Szklany blat kuchenny – czy warto w niego inwestować? Wady i zalety blatów ze szkła
Szklany blat kuchenny to interesujące rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie lekkość, nowoczesny design i wytrzymałość. Blaty ze szkła hartowanego rozjaśnią i optycznie powiększą każdą kuchnie, dlatego w szczególności polecane są do małych mieszkań z kuchniami o niewielkim metrażu. Jak wybrać szklany blat kuchenny? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Spis treści
- Szklany blat kuchenny – rodzaje, zastosowanie
- Zalety i wady szklanych blatów kuchennych
- Wybieramy blat do kuchni. Oto nasze propozycje
Szklany blat kuchenny – rodzaje, zastosowanie
Szklany blat kuchenny to jedno z najciekawszych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach. Szklane blaty powstają z połączenia kilku sklejonych ze sobą szyb hartowanych, dodatkowo wzmocnionych zbrojeniem (najczęściej jest to stalowa siatka). Zastosowanie szkła hartowanego i metalowego zbrojenia sprawia, że nawet jeśli powierzchnia blatu się ukruszy, odłamki szkła nie będą się rozpryskiwać i nie zranią żadnego z domowników. Zanim zdecydujemy się na zakup blatu szklanego, zwróćmy uwagę na grubość szkła hartowanego. Nie powinna być mniejsza niż 1 cm, im grubsze szkło, tym blat będzie trwalszy. Do jakich wnętrz pasuje szklany blat kuchenny? Szklany blat najkorzystniej prezentuje się w nowoczesnej i minimalistycznej kuchni. Szkło doskonale komponuje się z elementami drewnianymi i metalowymi, dlatego szklane blaty również można znaleźć w kuchniach w stylu industrialnym i rustykalnym.
Jasne meble i nowoczesny sprzęt AGD to towarzystwo, w którym szklane blaty czują się bardzo dobrze. Na rynku dostępne są różne kolory, zdobienia i rodzaje blatów szklanych. Nowoczesna technologia pozwala nawet wydrukować na powierzchni szklanego blatu zdjęcia lub grafiki, którą osobiście wybierzemy. Szklany blat może być transparentny, barwiony, błyszczący, matowy, co pozwala na duże możliwości aranżacyjne z wykorzystaniem szkła jako materiału w kuchni. Warto również wspomnieć, że szklane blaty doskonale sprawdzają się w niewielkich kuchniach, ponieważ ich powierzchnia odbija światło, co nie tylko rozświetla przestrzeń, ale również optycznie ją powiększa. Szklane blaty wprowadzają do kuchni lekkość i elegancję, a podświetlenie szklanej powierzchni listwami LED nadaje im wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Dzięki podświetleniu blatu szklanego chłodnym światłem LED uzyskamy efekt „lodowca”, obok którego żaden nasz gość nie przejdzie obojętnie. Jak montuje się szklany blat kuchenny? Transparentne blaty szklane najczęściej mocuje się za pomocą śrub, natomiast nieprzezroczyste za pomocą specjalnego kleju.
Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów szklanych blatów. Do najchętniej wybieranych należą:
- Szklane blaty ze szkłem hartowanym – szkło hartowane jest najczęściej zalecanym przez specjalistów rodzajem szklanej powierzchni, ponieważ jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Przy produkcji szkła hartowanego jego powierzchnię „hartuje” się na przemian bardzo wysokimi i bardzo niskimi temperaturami
- Szklane blaty ze szkłem zbrojonym – w ten typ blatu wtapia się metalową siatkę, która dodatkowo wzmacnia i poprawia odporność szkła, a kiedy fragment blatu się stłucze, ostre kawałki szkła nie będą się rozpryskiwać
- Szklane blaty ze szkłem klejonym – zazwyczaj do produkcji tego typu blatów używa się dwie tafle szklane, które klei się folią lub żywicą. Między tafle można umieścić grafikę lub inny ornament, który da całości ciekawy efekt wizualny
Zalety i wady szklanych blatów kuchennych
Szklany blat kuchenny ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim wykonany ze szkła hartowanego blat jest bardzo wytrzymały, nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim na wysokie temperatury, dlatego można stawiać na nim bezpośrednio rozgrzane garnki. Można szklany blat montować w sąsiedztwie kuchenek gazowych lub piekarników. Szklana powierzchnia blatu nie wchłania tłuszczów i płynów i nie absorbuje zapachów. Ponadto, nie wchłania wilgoci, dlatego blaty szklane można montować przy umywalkach i zlewozmywakach. W odróżnieniu od blatów drewnianych blat szklany nie potrzebuje żadnych zabiegów konserwatorskich ani impregnowania. Jest łatwy w czyszczeniu, można to nawet robić silnymi detergentami. Dużą zaletą szklanych blatów jest ich łatwość w obróbce, dzięki czemu mogą przybierać najróżniejsze kształty.
Niestety, mimo wielu zalet, szklany blat posiada również kilka wad. Największą wadą tego typu blatów jest ich wysoka cena. Ponieważ robione są na zamówienie, za metr kwadratowy szklanego blatu trzeba zapłacić około 800 złotych. Mimo że jest wytrzymały, ostre przedmioty mogą go zarysować, a naprawa szklanego blatu jest bardzo kosztowna. Oprócz tego szklany blat jest dość zimny i łatwo się brudzi – wystarczy dotknąć palcem, a pojawiają się odciski, smugi. Na powierzchni szklanego blatu widać każde zabrudzenie, dlatego należy często go czyścić i zawsze wycierać do sucha.
Wybieramy blat do kuchni. Oto nasze propozycje
Autor: materiały prasowe Zajc Kuchnie
Blat kuchenny z Corianu, bardzo trwałego materiału, który powstaje z połączenia żywicy akrylowej oraz naturalnych minerałów. Właściwości fizyczne Corianu pozwalają na wykonywanie niewidocznych połączeń i tworzenie blatów o najróżniejszych kształtach.
Autor: kamieniarstwolukstone