Kobalt: kolor kobaltowy we wnętrzach. Jak go łączyć z innymi barwami?
Błękit z kroplą czerwieni: tak można w skrócie opisać kobalt, czyli głęboki i intensywny odcień niebieskiego. Kolor kobaltowy we wnętrzach nie jest zbytnio popularny w Polsce. Kojarzy się raczej z aranżacjami na południu Europy – w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii. Warto jednak wiedzieć, że kobalt wprowadza klimat wysmakowanej elegancji i wspaniale dekoruje dom. Czas się do niego przekonać!
Autor: Materiały prasowe H&M HOME
Spis treści:
- Kolor kobalt: do jakich wnętrz pasuje?
- Z jakimi barwami łączyć kolor kobaltowy?
- Kobalt - kolor idealny do każdego pomieszczenia
- Kobalt i różne odcienie niebieskiego – GALERIE ZDJĘĆ
Kolor kobaltowy stanowi najbezpieczniejszy wybór, jeśli pojawia się w dodatkach. Odważniejsze osoby mogą jednak iść o krok dalej i zdecydować się na kobaltowy kolor farby albo dekoracyjną tapetę w tym odcieniu.
Kolor kobalt: do jakich wnętrz pasuje?
Kobalt uznawany jest za kolor mocny, wyrazisty, a zarazem bardzo elegancki. Umiejętnie zastosowany we wnętrzach wprowadza jednak harmonię i klimat sprzyjający twórczej pracy. Najłatwiej nim operować w aranżacjach w stylu klasycznym, ponieważ dobrze czuje się w towarzystwie bieli, kremów, beżów, a także różnych odcieni drewna. Ale to niejedyny styl wskazany dla koloru kobaltowego.
Nie przegap: Styl klasyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Dobry przykład: styl marynistyczny, w którym występuje biel wraz z kolorem niebieskim w różnych odcieniach. Również aranżując mieszkanie w stylu skandynawskim, można wybrać drobne dodatki i dekoracje w kolorze kobaltowym. Ale należy to robić z dużą rozwagą, tak by mocna barwa nie zdominowała lekkiego i jasnego wnętrza w stylu skandynawskim.
Kolor kobaltowy polecamy też do wnętrz eklektycznych – zwłaszcza tych pełnych inspiracji orientalnych. Klasyczna biało-kobaltowa porcelana z Delft czy płytki portugalskie azulejos w tym kolorze wprowadzą do mieszkania klimat czasów kolonialnych, gdy cały świat stał przed Europą otworem, a wszędzie mieszały się wpływy z różnych kultur.
Z jakimi barwami łączyć kolor kobaltowy?
Kolor kobaltowy i biel: siła tego duetu opiera się na kontraście, dzięki któremu kobalt w pełni ujawnia swój urok. Aby stopniowo przekonywać się do takiego zestawienia, warto zacząć od białej porcelany z kobaltowym dekorem. Skończyć zaś można na efektownej tapecie – z kobaltowym tłem i białymi ornamentami.
Kolor kobaltowy i beż: połączenie idealne do przytulnych wnętrz w stylu klasycznym. Łagodny beż równoważy moc kobaltu, a całość czaruje i magicznym klimatem, i wyrafinowaną elegancją.
Kolor kobaltowy i różne odcienie żółtego: czyli łagodny słomkowy albo żółcień wpadający w bursztyn czy złoto. Jedna uwaga: takie duety kolorystyczne sprawdzą się przede wszystkim w dodatkach.
Kolor kobaltowy i fuksja: propozycja dla miłośników wyrazistych, awangardowych kompozycji. Obie barwy tworzą mocny kontrast, czarując przy tym elegancją.
Kobalt - kolor idealny do każdego pomieszczenia
Kolor kobaltowy w kuchni i jadalni: najłatwiej go wprowadzić za pomocą biało-kobaltowej zastawy. Pięknie i elegancko w duecie z bielą i srebrem prezentują się też transparentne, szklane kieliszki w kolorze kobaltowym. Nie zaszkodzi też mieć talerzy i misek w jednolitej barwie kobaltu – zwłaszcza jeśli domownicy są na diecie. Powód? Wszelkie odcienie niebieskiego zmniejszają… apetyt. W większej jadalni warto pomalować na kobalt jedną ze ścian albo skusić się na tapetę, np. w biało-kobaltowe paski czy inne wzory.
Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Kolor kobaltowy w salonie: jeśli to barwa ściany, najlepiej użyć jej na ścianie najlepiej wyeksponowanej. W białym, beżowym czy jasnoszarym salonie świetnie zaprezentuje się nawet jeden fotel w kolorze kobaltowym. Odważniejsi mogą zdecydować się na kobaltową sofę albo dywan w tym kolorze.
Kolor kobaltowy w sypialni: ściana za zagłówkiem łóżka pomalowana na kobalt kojarzy się z niebem i morzem. Choć to barwa chłodna, pozwala szybko się wyciszyć i zrelaksować. Warto jednak złagodzić moc kobaltu jasnymi kolorami mebli i dodatków.
Kolor kobaltowy w łazience: w duecie z bielą kojarzy się z czystością i świeżością morza. Najbezpieczniejsza opcja: płytki podłogowe w kolorze kobaltowym. Odważniejsza: kobaltowe fronty szafek albo płytki ścienne w tym kolorze.
Kobalt i różne odcienie niebieskiego – GALERIE ZDJĘĆ
Kobalt, granat, turkus, indygo… Kolor niebieski ma wiele ciekawych wersji. Sprawdź, jak prezentują się w pięknych wnętrzach.
Autor: Marcin Grabowiecki
Mieszkanie zostało urządzone zgodnie z gustem właścicieli, ma funkcjonalny rozkład i dużo miejsca do przechowywania.
Autor: Mariusz Bykowski
Właściciele mieszkania w okolicy, w której fabryczny klimat okresu międzywojennego jest nadal żywy, chcieli zarówno zainspirować się historycznym duchem otoczenia, jak i stworzyć rodzinną, nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń. W ten sposób powstał projekt otwartej na salon czarno-białej kuchni z kropą kobaltu, w której nowoczesne sprzęty płynnie przenikają się ze stylowymi elementami z epoki.
Autor: Mariusz Bykowski
Szary kolor ścian w salonie warto podkreślić granatowymi dodatkami.
Autor: JT GRUPA
Właścicielom zależało aby mieszkanie było urządzone w nowoczesnym, skandynawskim stylu z morskim akcentem.