Generalny remont mieszkania: koszt, jak się przygotować, od czego zacząć. Porady remontowe w pigułce

2024-04-16 12:07

Niezależnie od tego, czy remont mieszkania będzie duży, czy mały, należy się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdź, ile kosztuje generalny remont mieszkania, jak się przygotować do remontu i od czego zacząć. Prezentujemy remont mieszkania, krok po kroku.

Spis treści

  1. Od czego zacząć remont w mieszkaniu? Harmonogram remontu mieszkania
  2. Remont mieszkania - ile kupić materiałów?
  3. Samodzielny remont mieszkania czy z ekipą budowlaną?
  4. Jak się rozliczać z ekipą wykończeniową?
  5. Remont mieszkania z architektem?
  6. Ile kosztuje remont mieszkania?
  7. Koszty remontu mieszkania, o których zapominamy
  8. Remont mieszkania - cena za m² robocizna
  9. Remont mieszkania komunalnego a zwrot kosztów
  10. Piękne podłogi do wnętrz. Rodzaje, właściwości, zastosowanie. Zdjęcia

Jeśli planujesz remont mieszkania, potrzebne będą dobry plan i... ciekawe pomysły na odświeżenie mieszkania. Precyzyjne zaplanowanie remontu mieszkania pozwoli uniknąć chaosu, kosztownych błędów i stresu. Zanim zabierzesz się do remontu mieszkania, przemyśl przede wszystkim, co chcesz zrobić i określ - z ołówkiem w ręku - ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na remont.

Od czego zacząć remont w mieszkaniu? Harmonogram remontu mieszkania

Tradycyjny remont mieszkania to np. malowanie ścian, ułożenie glazury lub terakoty, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg itd. Przygotowując grafik, zastanów się nad tym, które z tych prac remontowych chcesz wykonać, co masz zamiar zmienić, a co tylko odświeżyć. Istotna jest również ich kolejność. Jeśli dobrze ją przemyślisz, skrócisz czas remontu mieszkania do minimum.

Pamiętaj, że kolejność prac powinna być ustalona tak, by nie zepsuć tego, co już zostało ukończone. Na początku umieść więc prace najtrudniejsze, zabierające najwięcej czasu, np. poprawki instalacji elektrycznej, wyrównywanie ścian, prace glazurnicze czy cyklinowanie podłóg. Kolejna pozycja to malowanie okien, drzwi i ścian. Wykończenie związane z odświeżaniem mieszkania zostaw na koniec.

Remont mieszkania - ile kupić materiałów?

Gdy planowanie masz już za sobą, spisz wszystkie akcesoria i materiały potrzebne do remontu mieszkania. W ten sposób unikniesz przestojów związanych z brakiem gwoździa, wkrętu lub farby. Nie zapomnij dokładnie obliczyć powierzchni remontowanego pomieszczenia. Dzięki temu nie będziesz musieć w trakcie remontu biegać po sklepach i szukać brakujących farb czy tapet.

Pamiętaj też, żeby kupić więcej glazury czy terakoty. Zapas będzie ci potrzebny na docinanie, przyda się także, gdy część kafelków się zniszczy. Dotyczy to również paneli i parkietu oraz materiałów wykończeniowych. Zwykle trzeba ich kupić o 10–15 proc. więcej. Zwłaszcza że część materiałów jest produkowana w krótkich seriach i po kilku tygodniach możesz już nie dostać danego wzoru.

Do listy zakupów dopisz również taśmę klejącą, płachty folii oraz tekturę do zabezpieczenia podłogi i mebli. Uwaga! Wyroby i materiały budowlane powinny mieć znak CE (czyli zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej) i znak B (oznacza to, że wyrób jest zgodny z wszelkimi wymogami).

Jeśli koszty remontu mieszkania czy domu zaczynają przewyższać nasze możliwości finansowe, najlepiej usiąść z ekipą remontującą i szczerze porozmawiać, na czym można oszczędzać i razem ustalić prace priorytetowe. Każdy, kto remontował mieszkanie, wie, że w takiej sytuacji dobrze wybrana i uczciwa ekipa, jej doświadczenie i rady są na wagę złota.

Nasza rada: Zanim klikniemy „kupuję” w internecie lub zapłacimy w sklepie stacjonarnym, dokładnie wypytajmy sprzedawców o reklamacje, gwarancje, ale także możliwość oddania tego, co zostanie niewykorzystane. Zdarza się tak często, bo ekipy remontowe zwykle proszą o kupienie np. 20% więcej glazury. Gdy zostaniemy z taką „nadwyżką”, najlepiej oddać ja do sklepu. Niektóre markety budowlane przyjmują nawet pojedyncze płytki. Ale pod warunkiem, że mamy paragon lub fakturę potwierdzającą dokonanie zakupów.

