mikroskopijnych kropli olejku eterycznego w powietrzu, co tworzy aromatyczną mgiełkę. Ten rodzaj dyfuzora jest popularny w aromaterapii, ponieważ umożliwia subtelne i skuteczne uwalnianie zapachów olejków eterycznych w pomieszczeniach.

Używaj czystych olejków eterycznych: wybieraj wysokiej jakości olejki eteryczne, aby uniknąć zanieczyszczeń i w pełni wykorzystać moc olejków.

Pamiętaj, że niektóre olejki eteryczne mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, dzieci lub osób w ciąży.

Dyfuzor ultradźwiękowy do olejków eterycznych może być używany do aromaterapii, relaksacji, poprawy nastroju i innych celów związanych z dobrostanem psychicznym i fizycznym.

Kominek do olejków eterycznych

Kominek do olejków eterycznych to starszy brat dyfuzora dźwiękowego. Do miseczki w górnej części kominka nalewamy wodę, a następnie dodajemy kilka kropli olejku zapachowego. Zawsze lepiej zacząć od mniejszej liczby kropli, na przykład 3 - 5. Jeśli uznamy, że aromat mógłby być intensywniejszy, zawsze możemy zwiększyć ilość olejku w miseczce. Kominki do olejków eterycznych są zazwyczaj niższe, do wosków zapachowych wyższe.

Warto wiedzieć: wosk pszczeli lub stopy na bazie wosku sojowego palą się najdłużej.

Oprócz dyfuzorów i kominków, olejki eteryczne można też podgrzewać w lampach zapachowych. Na górną część lampy kładzie się specjalną miseczkę, do której dodaje się olejki zapachowe. Pod wpływem ciepła, olejki są rozpraszane, tworząc aromatyczną atmosferę w pomieszczeniu.

Olejki zapachowe w domu - jak używać?

Oprócz aromaterapii olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

  • Ze względu na swoje składniki chemiczne niektóre olejki nadają się idealnie do prania ubrań. Np. olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest doskonałym uzupełnieniem domowych środków do dezynfekcji odzieży. Dodajemy go do płynu po płukania.
  • Spraye zapachowe to szybki sposób na odświeżenie pomieszczenia. Używaj ich ostrożnie, aby uniknąć nadmiernego natężenia zapachu.
  • Potpourri to mieszanka suszonych kwiatów, ziół i innych naturalnych składników, zazwyczaj zamieszanych z olejkami zapachowymi. Umieść potpourri w ozdobnych naczyniach na półkach.
  • Olejki można też dodać do samodzielnie przygotowywanych tabletek do zmywarki.
  • Olejki eteryczne doskonale nadają się też do odświeżania saszetek zapachowych, które chowamy w szafie lub szufladzie.
  • Można nimi też nasączyć chusteczki higieniczne, ręczniki, pościel, bądź użyć do wykonania zapachowej wody do prasowania.
Teoria zapachu
Nasi Partnerzy polecają