Jak zaprojektować i urządzić strefę wypoczynku w ogrodzie? PORADNIK
Strefa wypoczynku w ogrodzie może być połączona bezpośrednio z tarasem lub stanowić oddzielne miejsce w samym sercu ogrodu. Dla jednych strefa relaksu będzie zacisznym zakątkiem z wygodnym fotelem lub hamakiem, dla innych altaną z grillem, miejscem idealnym na przyjęcia w gronie najbliższych. Jak urządzić strefę wypoczynkową? Co powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy.
Spis treści
- Strefa relaksu w ogrodzie – o czym pamiętać?
- Jak urządzić strefę wypoczynku w ogrodzie?
- Jak urządzić ogród, taras i balkon? Zobacz inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ
Strefa relaksu w ogrodzie – o czym pamiętać?
1. Określ funkcję strefy wypoczynku
Zanim zabierzemy się za urządzanie strefy wypoczynku w ogrodzie, warto zastanowić się, czego po niej oczekujemy. Jeśli zależy nam na stworzeniu zacisznego miejsca, osłoniętego przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, przeznaczonego do relaksu i „ładowania baterii” - taki zakątek będzie wyglądał zupełnie inaczej niż strefa wypoczynku, gdzie nacisk położony jest na aktywne spędzanie czasu, np. przy grillu lub przy stole. Określenie funkcji strefy relaksu w ogrodzie pomoże nam lepiej zaprojektować jej wygląd i wyposażenie.
2. Wybierz miejsce w ogrodzie
Gdy zdecydujemy o funkcji strefy wypoczynkowej, możemy przejść do dalszego planowania. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca w ogrodzie. W przypadku intymnego zakątka do relaksu, najlepsze będą miejsca zaciszne, zacienione i odgrodzone od reszty ogrodu i wzroku sąsiadów.
Natomiast strefa z altanką, stołem i miejscem na grilla dobrze, by była ulokowana blisko wejścia do domu oraz – jeśli w domu mieszkają małe dzieci – placu zabaw. W ten sposób nie tylko ułatwimy podróż między domem a ogrodem podczas przyjęć, ale również będziemy mieć nasze pociechy na oku, gdy będą się bawić.
3. Zaplanuj, jak ma wyglądać
Strefa wypoczynku powinna być dostosowana do naszych potrzeb, upodobań, ale również wielkości ogrodu, ilości domowników i budżetu. Dlatego warto dobrze przemyśleć każdy szczegół, najlepiej tworząc listę elementów wyposażenia lub rysując projekt strefy relaksu na kartce papieru (lub w programie do projektowania).
Pomyślmy o tym, jakie elementy wystroju, architektury i wyposażenia sprawiłyby, że spędzilibyśmy w tym miejscu najprzyjemniejsze chwile – co będzie nam potrzebne do maksymalnego relaksu: czy zadaszona altana, porośnięta pnączami pergola, wygodna leżanka, a może duży stół z praktyczną ławą?
Jak urządzić strefę wypoczynku w ogrodzie?
1. Zadaszenie i osłony
W strefie relaksu w ogrodzie bardzo ważne jest zapewnienie sobie prywatności. Możemy zrobić to na kilka sposobów, do najpopularniejszych należą m.in. altany, pergole, parasole ogrodowe i rozkładane pawilony. Pergole wyglądają bardzo atrakcyjnie i urokliwie, zwłaszcza gdy oplata je bluszcz, winorośl lub inne pnącze. Nie zawsze mają pełne zadaszenie, więc warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.
Innym stałym elementem małej architektury niezwykle popularnym w ogrodowych strefach relaksu są altany. Są to drewniane, metalowe lub murowane konstrukcje (przypominające domki) w pełni zadaszone. Altany doskonale sprawdzają się podczas przyjęć i niedzielnych obiadów na świeżym powietrzu. Obok nich często stawiane są piece ogrodowe i grille.
Pawilony to również ciekawa opcja, zwłaszcza że można je bez problemu złożyć po sezonie i schować do garażu czy piwnicy. Wykonane są z nieprzemakalnych materiałów, dobrze chronią przed wiatrem, słońcem i deszczem.
2. Meble wypoczynkowe
Kolejnym krokiem podczas urządzania strefy wypoczynku w ogrodzie jest wybór mebli. Jeśli zależy nam na wygodzie i marzą się nam leniwe popołudnia z książką, warto pomyśleć o leżance ogrodowej, hamaku, miękkim rozkładanym leżaku czy fotelu ogrodowym.
Natomiast, gdy planujemy podejmować gości w ogrodzie lub spożywać posiłki na świeżym powietrzu, dobrym wyborem będzie zakup wytrzymałych mebli ogrodowych (stołu, krzeseł lub ławek) np. z technorattanu lub zaimpregnowanego drewna i wyłożenie ich miękkimi poduszkami w ciekawych kolorach.
3. Oświetlenie
Ważnym elementem, który wpływa na funkcjonalność oraz klimat strefy wypoczynkowej jest oświetlenie. W sklepach znajdziemy mnóstwo lamp ogrodowych – np. solarnych, taśm ledowych, małych światełek, odsłoniętych żarówek itd. Wybierzmy oświetlenie, które zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas chwil spędzonych w ogrodzie.
W sezonie wiosenno-letnim warto rozważyć zakup lamp UV o działaniu owadobójczym – pomoże nam to uchronić się przed ukąszeniami komarów oraz natrętnymi muchami czy osami.
4. Dodatki
Strefa wypoczynku w ogrodzie to miejsce, w którym mamy czuć się dobrze, dlatego równie ważny co wybór mebli i oświetlenia jest dobór dodatków, które podkreślą charakter miejsca i go dopełnią. Jakie dodatki sprawdzą się w strefie relaksu? Na przykład miękkie poduszki, ciekawe figurki ogrodowe, małe lampiony, kolorowe zasłony do pawilonów itd.
5. Rośliny
Urządzając strefę relaksu w ogrodzie, nie zapomnijmy o roślinach. Dobrym pomysłem na odgrodzenie się od sąsiadów lub pozostałej części ogrodu jest wykorzystanie roślin – np. żywopłotu, drewnianych kratek z pnączami lub pergoli. Gdy wybierzemy te dwie ostatnie opcje, warto zasadzić przy nich np. winorośl, bluszcz, wiciokrzew, aktinidię. Zapewnią one upragniony cień podczas upałów oraz relaksacyjny odpoczynek wśród zieleni.
Jeśli lubimy otaczać się kolorowymi i pachnącymi kwiatami – możemy stworzyć konstrukcję z wiszącymi doniczkami wypełnionymi kwiatami (np. w makramach) i porozstawiać skrzynki z kwitnącymi gatunkami w różnych częściach naszego wypoczynkowego zakątka. Pamiętajmy, by dostosować rośliny do panujących w ogrodzie warunków – gatunki ciepłolubne nie będą dobrze się czuć w zacienionej części ogrodu itd.
Jak urządzić ogród, taras i balkon? Zobacz inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ
Autor: Mariusz Purta
Autor: Photos.com
Autor: Miloo/houseandmore.pl
Na zdjęciu: najnowsza kolekcja mebli ogrodowych marki Miloo / do nabycia w House More.