Samodzielny remont mieszkania czy z ekipą budowlaną?

Masz już ustalony zakres prac oraz wybrane materiały. Teraz musisz podjąć decyzję, czy remont przeprowadzisz własnymi siłami, czy skorzystasz z pomocy ekipy remontowej. Jeżeli planujesz tylko odświeżenie mieszkania, prace możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak planujesz gruntowny remont mieszkania, który wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy, to lepiej powierzyć go specjalistom. Najlepiej zatrudnij ekipę, która już się wcześniej sprawdziła np. u znajomych lub rodziny.

Warto też rzucić okiem na efekty ich pracy, dowiedzieć się, czy dotrzymują terminów i czy dają gwarancję. Koniecznie zapytaj o koszt remontu mieszkania i samych robót. Fachowców znajdziesz też tam, gdzie kupujesz materiały budowlane. Większość producentów współpracuje na stałe z tzw. autoryzowanymi ekipami, które są przez nich szkolone. Pomocny będzie również internet. Ekipy budowlane i opinie o nich znajdziesz m.in. na forach internetowych.

Gdy już wybierzesz firmę, we własnym interesie podpisz z nią umowę na piśmie. Co prawda umowa ustna też jest ważna, ale jeśli okaże się, że ekipa nie spełni jej warunków i zechcesz zaskarżyć ją w sądzie, możesz mieć kłopot z udowodnieniem swoich racji.

Co robić w przypadku konfliktu z ekipą budowlaną? W takiej sytuacji jedynym argumentem jest umowa i warunki w niej zawarte. Podczas remontu mieszkania tylko ona chroni nas na wypadek fuszerek i często jest jedyna forma mobilizacji dla zatrudnionej ekipy lub architekta. Jeżeli po kilku prośbach nadal nie  wywiązują się ze swojej pracy, musimy szybko podjąć decyzje, czy kontynuujemy współpracę. Każdy dzień zwłoki to przedłużenie remontu mieszkania.

Jak się rozliczać z ekipą wykończeniową?

Sprawa zaliczki to kwestia zaufania. Jeżeli wynajmujemy ekipę z polecenia i możemy wypytać znajomych o doświadczenia, nie powinniśmy się obawiać zapłacenia zaliczki. Gorzej, jeżeli rozpoczynamy współpracę z fachowcami znanymi tylko z ogłoszenia. W takim przypadku zaplanujmy wspólną wyprawę do marketu budowlanego po podstawowe materiały potrzebne do pracy (pędzle, kleje, podkłady itd.) i sami za to zapłaćmy. Umówmy się również na bieżące rozliczenie pracy. Gdy remont zbliża się ku końcowi, ale nie wszystko jest gotowe, nie płacimy ekipie całości wynagrodzenia. Oszacujmy wspólnie, co jest jeszcze do skończenia, i taką sumę odliczmy od wypłaty.

Remont mieszkania z architektem?

Pomoc architekta należy rozważyć na samym początku planowania remontu mieszkania. Jeśli dysponujemy małym budżetem, powierzmy mu zaprojektowanie tylko tego pomieszczenia, którego urządzenie wydaje nam się największym wyzwaniem. Rady i pomysły architekta są bardzo cenne np. przy urządzaniu łazienki i kuchni. Doradzi on nie tylko funkcjonalne rozwiązania, ale też pomoże przygotować listę zakupów. Architekci z doświadczeniem często mają zniżki u producentów i sprzedawców wyposażenia, a nawet kontakty do sprawdzonych fachowców. Pod ich okiem remont na pewno będzie łatwiejszy, a efekt bliższy ideału.

Orientacyjny cennik usług:

  • projekt łazienki ok. 200 zł/m²
  • projekt kuchni ok. 200 zł/m²
  • projekt całego mieszkania 155-200 zł/m²
  • nadzór prac 50-250 zł/godz.

Przeczytaj też: Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Ile kosztuje remont mieszkania?

Niezależnie od tego, jak duży remont mieszkania cię czeka, musisz zarezerwować odpowiednie środki finansowe. Zmiany, jakie chcesz wprowadzić, zależą nie tylko od twojej wizji, lecz również od dostępnych zasobów finansowych. Nie chcesz przecież, żeby w połowie remontu okazało się, że zabrakło ci pieniędzy. W najlepszej sytuacji są ci, którzy wcześniej odłożyli gotówkę. Niestety, nie wszyscy dysponują odpowiednią sumą. Zresztą często zdarza się, że oszczędności nie wystarcza na całe przedsięwzięcie.

