Home staging. Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem? Zasady, wskazówki, inspiracje

2021-09-29 12:26

Home staging to coraz popularniejsza metoda, zgodnie z którą dokonujemy metamorfozy mieszkania przygotowanego na sprzedaż lub wynajem. Na wnętrza trzeba spojrzeć nieco „z zewnątrz” – okiem potencjalnego zainteresowanego. A to oznacza, że niekiedy musimy znacznie odejść od swojego gustu. Poznaj zasady home stagingu i sprawdź, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Home staging
Autor: Decoroom

Spis treści

  1. Co to jest home staging?
  2. Home staging – czy lifting mieszkania przyspieszy jego wynajem lub sprzedaż?
  3. Home staging – jak prawidłowo przygotować mieszkanie do sprzedaży?
  4. Home staging zasady: wskazówka 1 - oddziel się
  5. Home staging zasady: wskazówka 2 - niech się błyszczy
  6. Home staging zasady: wskazówka 3 - wyjrzyj na zewnątrz
  7. Home staging zasady: wskazówka 4 - usuń usterki i zakończ remonty
  8. Home staging zasady: wskazówka 5 - powiększ przestrzeń
  9. Home staging zasady: wskazówka 6 - zwróć uwagę na funkcjonalność
  10. Home staging zasady: wskazówka 7 - dodaj emocje
  11. Piękne aranżacje wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Co to jest home staging?

Home staging to odpowiednie przygotowanie nieruchomości do szybkiej i korzystnej sprzedaży lub wynajmu poprzez podkreślenie zalet nieruchomości. Home staging polega niejako na „zdepersonalizowaniu” przestrzeni (co wiąże się z tym, że czasem trzeba odejść od własnego gustu) i pokazaniu potencjału wnętrza. A to wbrew pozorom nie jest takie proste. Dlaczego? Ponieważ mieszkania urządzamy zgodnie ze swoimi potrzebami oraz podkreślamy w nim swoją osobowość. Przykładowo w aranżacji pojawia się mnóstwo osobistych drobiazgów, zdjęć z wakacji, dziecięcych rysunków itp., a sypialni albo w salonie organizujemy kącik do pracy. Tymczasem potencjalny kupiec bądź najemca patrzy na mieszkanie własnym okiem – tzn. stara się wyobrazić siebie w tej przestrzeni. „Prywatne” akcenty dotychczasowych mieszkańców stanowią natomiast w tej sytuacji sporą przeszkodę. Ponadto nie każdy pracuje w domu albo np. ktoś nie wyobraża sobie biurka w sypialni. I tu wkracza home staging – chodzi o neutralne zaaranżowanie mieszkania, tak by każdy oglądający (a przynajmniej większość zainteresowanych) mógł się szybko w nim odnaleźć. Nie chodzi przy tym o wielki remont, lecz o sprytne i niskokosztowe podejście do tematu. Przykładowo nowa scenografia może śmiało opierać się na już obecnych meblach. Poniesione wydatki dotyczą ewentualnego odświeżenia wnętrza, kupna kwiatów, poszewek na poduszki i podobnych drobiazgów. Sporadycznie są to nowe meble.

Home staging – czy lifting mieszkania przyspieszy jego wynajem lub sprzedaż?

Ekspertka rynku nieruchomości Maria Semczyszyn w kilku słowach wyjaśniła, czym według niej jest home staging. Polega to na tym, żeby przedstawić funkcjonalność i mieszkanie w atrakcyjnej odsłonie. Nie chodzi tylko o posprzątanie, lecz o pokazanie potencjału wnętrza. Praca home stagera (a więc specjalisty od home stagingu) polega na ocenie tego potencjału i wprowadzeniu takich zmian, które sprawią, że mieszkanie będzie się wydawało dla kupującego bardziej funkcjonalne i atrakcyjniejsze. Umeblowanie i odpowiednie udekorowanie nieruchomości zwiększa możliwość jego sprzedaży nawet o 40 proc., a profesjonalnie zaaranżowane wnętrze może sprawić, że mieszkanie sprzedamy za cenę o 10 proc. wyższą od tej, którą początkowo zakładaliśmy. W Polsce coraz więcej osób sprzedających mieszkania decyduje się wynająć home stagera. Pozwala to zaoszczędzić czas, a ponadto mieszkanie cieszy się dużo większym zainteresowaniem, co przekłada się na znacznie szybszą sprzedaż lub szybszy wynajem.

Home staging – jak prawidłowo przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Wszystko zależy od obecnego stanu mieszkania. Jeśli było niedawno odnawiane, ściany są czyste i w neutralnych kolorach, to przygotowanie „scenografii” jest proste. Natomiast jeżeli ściany nie są pierwszej świeżości lub kolory ścian są mocne i niespójne, zdecydowanie przyda się mały remont.

Oto kilka ważnych podpowiedzi:

1. Zainwestujmy w kilka puszek farby w neutralnych kolorach.

2. Przyjrzyjmy się lampom. Może np. uda się przesunąć lampę sufitową z punktu centralnego nad stół, a przy sofie postawić lampę podłogową, rzucającą przyjemne światło?

3. Pozbądźmy się tapet z mocnym, charakterystycznym wzorem. To, co jest akurat modne albo odzwierciedla osobowość dotychczasowego właściciela, nie musi podobać się innym.

4. Meble na nóżkach w pokoju i podwieszana ceramika w łazience optycznie powiększają małą przestrzeń, a lustro naprzeciwko okna pomaga rozjaśni ciemny pokój.

5. Jeśli brak nam pewności, czy we wnętrzach nie ma zbyt dużo rzeczy i kolorów, zróbmy zdjęcie. Fotografia prawdę nam powie!

6. Zainwestujmy w profesjonalne zdjęcia nieruchomości – fotograf odpowiednio ustawi meble i zadba o właściwe oświetlenie.

Home staging zasady: wskazówka 1 - oddziel się

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, najpierw musisz się od niej emocjonalnie oddzielić i zacząć traktować ją jak „towar”. Jeśli tego nie zrobisz, nadal będziesz właścicielem mieszkania do wynajęcia.

Home staging zasady: wskazówka 2 - niech się błyszczy

Przede wszystkim zadbaj o idealny porządek w mieszkaniu. Przed każdą wizytą potencjalnych nabywców mieszkanie powinno być sprzątnięte, a osobiste drobiazgi pochowane. Dobrze jest wykorzystywać w tym celu kosze lub pudła – pasujące stylistycznie do aranżacji wnętrza. Jeśli chcesz podkreślić atrakcyjny widok za oknem – wyjątkowa zaleta nieruchomości, pamiętaj także o czystych oknach. Szczególną uwagę zwróć na kuchnię i łazienkę. Muszą być sterylnie czyste, bo to właśnie na nich w dużej mierze opiera się wrażenie o stanie technicznym całej nieruchomości. Warto to wiedzieć podczas sprzedaży mieszkania.

Home staging zasady: wskazówka 3 - wyjrzyj na zewnątrz

Home staging duży nacisk kładzie też na otoczenie nieruchomości. Pamiętaj, że zadbany ogród czy zachęcający do odpoczynku balkon lub taras to ważne karty przetargowe w procesie sprzedaży. Przecież każdy z nas szuka spokoju – szczególnie w zielonym otoczeniu.

Home staging zasady: wskazówka 4 - usuń usterki i zakończ remonty

Rozejrzyj się dokładnie po swoim domu lub mieszkaniu (albo poproś znajomego, żeby to zrobił). Czy są tam jakieś niedoróbki lub defekty, np. nie do końca pomalowane ściany, spadające drzwiczki w kuchennej szafce, wyrwane gniazdko? Zanim wystawisz ofertę, napraw wszystko i wykończ, bo to właśnie te "szczegóły” znacznie obniżają wartość twojej nieruchomości.

Home staging zasady: wskazówka 5 - powiększ przestrzeń

Usuń zbędne meble ograniczające przestrzeń. Wstaw natomiast te pokazujące potencjał wnętrza. W salonie może to być stół jadalniany – proporcjonalny do wielkości pokoju. Pomoże to potencjalnemu nabywcy wyobrazić sobie jego meble w tym mieszkaniu. Puste pomieszczenia też nie robią dobrego wrażenia - wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości. Pamiętaj także, że nawet w małym pomieszczeniu lepiej wygląda kilka większych mebli niż dużo małych.

Home staging zasady: wskazówka 6 - zwróć uwagę na funkcjonalność

Kupujący zwracają szczególną uwagę na przejrzysty podział przestrzeni. Chcą wiedzieć, gdzie jest jadalnia, miejsce do odpoczynku, zabawy czy pracy. Poprzestawiaj tak meble, aby od razu można to było zauważyć.

Home staging zasady: wskazówka 7 - dodaj emocje

Pamiętaj, że oglądający nie chcą kupić samej nieruchomości. Chcą spełnić swoje marzenie o własnym, wyjątkowym miejscu na Ziemi. Aby mogli dostrzec ten potencjał w twoim mieszkaniu, stwórz w nim odpowiedni nastrój: za pomocą poduszek, dywanów i subtelnego oświetlenia zaaranżuj strefy zachęcające do wypoczynku. Postaw na stole kompozycję ze świeżych kwiatów, a w łazience świece. Wszystko to włączy emocjonalną wyobraźnię i pozwoli zakochać się we wnętrzu.

Piękne aranżacje wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować wnętrze, żeby wyglądało atrakcyjnie, koniecznie zobacz nasze galerie zdjęć. To doskonałe źródło inspiracji!

10 pięknych aranżacji salonu
Nasi Partnerzy polecają