Czy w takim przypadku masz zrezygnować z remontu? Niekoniecznie, możesz przecież sięgnąć po kredyt. Zanim go zaciągniesz, oszacuj wstępnie ceny materiałów i koszty robocizny. W tym pomogą ci zatrudnieni przez ciebie fachowcy. Kalkulator kosztów remontu znajdziesz też na serwisach budowlanych. Gdy już wiesz, ile potrzebujesz pieniędzy, przejrzyj oferty banków. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie pożyczki, ale również na prowizje i ubezpieczenie kredytu. Po otrzymaniu pieniędzy możesz już bez przeszkód wprowadzić w czyn zaplanowane zmiany związane z remontem mieszkania.

Koszty remontu mieszkania, o których zapominamy

Szacując budżet na remont mieszkania, często zapominamy o doliczeniu takich materiałów jak kleje, zaprawy, silikony, pędzle czy folie zabezpieczające. Zazwyczaj ekipa remontowa chętnie bierze na siebie ich kupno – w takim jednak przypadku zadbajmy o zbieranie faktur lub paragonów, by sprawdzić, co dokładnie zostało kupione i ile to kosztowało.

Pamiętajmy też o dodatkowym, ale ważnym wydatku za wywóz śmieci. Ceny zależą od wielkości pojemnika, a także regionu. W województwie mazowieckim za wynajem kontenera 1,7-3,7 m³ na 5-7 dni (czysty gruz lub odpady remontowo-budowlane) zapłacisz 400-650 zł, kontener 5-7 m³ na 5-7 dni (czysty gruz lub odpady remontowo-budowlane) to kosz ok. 800 zł.

Remont mieszkania - cena za m² robocizna

Przymierzając się do remontu, trzeba sprawdzić, jakie koszty się z nim wiążą. To pomoże w planowaniu. Poniżej przedstawiamy uśrednione koszty za usługi remontowe:

  • malowanie na biało: 12-15 zł/m²
  • malowanie kolor: 15-20 zł/m²
  • układanie glazury: ok. 116 zł/m²
  • układanie paneli podłogowych: ok. 40 zł/m²
  • skuwanie glazury: ok. 50-80 zł/m²
  • wyburzenie ścian 40-150 zł/m³
  • demontaż ceramiki łazienkowej: ok. 100 zł/szt.

Więcej aktualnych cen (2024 rok) znajdziesz tutaj: Ile kosztuje remont? Sprawdziliśmy najnowsze ceny materiałów i robocizny

Remont mieszkania komunalnego a zwrot kosztów

Mieszkania komunalne przyznawane są przez gminy osobom o niskich dochodach, które nie mogą pozwolić sobie na wynajem czy kupno własnego mieszkania. Jest to jedna z form pomocy osobom najbiedniejszym. Mieszkania komunalne, do których należą mieszkania socjalne i interwencyjne mają często najniższy standard, pozwalający na zamieszkanie. Osoba, która otrzymuje mieszkanie komunalne ma prawo je wyremontować, a w przypadku kiedy musi opuścić lokal socjalny, koszty poniesione na remont mieszkania powinny być zwrócone. Nie zawsze tak się dzieje!

Pani Grażyna dostała od miasta mieszkanie komunalne. Przy podpisywaniu umowy nie została poinformowana o tym, że jej mieszkanie znalazło się na liście budynków do wyburzenia. Właścicielka mieszkania komunalnego po jego otrzymaniu zrobiła generalny remont mieszkania. Specjalnie na ten cel wzięła kredyt. Po wyremontowaniu dowiedziała się, że budynek, w którym mieszka zostanie rozebrany. Po wielokrotnych próbach zasięgnięcia informacji w Urzędzie Miasta od prezydenta uslyszała: Przepraszam, to jest błąd urzędnika. Jak się okazuje jest szansa na odzyskanie pieniędzy włożonych w remont!

Sprawę wyjaśnił adwokat Luka Szaranowicz. Jego zdaniem z większości umów wynika, że w przypadku skończenia najmu nakłady, które zostały zainwestowane przez wynajmujących, podwyższające wartość wykończeniową lokalu np. wymiana okien, drzwi, ocieplanie budynku, podlegają rozliczeniu. Rzeczoznawca powinien wycenić wykonane pracę i jeżeli ich wartość przewyższa wartość początkową gmina powinna zwrócić różnicę. Warto zadbać o to, aby w podpisywanej umowie zawsze znalazł się zapis dotyczący zwrotu poniesionych kosztów!

Piękne podłogi do wnętrz. Rodzaje, właściwości, zastosowanie. Zdjęcia

Ile kosztuje remont łazienki?